Jak przygotować twarde pierniczki na choinkę? Przepis na ciemne i jasne pierniczki ozdobne
Pierniczki na choinkę powinny być twarde, wycięte w różne wzory i bogato ozdobione lukrem. Ciastka będą zdatne do zjedzenia nawet kilka tygodni po upieczeniu. Nie jedz jednak pierników z choinki, gdyż mogą być zanieczyszczone brudem i kurzem.
Pierniczki na choinkę powinny być twarde, wycięte w różne wzory i bogato ozdobione lukrem. Ciastka będą zdatne do zjedzenia nawet kilka tygodni po upieczeniu. Nie jedz jednak pierników z choinki, gdyż mogą być zanieczyszczone brudem i kurzem.
Pierniki powstały w średniowieczu na terenach dzisiejszej Holandii. W Polsce uchodzą za tradycyjny wypiek bożonarodzeniowy.
Jakie powinny być pierniczki na choinkę?
Pierniki na choinkę stanowią niskobudżetową i efektowną ozdobę świąteczną. Pieczenie ich razem z dziećmi to świetna zabawa dla całej rodziny i dobry pretekst do przedświątecznych spotkań towarzyskich. Ciastka upieczesz tak samo, jak te do jedzenia. Ważne jednak, by pierniki na choinkę były:
- twarde – dzięki temu nie będą się kruszyć i zachowają swój kształt przez kilka tygodni. Pierniki staną się twardsze dzięki zawartości dużej ilości mąki;
- wycięte w interesujące wzory – w ten sposób zyskają ładny i ciekawy kształt. Na choince zawieś ciastka wycięte w serca, dzwonki, precle, koła, romby czy gwiazdy. Każde z nich powinno mieć dziurkę, przez którą przełożysz nitkę lub cienki sznurek;
- bogato ozdobione lukrem – pierniki po upieczeniu nie wyglądają zbyt interesująco. Uroku dodadzą im dekoracje z różnych kolorów lukru.
Część choinkowych pierników możesz schować do pudełka i jeść przez kolejne tygodnie. Resztę powieś na choince. Te ciastka nie nadają się już do jedzenia, gdyż zostają oblepione przez brud, kurz i drobnoustroje. Jeśli pierniki przetrwają sezon, przetrzymaj je na kolejne Boże Narodzenie. W ten sposób w przyszłym roku zaoszczędzisz czas na tworzenie ozdób choinkowych.
Szybkie pierniczki na choinkę
Pierniczki na choinkę możesz przygotować już w pół godziny. Te z dodatkiem kakao będą ciemniejsze niż pozostałe.
Składniki (na 50 ciastek):
- 250 gramów mąki pszennej,
- 250 gramów mąki żytniej,
- 250 gramów masła,
- 50 gramów cukru,
- 50 gramów miodu,
- 50 gramów kakao,
- 2 żółtka jaj,
- 2 łyżki cynamonu,
- 1 łyżka imbiru,
- 1 łyżka kardamonu,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej.
Składniki na lukier:
- 200 gramów cukru pudru,
- 2 białka jaj.
Czas przygotowania: 30 minut
Stopień trudności: łatwe
Sposób przygotowania:
- Mąkę przesiej przez sito.
- Żółtka jaj utrzyj z cukrem.
- W rondlu rozpuść masło i miód. Dodaj cukier, jajka, sodę i przyprawy. Połowę masy połącz z częścią mąki i kakao. Pozostałe składniki wymieszaj.
- Z obu części zagnieć oddzielne placki. Każdą z nich rozwałkuj na cienko.
- Z ciasta wytnij pierniki.
- Ciastka piecz przez 15 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
- Białka jaj utrzyj z cukrem pudrem, by powstał lukier.
- Gdy wyjmiesz pierniki z piekarnika, zrób w każdym z nich dziurkę patyczkiem do szaszłyków. Najlepiej by nie była zbyt widoczna i znajdowała się przy krawędzi wypieku, ale nie za blisko, by nie ukruszyć ciastka.
- Ciastka posmaruj lukrem. Możesz zrobić to za pomocą pędzla lub specjalnych pisaków. Użyj wyobraźni, by stworzyć ciekawe wzory. Jeśli chcesz, by lukier miał różne odcienie, użyj barwników spożywczych.
- Przez dziurki w piernikach przełóż nitki lub cienkie sznureczki. Ciastka zawieś na choince.
Dobra rada: Ciasto na pierniki będzie bardziej aromatyczne, jeśli schowasz je do lodówki na kilka dni.
- Ozdoby na Boże Narodzenie można zrobić z produktów, które rozkładają się w naturalny sposób. Zobacz, jak zrobić ekologiczny stroik świąteczny.
- Zimą do przygotowywania napojów warto używać przypraw korzennych, które dobrze rozgrzewają. Sprawdź, nasze świąteczne inspiracje na bożonarodzeniowe napoje.
- W czasie świąt Bożego Narodzenia, warto zadbać o nastrój także na tarasie domu. Poznaj, pomysły na świąteczne oświetlenie tarasu.