Sporty zimowe
© merla/Fotolia.com
Styl życia

Sporty zimowe – doskonała zabawa i duża dawka ruchu. Jaką aktywność fizyczną można podjąć zimą?

Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.

Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.

 

Okres zimowy często kojarzony jest z ograniczoną aktywnością fizyczną, a przez to z niechcianym przyrostem masy ciała. Tymczasem zimowa aura sprzyja uprawianiu rozmaitych dyscyplin sportowych i podejmowaniu różnych form aktywności. Wystarczy wyposażyć się w specjalny strój, który ochroni przed mrozem i wiatrem.

Aktywność fizyczna w zimie

Wiele osób uważa, że zimowa aura nie pozwala na podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak jest wiele dyscyplin, które można uprawiać właśnie w sezonie zimowym. Sporty zimowe są bardzo atrakcyjnymi formami aktywności fizycznej. Wśród nich znajduje się m.in. jazda na łyżwach, snowboardzie oraz narciarstwo. Dyscypliny te dostarczają dobrej zabawy, którą można dzielić z przyjaciółmi wybierając się razem na lodowisko czy na stok. W trakcie podejmowania zimowych form aktywności fizycznej pracują wszystkie partie mięśniowe. W tego rodzaju sportach ważną rolę odgrywa zdolność utrzymania równowagi oraz balansowanie własnym ciałem. Dyscypliny zimowe pozwalają porządnie się wyszaleć i zmęczyć, a dodatkowo przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji organizmu i spalenia zbędnych kalorii.

Jazda na łyżwach – dobra zabawa i wzmocnienie mięśni

Amatorska jazda na łyżwach nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy ciepło się ubrać i wziąć łyżwy lub je wypożyczyć. W większych miastach lodowiska – otwarte lub zamknięte są powszechnie dostępne, a wejście na godzinę kosztuje do kilkunastu złotych łącznie z wypożyczeniem łyżew. Łyżwiarstwo jest doskonałym sposobem na zadbanie o kondycję fizyczną w sezonie zimowym, a tym samym zachowanie szczupłej sylwetki. W trakcie tej aktywności do pracy angażowane są różne grupy mięśniowe: brzucha, nóg, ramion, pleców oraz obręczy barkowej. Godzinna jazda na łyżwach pozwala na spalenie około 300 – 700 kcal w zależności od intensywności jazdy.

Snowboard i narciarstwo

Snowboard, czyli jazda na desce jest sportem zimowym dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Aby podjąć się tej aktywności fizycznej, należy wyposażyć się w deskę snowboardową, kombinezon chroniący przed zimnem i pozwalający utrzymać ciepło oraz gogle. Snowboard przyczynia się do wzmocnienia mięśni, polepszenia zwinności oraz równowagi. Ponadto, wyzwala endorfiny – hormony szczęścia. Dzięki temu, obok odczuwanego zmęczenia, pojawia się również uczucie radości i satysfakcji. Kolejnym, popularnym sportem zimowym jest narciarstwo. Ma bardzo pozytywny wpływ na cały organizm – wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową oraz sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ma także korzystny wpływ na pracę mięśnia sercowego i prowadzi do efektywniejszego dotlenienia organizmu. Aby osiągnąć te korzyści ze snowboardu czy jazdy na nartach, przed podjęciem tego rodzaju aktywności należy pomyśleć o własnym bezpieczeństwie na stoku. Osoby początkujące powinny wybrać stok na miarę ich możliwości, czyli o łagodnym nachyleniu. Ważne jest również założenie kasku oraz ochraniaczy na łokcie, kolana i nadgarstki, co zapobiegnie urazom. Przed wyjściem na stok warto rozgrzać organizm, wykonując kilkuminutową rozgrzewkę, w której powinny pojawić się m.in. ćwiczenia rozciągające. Amatorzy powinni przemyśleć wzięcie kilku nauk udzielanych przez specjalistę, co sprawi, że szybciej opanują prawidłową technikę jazdy i zapewnią sobie większe bezpieczeństwo.

Inne sporty, które można podjąć zimą

W zimie poza narciarstwem, łyżwiarstwem i snowboardem można uprawiać również inne formy aktywności fizycznej. Wśród nich znajduje się jazda na rowerze, bieganie, pływanie na basenie oraz nordic walking, czyli szybki i rytmiczny marsz z kijami. Bez względu na porę roku i warunki pogodowe można podejmować się ćwiczeń w domu, na siłowni lub w klubach fitness. Zimowa aura to również świetna okazja do zabaw z dziećmi na śniegu, które także dostarczą ruchu a dodatkowo mnóstwa radości dla całej rodziny. Prawdziwą przyjemnością, zarówno dla dzieci, jak też dorosłych będą: lepienie bałwana, jazda na sankach oraz wojna na kulki śnieżne.

dwa konie na zaśnieżonej drodze z choinkami
© bovtenkosv/Adobe Stock
Styl życia
Wyjazd zimowy bez nart. Jak udanie spędzić wolny czas?
Zimowe wyjazdy w góry zazwyczaj kojarzą się z zaśnieżonymi stokami i jazdą na nartach. Nie wszyscy jednak potrafią uprawiać tę aktywność fizyczną lub zwyczajnie za nią nie przepadają. Zdarza się również i tak, że plany narciarzy potrafi pokrzyżować niekorzystna aura. Nawet w takich przypadkach można jednak udanie wypocząć w górskich miasteczkach. Propozycji na spędzenie wolnego czasu jest bowiem dużo.

Zimowe wyjazdy w góry zazwyczaj kojarzą się z zaśnieżonymi stokami i jazdą na nartach. Nie wszyscy jednak potrafią uprawiać tę aktywność fizyczną lub zwyczajnie za nią nie przepadają. Zdarza się również i tak, że plany narciarzy potrafi pokrzyżować niekorzystna aura. Nawet w takich przypadkach można jednak udanie wypocząć w górskich miasteczkach. Propozycji na spędzenie wolnego czasu jest bowiem dużo.   Kilku- lub nawet kilkunastodniowy wyjazd wypoczynkowy podczas którego brakuje pomysłu na zorganizowanie sobie czasu wolnego może być bardziej męczący od urlopu w domu. Z tego względu warto wcześniej zaplanować aktywności, które będzie można wykonywać w czasie pobytu w górach. Jak na sportowo spędzić czas podczas zimowego wyjazdu w góry? Jazda na nartach to nie jedyna forma aktywności fizycznej, jaką można uprawiać podczas wyjazdów w góry. Jeśli zimowa aura dopisuje, to ciekawym pomysłem jest spróbowanie swoich sił w pokonywaniu tras w nartach biegowych . Bardziej popularne aktywności, na które można sobie pozwolić praktycznie we wszystkich większych górskich miasteczkach to: jazda na łyżwach, piesze wędrówki po szlakach , jazda na snowboardzie , bieganie po górskich terenach, nordic walking . Pomysły na pozasportowe spędzenie czasu wolnego w górach Zimowe wyjazdy w góry wcale nie muszą wiązać się z aktywnością fizyczną . Na turystów czeka cała masa innych atrakcji, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Można zaliczyć do nich: przejażdżka bryczką, udział w kuligu, wypad do basenów termalnych , zwiedzanie lokalnych zabytków , udział w wydarzeniach kulturalnych (wystawy, koncerty itp.), odwiedzenie pijalni wód (szczególnie popularne są...

Mężczyzna szykuje się do wejścia do wody z deską i żaglem.
©lenelen/stock.adobe.com
Styl życia
Dyscypliny sportu idealne na wakacje. Jakie uprawiać podczas urlopu?
Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.

Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.   Mogłoby się wydawać, że podczas pobytu na urlopie regularna aktywność fizyczna może być problemem. Nic bardziej mylnego. W wakacje wachlarz sportowych możliwości jest bardzo szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.   Uprawianie sportu latem – korzyści   Polepszenie formy fizycznej organizmu, to nie jedyna zaleta uprawiania sportu latem. Regularna aktywność fizyczna poprawia również ogólne samopoczucie, dotlenia organizm i zwiększa jego odporność . Słoneczne dni pozwalają też na dostarczenie potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D .   W przeciwieństwie do innych pór roku, latem dni są bardzo długie, a warunki atmosferyczne zazwyczaj sprzyjają uprawianiu dyscyplin, na które nie można sobie pozwolić w okresie zimowym. A jeśli nawet niektóre z nich, jak chociażby bieganie, są możliwe do praktykowania o każdej porze roku, to z racji pogody – najwięcej przyjemności sprawiają latem.   Propozycje dyscyplin sportowych na letni wypoczynek   W większości przypadków wakacyjne wyjazdy odbywają się do pięknych miejsc – nad morze, jezioro czy też w góry. Warto to wykorzystać i w aktywny sposób zwiedzić malownicze okolice. Prócz popularnych form, jak spacery i bieganie , warto rozważyć jazdę na rowerze . W wielu turystycznych regionach istnieje możliwość wypożyczenia roweru, więc nie trzeba się nawet martwić o jego transport z domu do miejsca zakwaterowania na wakacje.   Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu infrastruktura sportowa w rejonach...

Kobieta i mężczyzna ćwiczą na siłowni.
©Vasyl/stock.adobe.com
Styl życia
Sportowe propozycje na relaks po pracy
O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.

O korzyściach wynikających z uprawiania sportu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. O dobrą formę szczególnie powinny zadbać osoby, które mają siedzącą pracę, a po niej nie poświęcają czasu na aktywność fizyczną. Sportowy relaks po pracy może być nie tylko korzystny dla pracy organizmu, ale również przyjemny. Podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe mogą sprawdzić się jako forma relaksu po całym dniu pracy.   Niektóre firmy dbają o formę fizyczną swoich pracowników i wykupują im różnego rodzaju pakiety na treningi czy zajęcia sportowe. Jeśli jednak pracodawca nie zapewni takiego udogodnienia, to wskazane jest znalezienie czegoś na własną rękę.   Czym kierować się przy wyborze dyscypliny?   Dokonując wyboru dyscypliny, którą chce się uprawiać, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak: forma     fizyczna - jeżeli nie jest ona najlepsza, to na początek dobrze     jest zacząć od biegania w tempie adekwatnym do możliwości i     stopniowe jego podnoszenie, indywidualne     preferencje - najlepiej wybierać takie dyscypliny, które są     interesujące dla osoby ćwiczącej. Dzięki temu ryzyko znudzenia     czy rozczarowania jest mniejsze, możliwości     finansowe - wskazane jest określenie miesięcznego budżetu na     wydatki na sport i przekalkulowanie cen poszczególnych treningów     czy zajęć.       Jeśli chodzi o wachlarz możliwych sportów do uprawiania, które będą dostarczały przyjemności i satysfakcji, to jest on bardzo szeroki. Wskazane jest poszukiwanie dyscyplin indywidualnych, w których osoba ćwicząca jest uzależniona wyłącznie od siebie. Po pierwsze dlatego,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik