Reklama

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Reklama

Objawy powiększenia prostaty

O przeroście prostaty mogą świadczyć następujące objawy:

  • oddawanie jednorazowo niewielkiej ilości moczu,
  • dłuższy czas potrzebny, aby opróżnić pęcherz,
  • słabszy niż wcześniej strumień moczu,
  • powracające krótko po oddaniu moczu uczucie pełnego pęcherza,
  • częsta potrzeba oddania moczu w nocy.

Pojawienie się tych objawów może świadczyć o przeroście prostaty. Należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi, który zleci lub przeprowadzi odpowiednie badania, aby właściwie rozpoznać charakter choroby i rozpocząć leczenie.

Należy zauważyć, że wymienione powyżej objawy są także objawami zaawansowanego stadium rozwoju raka prostaty. Początkowa faza na ogół przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, szczególnie po 40 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.

Nawet jeśli przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego, należy go leczyć. Nieleczony może prowadzić do infekcji i kamicy dróg moczowych.

Przyczyny przerostu prostaty

Przyczyną przerostu prostaty, zarówno w jego postaci złośliwej, jak i łagodnej, jest oddziaływanie dihydrotestosteronu na tkankę prostaty. Pod wpływem tego hormonu komórki prostaty namnażają się i zaczynają uciskać cewkę moczową.

Prawdopodobieństwo zachorowania na przerost gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dochodzi do niego ok. 70 roku życia. W przypadku raka prostaty duże znaczenie ma również dziedziczenie. U mężczyzn, których krewni pierwszego stopnia (brat, ojciec), chorowali na nowotwór prostaty, ryzyko zachorowania jest dwukrotnie wyższe niż wśród mężczyzn, którzy nie mieli w rodzinie przypadku raka prostaty.

Czynnikami, które zwiększają ryzyko raka prostaty są:

  • dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, a uboga w witaminy (zwłaszcza C, A i E) i przeciwutleniacze,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,

przyjmowanie środków sterydowych.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama