Zespół jelita drażliwego – z czego wynika?
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą – oznacza to, że nie są w tej chwili znane skuteczne sposoby jej wyleczenia i z jej objawami chory musi się nauczyć żyć.
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą – oznacza to, że nie są w tej chwili znane skuteczne sposoby jej wyleczenia i z jej objawami chory musi się nauczyć żyć.
Przyczyny drażliwości jelita grubego
Źródła zespołu drażliwości jelita grubego nie są znane. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić przyczyny, natomiast potrafią wskazać, jakie czynniki mogą odgrywać rolę w rozwoju drażliwości jelita grubego. Należą do nich:
- przebycie infekcyjnej biegunki,
- nadwrażliwość trzewna,
- zaburzenia funkcji motorycznej jelit,
- zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej.
Istnieje także hipoteza, podkreślająca rolę czynników psychicznych i sytuująca drażliwość jelita grubego obok innych chorób psychosomatycznych. Okazuje się bowiem, że gdy różnego typu infekcjom i zatruciom pokarmowym towarzyszy silny stres, prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu wzrasta. Naukowcy zwracają również uwagę na rolę hormonów płciowych – u kobiet objawy zespołu jelita drażliwego nasilają się w czasie miesiączki, czyli wtedy, gdy hormony mają wyższy poziom.
Objawy drażliwości jelita grubego
Drażliwość jelita grubego może mieć różne objawy i przebieg. Najczęściej pojawia się u osób wieku 20-40 lat. Do najczęstszych dolegliwości należą:
- wzdęcia brzucha i częste oddawanie gazów;
- bóle brzucha – u niektórych osób są nawracające i uciążliwe, u innych mają charakter lekkiego dyskomfortu. Lokalizacja tego bólu może być różna, a nawet się zmieniać;
- zaparcia lub/i biegunki – mogą występować naprzemiennie. Ogólnie rytm wypróżnień jest bardzo nieregularny;
- uczucie niepełnego wypróżnienia;
- nudności;
- lęk;
- depresja;
- bóle w części krzyżowej;
- bóle mięśni i stawów;
- chroniczne zmęczenie.
Nie jest dostępne żadne badanie, które w stu procentach potwierdziłoby lub wykluczyło drażliwość jelit. Ponieważ część objawów jest wspólna dla różnych zespołów chorobowych, by jednoznacznie stwierdzić tę chorobę, należy po prostu wykluczyć wszystkie inne o podobnym przebiegu.
- Owoce na kolację? Czy można jeść jabłka na noc?
- Pij leczniczy napar z kminku. Na co stosować napar z kminku?
- Problemy z układem trawiennym? Oto przyczyny i objawy stanów zapalnych żołądka.