Lekarz i mężczyzna
©Igor Mojzes/Fotolia
Styl życia

Wywiad, badanie, analiza moczu i krwi, USG i biopsja – metody diagnozowania przyczyn przerostu prostaty

Powiększenie prostaty na ogół wiąże się z namnażaniem się komórek gruczołu w wyniku działania dihydrotestosteronu. Prostata zaczyna wtedy uciskać cewkę moczową, co wywołuje trudności w oddawaniu moczu: mniejszą ilość oddawanego moczu, ciągłe uczucie pełnego pęcherza, potrzebę częstego korzystania z toalety, niewielką ilość oddanego jednorazowo moczu. Tych objawów nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych infekcji dróg moczowych. Mogą też świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie gruczołu krokowego.

Powiększenie prostaty na ogół wiąże się z namnażaniem się komórek gruczołu w wyniku działania dihydrotestosteronu. Prostata zaczyna wtedy uciskać cewkę moczową, co wywołuje trudności w oddawaniu moczu: mniejszą ilość oddawanego moczu, ciągłe uczucie pełnego pęcherza, potrzebę częstego korzystania z toalety, niewielką ilość oddanego jednorazowo moczu. Tych objawów nie można lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych infekcji dróg moczowych. Mogą też świadczyć o zmianach nowotworowych w obrębie gruczołu krokowego.

Diagnostyka powiększenia prostaty: wywiad lekarski

Podstawowym postępowaniem podczas diagnozy powiększenia prostaty jest wywiad lekarski. Podczas niego lekarz zadaje pytania o:

  • objawy powiększenia prostaty i czas trwania tych objawów,
  • dolegliwości, które niekoniecznie są związane z powiększeniem prostaty,
  • historię chorób i zabiegów medycznych,
  • styl życia i nawyki żywieniowe pacjenta.

Diagnostyka powiększenia prostaty: badanie fizykalne

Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz przechodzi do tzw. badania przedmiotowego. Ocenia, czy pęcherz jest rozciągnięty i w jakim stopniu, czy skóra w okolicy penisa jest uszkodzona od moczu, czy są jakieś oznaki infekcji dróg moczowych (np. wydzielina z cewki), czy w budowie narządów rodnych występują jakieś nieprawidłowości. Lekarz wykonuje też badanie per rectum, przez odbytnicę, aby sprawdzić wielkość prostaty.

Diagnostyka powiększenia prostaty: badanie moczu i krwi

Lekarz prawdopodobnie skieruje pacjenta na badania laboratoryjne moczu i krwi. Badanie moczu ma przede wszystkim wykazać, czy u pacjenta występuje infekcja dróg moczowych i czy w moczu znajdują się ślady krwi. Wyniki badania krwi pozwolą natomiast na ocenę czynności nerek. Przy ocenie krwi oznacza się też antygen PSA, którego stężenie wzrasta przy łagodnym przeroście prostaty, nowotworze lub zapaleniu gruczołu krokowego.

Diagnostyka powiększenia prostaty: USG dróg moczowych

Badanie ultrasonografem (USG) pozwala ocenić, jaka ilość moczu pozostaje w pęcherzu po wypróżnieniu i jaką objętość ma gruczoł krokowy.

Diagnostyka powiększenia prostaty: biopsja

Jeśli lekarz uzna, że w przypadku danego pacjenta powiększenie prostaty może mieć podłoże nowotworowe, zleca często wykonanie biopsji. Polega ona na pobraniu wycinka tkanki gruczołu krokowego przy pomocy przezodbytniczej sondy USG.


Załamany mężczyzna siedzi na łóżku
©pololia/Fotolia
Styl życia
Jak rozpoznać łagodny przerost prostaty?
Objawami przerostu prostaty są trudności przy oddawaniu moczu. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Przyczyną przerostu prostaty jest zmniejszanie się ilości produkowanego przez organizm mężczyzny testosteronu, które zachodzi wraz z wiekiem.

Objawami przerostu prostaty są trudności przy oddawaniu moczu. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się prostaty na cewkę moczową. Przyczyną przerostu prostaty jest zmniejszanie się ilości produkowanego przez organizm mężczyzny testosteronu, które zachodzi wraz z wiekiem. Problemy z oddawaniem moczu Przerost prostaty objawia się przede wszystkim problemami z oddawaniem moczu: mocz oddawany jest w małej ilości, oddawanie moczu trwa dłużej niż dotychczas, więcej czasu zajmuje opróżnienie pęcherza, strumień moczu jest słabszy, po oddaniu moczu wciąż ma się uczucie, że pęcherz jest pełny, często trzeba chodzić do toalety, potrzeba oddania moczu często pojawia się w nocy (jest to tzw. nykturia), trudno powstrzymać oddanie moczu, możliwe jest, że kilka kropel moczu wydostanie się, zanim mężczyzna zdąży dotrzeć do toalety. Do czego prowadzą problemy z oddawaniem moczu? Wtórnymi objawami, które wynikają bezpośrednio z problemów z opróżnianiem pęcherza są: dyskomfort psychiczny spowodowany koniecznością częstego chodzenia do toalety, dyskomfort fizyczny spowodowany ciągłym uczuciem parcia na pęcherz, zakażenia dróg moczowy spowodowane przez zaleganie moczu w pęcherzu , kamica dróg moczowych spowodowana przez zaleganie moczu w pęcherzu. Dlaczego ważne jest zgłoszenie objawów lekarzowi? Objawów, które zostały wymienione powyżej, nie można lekceważyć. Wczesne rozpoczęcie leczenia przerostu prostaty może zapobiec wystąpieniu poważnych schorzeń związanych z zaleganiem moczu w pęcherzu. Objawy łagodnego przerostu prostaty można też pomylić z objawami raka tego gruczołu, czyli złośliwego przerostu prostaty. Wczesne rozpoznanie nowotworu złośliwego jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Łagodny przerost prostaty występuje najczęściej u mężczyzn po 50. roku życia. Sprawdź...

Załamany mężczyzna na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przyczyny i objawy przerostu prostaty
Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu.

Powiększenie gruczołu krokowego może mieć postać łagodną lub złośliwą. Do łagodnego przerostu dochodzi w wyniku namnażania się komórek prostaty. Złośliwy przerost, czyli rak prostaty, to rozrost komórek nowotworowych w obrębie tego gruczołu. Obie postacie mają podobne objawy, którymi są przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Objawy powiększenia prostaty O przeroście prostaty mogą świadczyć następujące objawy : oddawanie jednorazowo niewielkiej ilości moczu, dłuższy czas potrzebny, aby opróżnić pęcherz, słabszy niż wcześniej strumień moczu, powracające krótko po oddaniu moczu uczucie pełnego pęcherza, częsta potrzeba oddania moczu w nocy. Pojawienie się tych objawów może świadczyć o przeroście prostaty . Należy niezwłocznie zgłosić je lekarzowi, który zleci lub przeprowadzi odpowiednie badania , aby właściwie rozpoznać charakter choroby i rozpocząć leczenie .   Należy zauważyć, że wymienione powyżej objawy są także objawami zaawansowanego stadium rozwoju raka prostaty. Początkowa faza na ogół przebiega bezobjawowo. Z tego względu istotne jest regularne poddawanie się badaniom lekarskim, szczególnie po 40 roku życia. Wczesne rozpoznanie raka prostaty znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.   Nawet jeśli przerost prostaty nie ma charakteru złośliwego, należy go leczyć. Nieleczony może prowadzić do infekcji i kamicy dróg moczowych. Przyczyny przerostu prostaty Przyczyną przerostu prostaty, zarówno w jego postaci złośliwej, jak i łagodnej, jest oddziaływanie dihydrotestosteronu na tkankę prostaty. Pod wpływem tego hormonu komórki prostaty namnażają się i zaczynają uciskać cewkę moczową.   Prawdopodobieństwo zachorowania na przerost gruczołu krokowego wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej dochodzi do niego ok. 70 roku życia. W przypadku raka prostaty duże znaczenie ma...

Mężczyzna siedzi załamany na łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego?
Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.

Przerost prostaty (stercza, gruczołu krokowego) prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, które często występują u mężczyzn po 50. roku życia. Przyczyną łagodnego przerostu prostaty jest spadek ilości produkowanego przez jądra testosteronu przy jednoczesnym utrzymaniu ilości produkowanego estrogenu. Gruczoł krokowy, zwiększając swoją objętość, uciska cewkę moczową, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza. Co jest przyczyną przerostu gruczołu krokowego Łagodny przerost prostaty , inaczej gruczolak stercza, pojawia się zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia. Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości. Łagodny przerost prostaty związany jest z wynikającym z procesu starzenia się organizmu zmniejszeniem ilości produkowanego przez jądra testosteronu. Choć ten męski hormon jest wytwarzany w mniejszej ilości, to ilość estrogenów, hormonów żeńskich, pozostaje bez zmian. Pojawienie się dysproporcji pomiędzy ilością tych hormonów prowadzi do wzrostu liczby komórek gruczołowych i włókien mięśniowych w obrębie prostaty. Komórki te rozrastają się do tego stopnia, że zaczynają uciskać cewkę moczową. Zwężenie światła cewki to bezpośrednia przyczyna trudności z oddawaniem moczu i opróżnianiem pęcherza.   Przyczyną przerostu prostaty może także być używanie sterydów, np. w celu szybszego rozbudowania masy mięśniowej. Sterydy powodują nienaturalny wzrost stężenia testosteronu we krwi, testosteron zamienia się w dihydrotestosteron. Ten silny androgen pobudza podział komórek prostaty, co skutkuje jej przerostem, a często też powstaniem zmian nowotworowych. Łagodny przerost prostaty a rak prostaty W przypadku łagodnego przerostu prostaty komórki te nie mają charakteru złośliwego, inaczej jest w przypadku raka prostaty. Objawy tych dwóch chorób można łatwo pomylić, dlatego...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik