grupa ludzi na nartach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Objawy polaryzacji grupowej

Polaryzację obserwuje się u członków grupy, którzy podejmują bardziej radykalne decyzje i działania w stosunku do poglądów pojedynczych osób. Okazuje się, że grupy są skłonne ryzykować częściej niż jednostki. Zauważył to James Stoner.

Polaryzację obserwuje się u członków grupy, którzy podejmują bardziej radykalne decyzje i działania w stosunku do poglądów pojedynczych osób. Okazuje się, że grupy są skłonne ryzykować częściej niż jednostki. Zauważył to James Stoner.

Co nazywamy polaryzacją grupową?

Polaryzacja grupowa polega na zmienianiu decyzji grupy na skrajne w stosunku do początkowych preferencji każdego z jej członków. Jest to tendencja związana z radykalizowaniem i umacnianiem opinii uczestników debaty. Przykładem sposobu działania tego zjawiska jest praca członków ławy przysięgłej. Zasiadające w niej osoby przed przystąpieniem do dyskusji proponują łagodniejszy wyrok w stosunku do tego, który ostatecznie zostaje ogłoszony. Zjawisko polaryzacji jest niebezpieczne, prowadzi do podejmowania złych decyzji i działań ryzykownych.

 

Autorem terminu „polaryzacja grupowa” jest James Stoner. Zauważył on, że pewne grupy ryzykują bardziej niż jednostki. Jest to sprzeczne z intuicją i stwierdzeniem, że dwie osoby powinny podejmować bardziej racjonalne decyzje niż jedna.

Jak objawia się polaryzacja grupowa?

Zjawisko polaryzacji grupowej może występować pod trzema różnymi postaciami.

  • Pierwsza obejmuje sytuacje, gdy grupy ostatecznie podejmują skrajne decyzje w stosunku do propozycji od wchodzących w ich skład jednostek. Przykładem takiego zjawiska jest praca ławy przysięgłych.
  • Polaryzacją grupową nazywa się także sytuację, w której początkowo opinie poszczególnych członków grupy są zbliżone do siebie, a na skutek debaty wewnątrz zespołu stają się bardziej radykalne. Ten przejaw polaryzacji obserwuje się w środowiskach o charakterze politycznym. Jeżeli ludzie mają zbieżne poglądy na zagadnienia związane z polityką, to wygłaszanie ich w grupie sprawi, że zostaną one wzmocnione.
  • Polaryzacja grupowa ma także miejsce wówczas gdy rywalizacja pomiędzy grupami jest bardziej zaciekła niż konkurencja, która ma miejsce między jednostkami.
  • Jako przykład tego przejawu polaryzacji można podać zachowanie grup kibiców, które są bardziej skłonne do podejmowania zachowań chuligańskich niż pojedynczy kibic. Podobnie jest w grupach religijnych. Ich członkowie są bardziej konserwatywni niż gdy występują jako jednostki.
grupa ludzi siedząca dookoła siebie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Sposoby interpretacji polaryzacji grupowej
Polaryzacja grupowa polega na podejmowaniu przez grupę bardziej skrajnych decyzji niż mogłoby to wynikać z indywidualnych preferencji jej członków.

Polaryzacja grupowa polega na podejmowaniu przez grupę bardziej skrajnych decyzji niż mogłoby to wynikać z indywidualnych preferencji jej członków.   W czasie debaty dochodzi do radykalizacji poglądów. W wyniku tego zjawiska może dojść do podjęcia złych decyzji. Rozproszenie odpowiedzialności jako przyczyna polaryzacji grupowej W drugiej połowie XX wieku polaryzację grupową interpretowano jako skutek innego zjawiska zwanego rozproszeniem odpowiedzialności. Dyfuzja odpowiedzialności polega na tym, że wraz ze wzrostem liczby świadków jakiegoś wydarzenia kryzysowego (katastrofy samochodowej, przestępstwa), maleją szanse na to, że któryś z nich zareaguje. Ludzie w grupie czują się anonimowi, dlatego zachowują się mniej moralnie i odpowiedzialnie, na przykład nie pomagają ofiarom wypadku samochodowego lub kradzieży. Dzięki eksperymentom badaczom udało się zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Odwoływanie się do rozproszenia odpowiedzialności w kontekście polaryzacji grupowej nie wyjaśniało, dlaczego w niektórych sytuacjach grupy podejmują działania asekuracyjne. Zaangażowanie jako przyczyna polaryzacji Członkowie grupy podczas dyskusji wymieniają informacje, co powoduje, że mocniej angażują się w pierwotną postawę To miało prowadzić do skrajności. Badania nie potwierdziły jednak tej interpretacji polaryzacji grupowej. Okazuje się, że nie trzeba brać udziału w dyskusji , wystarczy wysłuchać opinii innych osób, by przekonania przybrały bardziej skrajną postać. Autowaloryzacja i porównanie społeczne jako powód polaryzacji Zjawisko polaryzacji grupowej tłumaczy się, odwołując się do teorii autowaloryzacji. Polega ona na dążeniu człowieka do podniesienia samooceny. Chce on mieć pozytywny obraz siebie, więc w selektywny sposób przetwarza pozyskane informacje. W związku z tym przekonany o słuszności swoich poglądów człowiek, poznając opinie...

kobieta w biurze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest zjawisko próżniactwa społecznego?
Próżniactwo społeczne wpływa na efekty pracy w zespole. Przyczyną występowania tego zjawiska jest rozproszenie odpowiedzialności.

Próżniactwo społeczne wpływa na efekty pracy w zespole. Przyczyną występowania tego zjawiska jest rozproszenie odpowiedzialności. Co to jest próżniactwo społeczne? O próżniactwie społecznym można mówić, gdy członkowie grupy wkładają mniej wysiłku w realizację zadania, współdziałając, niż gdy muszą pracować samodzielnie. Skutkuje to gorszymi efektami pracy grupy i podejmowaniem złych decyzji. To zachowanie jest wynikiem przekonania, że bycie częścią grupy utrudnia ocenę wkładu pracy pojedynczej osoby . To ułatwia realizację trudnych zadań, ale wpływa niekorzystnie na wykonanie tych łatwych. W przypadku trudnego zadania zadanie zostanie wykonane lepiej, ponieważ nie zwraca się uwagi na ocenę. Pracownicy są spokojniejsi, co powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa ulegnięcia presji trudnego zadania. Co wpływa na próżniactwo społeczne? Przyczyną próżniactwa jest rozproszenie odpowiedzialności. Wysiłek poszczególnych osób jest tym mniejszy, im trudniej zmierzyć wkład każdego z wykonawców w efekt końcowy. Wpływ ma także to, czy wykonawca jest przekonany o tym, że jego wkład pracy ma znaczenie dla ogólnego wyniku, który zostanie osiągnięty we współpracy. Motywacja do działania wynika z przekonania o korzyści i o tym, że zysk grupy przełoży się na zysk każdego z jej członków. Próżniactwo społeczne występuje w sporcie, w zawodach wymagających kreatywnego myślenia i w trakcie formułowania przekonań. Stopień próżniactwa zależy od charakteru osoby, ambicji, relacji między członkami grupy i atmosfery w pracy.   Próżniactwo społecznie nie występuje w grupie, która jest spójna, oraz w zespołach, które realizują zadania wymagające różnych umiejętności i doświadczenia. Wtedy praca jest efektywna, ponieważ następuje zjawisko synergii, gdy współdziałanie czynników jest większe niż suma indywidualnych działań. Przykład...

Dziecko gra w grę komputerową.
©mikitiger/Fotolia.com
Styl życia
Jak gry wideo wpływają na dziecko? Są winne agresji czy wspomagają jego rozwój?
Gry online i wideo, które są dopasowane do wieku dziecka, nie tylko nie wpływają źle na jego rozwój, ale wręcz go wspomagają. Udowodniono, że granie uczy m.in. analizy, podejmowania szybkich decyzji, logicznego myślenia, współpracy, a także precyzji.

Gry online i wideo, które są dopasowane do wieku dziecka, nie tylko nie wpływają źle na jego rozwój, ale wręcz go wspomagają. Udowodniono, że granie uczy m.in. analizy, podejmowania szybkich decyzji, logicznego myślenia, współpracy, a także precyzji.   Jeszcze w latach 70. w Stanach Zjednoczonych uważano, że komiksy mają negatywny wpływ na rozwój dziecka . Przez lata podobną łatkę próbowano przypisywać muzyce rock n' roll, grunge czy heavy metal. Na przełomie tysiąclecia równie popularne stało się upatrywanie czynnika deprawującego w grach komputerowych. Gry winne agresji u dzieci? Naukowcy coraz częściej prowadzą badania na temat wpływu gier wideo na rozwój dzieci. Mimo to nadal w mediach i wśród rodziców panuje błędne przekonanie , że istnieje korelacja między graniem w gry a przemocą. Badaczka Cheryl Olson wraz z Christopherem Fergusonem z Uniwersytety z Stetson w 2013 roku przeprowadzili badania ( zobacz ) na dzieciach z różnych grup etnicznych, które miały problemy z nadpobudliwością, depresją i deficytem atencji. Co najważniejsze studiując wyniki, nie znaleźli żadnego połączenia między wzrostem agresji a graniem w brutalne gry wideo. Wręcz przeciwnie, okazało się, że efekt jest katartyczny – granie pozwoliło dzieciom wyładować agresje i uwolnić się od stresu.   Według badań Mirjana Bajovica ( zobacz badania ) z Uniwersytetu Brock w Kanadzie nie ma również zależności między czasem, jaki dzieci przeznaczają na granie a wzrostem agresji. Zauważono jedynie, że badani, którzy grają powyżej trzech godzin dziennie , mogą mieć mniej empatii w stosunku do rówieśników, którzy w ogóle nie grają w gry wideo. Gry wideo wspomagają mózg Daphne Bavelier, kognitywista z University of Rochester, w swoich badaniach ( zobacz badania ) udowodnił, że granie w gry wideo i komputerowe przez dzieci (dopasowane do ich wieku) może mieć...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner