Para sprawdza test ciążowy
© WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia

Test ciążowy, aby był wiarygodny, należy zrobić po minimum 10 dniach od współżycia

Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test.

Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test.

Testy ciążowe wykonywane przed upływem 10 dni od współżycia są niewiarygodne

Po około 9-10 dniach zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i organizm zaczyna wydzielać większe ilości gonadotropiny kosmówkowej. Dlatego wcześniej wykonany test może być niewiarygodny i dać wynik fałszywie negatywny. Test ciążowy alarmuje o stężeniu hCG powyżej 10 mIU/ml, natomiast u zdrowych kobiet poza ciążą poziom tego hormonu nie przekracza 5 mIU/ml. Po jakim czasie test ciążowy da miarodajny wynik? Można go wykonać kilka dni po spodziewanej miesiączce, w zależności od tego, jak bardzo jest czuły. Dostępne na rynku testy płytkowe wykrywają ciążę już w drugim tygodniu, po minimum 10 dniach od zapłodnienia.

Wynik testu może być fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny

Jeśli test zostanie wykonany zbyt wcześnie po zapłodnieniu, może dać wynik fałszywie negatywny. Także test wykonany po 10 dniach od współżycia czasem może nie być wiarygodny, jeśli są wątpliwości co do tego, należy badanie powtórzyć po 14 dniach od stosunku. Fałszywie negatywny wynik daje także ciąża pozamaciczna na wczesnym etapie. Wynik testu ciążowego może być też fałszywie pozytywny. Czasem powodują to przyjmowane leki przeciwdepresyjne, choroby tarczycy albo nerek, jak również zaburzenia hormonalne związane z przekwitaniem. Fałszywie pozytywny test może wskazywać także na patologiczny rozrost w macicy zapłodnionych nieprawidłowych komórek – zaśniad groniasty. W takim wypadku stężenie hCG jest bardzo wysokie, o wiele wyższe niż w przypadku ciąży na jej początku.

Gonadotropina kosmówkowa pozwala zarodkowi na przeżycie, dlatego podczas ciąży jest niezbędna

Gdy dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona (owulacja), w jajniku pojawia się ciało żółte. Jest ono odpowiedzialne za wytwarzanie progesteronu, hormonu niezbędnego do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy i podtrzymania ciąży. Część komórek zarodka wytwarza hormon beta-hCG, który zwiększa produkcję progesteronu przez ciałko żółte. Zatem im zarodek większy, produkuje więcej beta-hCG, by ciało żółte wytwarzało wystarczającą do podtrzymania ciąży ilość progesteronu.

 

kobieta w ciąży
Flickr/ TajaTaja/ CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
HCG – czynnik wskazujący ciążę i marker nowotworowy
HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest czynnikiem wskazującym ciążę. Pojawia się w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. HCG jest wykorzystywany także jako marker nowotworowy.

HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest czynnikiem wskazującym ciążę. Pojawia się w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. HCG jest wykorzystywany także jako marker nowotworowy.   HCG to skrót od nazwy human chorionic gonadotropin, inaczej gonadotropiny kosmówkowej. HCG jest wytwarzane po implantacji w macicy przez zapłodnioną komórkę jajową i łożysko . Funkcją gonadotropiny kosmówkowej jest stymulacja produkcji progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej podnosi się w okresie ciąży. J uż 7 dni po zapłodnieniu, można wykryć HCG w moczu i wykazują to testy ciążowe. Niewłaściwy poziom gonadotropiny kosmówkowej u kobiet w ciąży może wskazywać na ciążę bliźniaczą, niewydolność płodu, niepełne poronienie, ciążę pozamaciczną lub śmierć płodu. U nieciężarnych kobiet i u mężczyzn HCG może sygnalizować zmiany nowotworowe. Gonadotropina kosmówkowa wskazuje ciążę Hormon HGC wytwarza blastocysta oraz łożysko. Główną funkcją hormonu jest podtrzymywanie produkowania progesteronu w jajniku przez ciałko żółte. Wzrost HCG pojawia się po owulacji (ok. 6-12 dnia po). Dlatego test ciążowy należy wykonać około dziesięciu dni po jajeczkowaniu. U matki gonadotropina kosmówkowa osłabia układ immunologiczny, ale wspomaga płód. W przypadku płodów męskich HCG stymuluje komórki jąder, aby produkowały testosteron. U wszystkich płodów zwiększa ilość hormonów tarczycy (wspomaga przysadkę mózgową). Gonadotropina jest też odpowiedzialna za zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Przyczynia się do przemian cukrów i tłuszczów, aby były korzystne dla odżywiania płodu. Badanie HCG Najczęstszą metodą badania HCG są testy ciążowe . Dostęp do nich jest szeroki, można je znaleźć w...

dwie kreski na teście ciążowym
Flickr/Esparta Palma/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Czy to jest ciąża? Test ciążowy nie zawsze miarodajny
Jeśli zamierzasz wykonać test ciążowy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dopiero kiedy zrobisz go w odpowiednim terminie, wynik będzie wiarygodny.

Jeśli zamierzasz wykonać test ciążowy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Dopiero kiedy zrobisz go w odpowiednim terminie, wynik będzie wiarygodny.   Choć test ciążowy to bardzo szybki i tani sposób, aby poznać odpowiedź na pytanie, czy zaszłaś w ciążę, to niejednokrotnie dochodzi do pomyłek. Dlaczego? Głównie przez nieumiejętne stosowanie. Najważniejsze jest, w jakim czasie po odbytym stosunku podejmiemy próbę sprawdzenia stężenia hormonów ciążowych w organizmie. Jeśli się pospieszymy, żaden test nie da miarodajnego wyniku.   Wykrycie ciąży w warunkach domowych jest możliwe dzięki hormonowi beta-hCG, który w jej wyniku pojawia się w organizmie kobiety najwcześniej, ale nie od razu po zapłodnieniu. Wydzielanie beta-hCG rozpoczyna się dopiero w momencie zagnieżdżenia zarodka w macicy. Musisz więc dać komórce jajowej około 6 dni, aż tam dotrze, a potem mniej więcej 4, by zdążyła znaleźć sobie miejsce.   Najwcześniej po 10 dniach możesz sięgnąć po test , i to taki o jak największej czułości (niższej niż 500 IU/I). Czułość wahająca się od 500 do 800 IU/I gwarantuje miarodajność dopiero po 2 tygodniach od zapłodnienia, natomiast przekraczająca 1000 IU/I – aż po 21 dniach. Zwracaj więc uwagę na to, jaki produkt kupujesz.   Najbardziej wskazane jest wykonanie testu w pierwszym dniu spodziewanego okresu. Wtedy ryzyko pomyłki spada do minimum. Zawsze jednak jest obecne. Dlatego niezależnie od wyniku test warto powtórzyć kilkakrotnie (w odstępie około tygodnia), a ostateczne potwierdzenie ciąży musi paść z ust lekarza.  Nie powinnaś wierzyć testom ciążowym online , gdyż każdy organizm jest indywidualny.  Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Udaj się do apteki i zrób test ciążowy. Dowiedz się, ile kosztuje test ciążowy . 

uśmiechnięta nastolatka
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Burza hormonalna – wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu
Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.

Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.   Cykl menstruacyjny kobiety może trwać od 21 do 35 dni i dzielimy go na dwie fazy: przedowulacyjną (estrogenową) – związaną z dojrzewaniem komórki jajowej. W tej fazie mają miejsce wszelkie zmiany w długości cyklu; fazę ciałka żółtego (progesteronową) – od owulacji (czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej). Faza przedowulacyjna Faza przedowulacyjna, nazywana inaczej estrogenową lub folikularną. Jej długość ma charakter zmienny, różny u każdej kobiety oraz zmienia się wraz z wiekiem. Dzieli się ona na dwa okresy: niepłodności względnej oraz płodności .   Pierwszy dzień miesiączki (czyli pierwszy dzień cyklu) jest okresem niepłodności względnej. Nie wydziela się wówczas śluz szyjkowy a szyjka macicy jest twarda, nisko położona i zamknięta. Środowisko w drogach rodnych kobiety ma kwaśny odczyń uniemożliwiający przedostanie się chorobotwórczych ustrojów co również oznacza, że zabójczo działa na plemniki.   Po tej fazie następuje okres płodności, w którym wzrost estrogenów powoduje ponowne rozrastanie się błony śluzowej, dzięki czemu zapłodnione jajeczko będzie miało odpowiednie środowisko do rozwoju. Szyjka macicy mięknie, otwiera się i unosi ku górze. Wysoki poziom estrogenów stwarza przyjazne (zasadowe) środowisko dla plemników poprzez wydzielanie śluzu – co fachowo nazywane jest płodnym śluzem szyjkowym, dzięki któremu mogą one przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Pęcherzyki jajnikowe pierwotne zostają pobudzone do dojrzewania wraz ze wzrostem TSH we krwi. Dalsza produkcja estrogenów powoduje, że na pęcherzyk dominujący (tylko on ulegnie jajeczkowaniu i w nim...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik