mężczyzna trzyma się za bolące jelita
©sunnysky69/Fotolia
Styl życia

Zespół jelita drażliwego – z czego wynika?

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą – oznacza to, że nie są w tej chwili znane skuteczne sposoby jej wyleczenia i z jej objawami chory musi się nauczyć żyć.

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą – oznacza to, że nie są w tej chwili znane skuteczne sposoby jej wyleczenia i z jej objawami chory musi się nauczyć żyć.

Przyczyny drażliwości jelita grubego

Źródła zespołu drażliwości jelita grubego nie są znane. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić przyczyny, natomiast potrafią wskazać, jakie czynniki mogą odgrywać rolę w rozwoju drażliwości jelita grubego. Należą do nich:

 • przebycie infekcyjnej biegunki,
 • nadwrażliwość trzewna,
 • zaburzenia funkcji motorycznej jelit,
 • zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej.

Istnieje także hipoteza, podkreślająca rolę czynników psychicznych i sytuująca drażliwość jelita grubego obok innych chorób psychosomatycznych. Okazuje się bowiem, że gdy różnego typu infekcjom i zatruciom pokarmowym towarzyszy silny stres, prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu wzrasta. Naukowcy zwracają również uwagę na rolę hormonów płciowych – u kobiet objawy zespołu jelita drażliwego nasilają się w czasie miesiączki, czyli wtedy, gdy hormony mają wyższy poziom.

Objawy drażliwości jelita grubego

Drażliwość jelita grubego może mieć różne objawy i przebieg. Najczęściej pojawia się u osób wieku 20-40 lat. Do najczęstszych dolegliwości należą:

 • wzdęcia brzucha i częste oddawanie gazów;
 • bóle brzucha – u niektórych osób są nawracające i uciążliwe, u innych mają charakter lekkiego dyskomfortu. Lokalizacja tego bólu może być różna, a nawet się zmieniać;
 • zaparcia lub/i biegunki – mogą występować naprzemiennie. Ogólnie rytm wypróżnień jest bardzo nieregularny;
 • uczucie niepełnego wypróżnienia;
 • nudności;
 • lęk;
 • depresja;
 • bóle w części krzyżowej;
 • bóle mięśni i stawów;
 • chroniczne zmęczenie.

Nie jest dostępne żadne badanie, które w stu procentach potwierdziłoby lub wykluczyło drażliwość jelit. Ponieważ część objawów jest wspólna dla różnych zespołów chorobowych, by jednoznacznie stwierdzić tę chorobę, należy po prostu wykluczyć wszystkie inne o podobnym przebiegu.


sałatka
Flickr/with wind/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Ogranicz produkty źle tolerowane
Zespół jelita drażliwego (ZJN) to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Jest przewlekła i charakteryzuje się dyskomfortem spowodowanym zmianami w funkcjonowaniu jelit (np. nawracające bóle brzucha), nieprawidłowością wypróżnień oraz wzdęciami. Na zaburzenie czynnościowe jelit kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni.

Zespół jelita drażliwego (ZJN) to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Jest przewlekła i charakteryzuje się dyskomfortem spowodowanym zmianami w funkcjonowaniu jelit (np. nawracające bóle brzucha), nieprawidłowością wypróżnień oraz wzdęciami. Na zaburzenie czynnościowe jelit kobiety cierpią dwa razy częściej niż mężczyźni. Zespół jelita nadwrażliwego – co można jeść? Nie istnieje żadna specjalna ani uniwersalna dieta. Żywienie w zespole jelita drażliwego jest bardzo zindywidualizowane. Z pomocą lekarza i dietetyka należy ułożyć jadłospis, który nie będzie zawierał produktów nasilających dolegliwości. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu oraz zjadanie małych, częstych posiłków, ponieważ spożywanie obfitych porcji może przyczyniać się do nasilenia bólów oraz biegunek lub zaparć. Szczególnie przy biegunkach warto stosować probiotyki. Wpływają one korzystnie na florę bakteryjną w jelitach, przyczyniając się do złagodzenia dokuczliwych objawów zespołu jelita drażliwego. Eliminacja produktów przy zespole jelita drażliwego W zespole jelita drażliwego dolegliwości intensyfikują się w sytuacjach stresogennych , wówczas z jadłospisu należy wykluczyć wszystko, co wzmaga dyskomfort i ból. Najczęściej są to: potrawy smażone, zamiast tego zalecane jest gotowanie na parze, pieczenie; mleko oraz produkty mleczne niefermentowane – szczególnie w przypadku ZJN połączonego z nietolerancją laktozy – pozostałe osoby mogą sprawdzić jak reagują na mleko – i jeżeli nie szkodzi – może zostać włączone do diety; produkty, które wzmagają zatrzymywanie gazów, tj. fasola, groch, kapusta, cebula, czosnek, białe pieczywo; duże ilości warzyw i owoców – w niektórych...

młody mężczyzna trzyma się za bolący brzuch
©BlueSkyImages/fotolia
Styl życia
Czy można wyleczyć zespół jelita drażliwego?
Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Do tej pory lekarze nie odkryli jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego. W związku z tym leczenie opiera się na łagodzeniu objawów – mimo wieloletniego przebiegu, choroba nie postępuje, nie rozwija się ani nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.   Nie można trwale wyleczyć drażliwego jelita , jednak stosuje się szereg sposobów, by złagodzić jego przebieg. Dieta w zespole jelita drażliwego Podczas leczenia jelita drażliwego należy przede wszystkim wystrzegać się produktów, które mogą wywoływać lub nasilać objawy chorobowe. Dieta powinna jednak być dobierana indywidualnie, ponieważ u jednych pacjentów posiłki z wysoką zawartością błonnika mogą pomóc łagodzić objawy, a u innych wręcz przeciwnie . Ogólnie produkty wysokobłonnikowe ( warzywa , kasze, owoce), powodując wypełnienie jelit, pomagają zatrzymywać wodę w organizmie i zmniejszyć skurcze jelit, co z kolei ułatwia wypróżnianie. Osoby cierpiące na wzdęcia powinny zrezygnować m.in. z roślin strączkowych i produktów wysokowęglowodanowych . Jelito drażliwe – leczenie farmakologiczne W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosuje się leki przeciwzaparciowe, przeciwbiegunkowe i rozkurczowe. Czasami pacjenci obserwują poprawę przy wprowadzeniu do leczenia probiotyków, czyli korzystnych dla zdrowia kultur bakteryjnych lub drożdży. Psychoterapia w leczeniu jelita drażliwego? Zespół jelita drażliwego nie zagraża zdrowiu i na dłuższą metę życiu, jednak potrafi skutecznie zdezorganizować zarówno życie prywatne, jak i zawodowe osoby, która cierpi na to schorzenie . W tym kontekście bardzo korzystne jest korzystanie z pomocy psychoterapeuty lub psychologa, którzy pomogą w uregulowaniu trybu życia. Niekiedy pacjenci zauważają poprawę przy stosowaniu leków uspokajających i przeciwdepresyjnych – warto więc rozważyć również wizytę u psychiatry. Jako leczenie alternatywne...

Jelito grube
© 7activestudio/Fotolia.com
Styl życia
Co wywołuje chorobę uchyłkową jelita grubego?
Do tej pory nie poznano przyczyny powstawania uchyłków w jelicie grubym, choć w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z tym schorzeniem. Uważa się je za typową chorobę cywilizacyjną. U osób między 30. a 40. rokiem życia stwierdza się 10% przypadków zachorowań, natomiast w grupie wiekowej powyżej 70 lat uchyłki stwierdza się u 40% populacji. Ta choroba dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.

Do tej pory nie poznano przyczyny powstawania uchyłków w jelicie grubym, choć w Europie odnotowuje się coraz więcej przypadków osób z tym schorzeniem. Uważa się je za typową chorobę cywilizacyjną. U osób między 30. a 40. rokiem życia stwierdza się 10% przypadków zachorowań, natomiast w grupie wiekowej powyżej 70 lat uchyłki stwierdza się u 40% populacji. Ta choroba dotyka w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn.   Przyczyn powstania uchyłków i choroby uchyłkowej upatruje się w czterech grupach nieprawidłowości: złym odżywianiu, zaburzeniach ruchliwości jelita, zwiększonym ciśnieniu wewnątrz jelit oraz zaburzeniu unerwienia jelit. Nieprawidłowe odżywianie Uchyłki pojawiają się w jelitach na skutek jedzenia zbyt małych ilości środków balastowych, a zbyt dużych ilości mięsa czerwonego i tłuszczów. Powstają na skutek diety ubogoresztkowej, która jest typowa dla współczesnych zwyczajów żywieniowych. Tego typu pokarmy słabo wypełniają jelito, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia w jelicie i pogrubieniem jego ścian. Co istotne, stwierdzono, że wszelkie nałogi: picie alkoholu, palenie papierosów, picie nadmiernej ilości kawy, nie wpływają na powstanie uchyłków, ale mają wpływ na stany zapalne uchyłków.   W związku z powyższym, aby zapobiegać pojawieniu się uchyłków, należy jeść potrawy jarskie , ograniczając jedzenie czerwonego mięsa. Warto jeść regularnie, 5 razy dziennie, warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest także podejmowanie aktywności fizycznej. Dieta powinna być bogatoresztkowa – należy wybierać m. in. ciemne gatunki pieczywa. Zaburzenia ruchliwości jelita W obszarze pojawienia się uchyłków mięśniówka jelita jest grubsza, a jej struktury są zamazane. Najczęstszym miejscem lokalizacji...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik