Dziecko na basenie
© JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia

Szybszy rozwój fizyczny i emocjonalny – niemowlę na basenie

Dziecko już w 3 miesiącu życia może zacząć uczęszczać wraz z rodzicami na pływalnię. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych a wyjście zostanie odpowiednio zorganizowane, przyniesie dziecku wiele korzyści. Niemowlę na basenie rozwinie układ mięśniowy i nabierze pewności siebie.

Dziecko już w 3 miesiącu życia może zacząć uczęszczać wraz z rodzicami na pływalnię. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych a wyjście zostanie odpowiednio zorganizowane, przyniesie dziecku wiele korzyści.

 

Niemowlę na basenie rozwinie układ mięśniowy i nabierze pewności siebie.

Przed wizytą na basenie niemowlę musi zostać przebadane przez lekarza

Przeciwwskazaniami do zabrania niemowlaka na basen są choroby serca, nerek, przewlekłe dolegliwości laryngologiczne oraz niedawno przebyta infekcja dróg oddechowych, dróg moczowych i katar. Nie zaleca się też zabierania na pływalnię niemowląt, które mają refluks żołądkowo-przełykowy, biegunkę i niektóre choroby skóry. Szkółki wymagają lekarskiego zezwolenia na udział niemowląt w zajęciach.

Korzyści dla niemowlaka z zajęć na basenie

Dziecko może wybrać się z rodzicami na pływalnię, gdy osiągnie wiek 3 miesięcy. Niemowlę na basenie doświadcza rozrywki, ale rozwija mięśnie i poprawia koordynację ruchową. Dzięki zajęciom na pływalni, malec szybciej niż rówieśnicy osiągnie sprawność pozwalającą mu na siadanie czy stawianie pierwszych kroków. Rozwój mięśni jest bardzo ważny także dla prawidłowego rozwoju układu kostnego, a ruch dla działania stawów. Oprócz tego, że rozwija się fizycznie, niemowlę na basenie trenuje zmysły i zacieśnia więzy emocjonalne. Malec musi poradzić sobie z wieloma bodźcami docierającymi do niego z różnych stron. Ponadto podczas wspólnych wyjść i dzięki spędzaniu czasu razem wzmacniają się więzi rodzinne. Niemowlę na basenie może też poznać rówieśników i oswoić się z nimi.

Możliwe zagrożenia na basenie dla niemowlęcia

Chociaż zabieranie niemowlaka na basen niesie wiele korzyści, może zaszkodzić mu, jeśli rodzice popełnią błędy. Aby uniknąć podrażnień, należy pielęgnować skórę dziecka po kąpieli w chlorowanej wodzie. W tym celu trzeba mieć ze sobą odpowiednie dla wieku malca mydło czy inny kosmetyk myjący, a także balsam odbudowujący płaszcz lipidowy (emolient). Przed kąpielą dobrze jest zabezpieczyć ucho dziecka, ponieważ niemowlę na basenie może nabawić się nieprzyjemnej infekcji. Zimą szczególnie należy zadbać o to, by dziecko nie przeziębiło się po wyjściu na zewnątrz po basenie – różnica temperatur jest bardzo duża.

 

dziecko z maską tlenową na twarzy
© Patryk Kosmider/Fotolia.com
Styl życia
Jak leczy się u niemowląt katar wywołany przez wirusy?
Najczęstszymi przyczynami kataru u niemowlaka są bakterie i wirusy. Przy zakażeniu bakteryjnym katar ma kolor zielonkawy lub żółtawy. Jeśli zapalenie wywołane jest przez wirusa, katar jest przezroczysty i wodnisty.

Najczęstszymi przyczynami kataru u niemowlaka są bakterie i wirusy. Przy zakażeniu bakteryjnym katar ma kolor zielonkawy lub żółtawy. Jeśli zapalenie wywołane jest przez wirusa, katar jest przezroczysty i wodnisty.   Katar, a także ból głowy, gardła oraz wysoka (nawet do 40 stopni) gorączka są objawami grypy , jednej z najczęściej występujących chorób wirusowych. Leczenie zapaleń wirusowych polega przede wszystkim na łagodzeniu nieprzyjemnych lub niebezpiecznych dla małego dziecka objawów choroby. Jak niemowlę zaraża się wirusowym katarem? Niemowlę najczęściej zaraża się przenoszonym drogą kropelkową wirusem wywołującym stan zapalny górnych dróg oddechowych. Może do niego dojść poprzez dotyk, dotykanie rzeczy, których dotykała osoba chora, lub przebywanie w jej pobliżu. Po dwóch-trzech dniach od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy: bóle mięśni, katar, kaszel, ból gardła i głowy oraz gorączka. Łagodzenie objawów wirusowego nieżytu nosa W leczeniu stanów zapalnych wywołanych przez wirusy stosuje się środki łagodzące objawy choroby. W przypadku wysokiej gorączki podaje się przeznaczone dla niemowląt leki, które obniżają temperaturę,. Bardzo ważne jest podawanie dziecku dużych ilości wody (ok. 2 l dziennie). Na katar pomagają też inhalacje z soli fizjologicznej.   Chore dziecko powinno przebywać w domu, najlepiej, gdyby przez 2-3 dni leżało w łóżku. Można podawać mu herbatki rozgrzewające, np. napar z lipy albo liści malin. Pomieszczenie, w którym przebywa dziecko należy regularnie wietrzyć.   Dziecko po 6. miesiącu życia można zaszczepić na grypę. Szczepionka okaże się bardziej skuteczna, jeśli zaszczepi się też cała rodzina dziecka.   Bolesne i sączące się nadżerki w kącikach ust są bardzo dokuczliwe. Dowiedz się, dlaczego występują i jak leczy się  zajady u dzieci . O...

dziewczynka ma katar
© mbt_studio/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kataru u niemowląt – nie tylko infekcje
Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny.

Katar u niemowlaka może, ale wcale nie musi, wskazywać na infekcję. Przyczyną zatkanego noska u niemowlęcia równie dobrze może być zanieczyszczone lub zbyt suche powietrze albo obecne w mieszkaniu alergeny. Katar u niemowlęcia objawem wirusowego zapalenia górnych dróg oddechowych Katar może być spowodowany przeniknięciem wirusa do organizmu dziecka. Niemowlęta najczęściej zarażają się wirusem drogą kropelkową od rodziców, rodzeństwa, innych osób, z którymi mają kontakt.   O tym, że przyczyną kataru jest wirus, świadczy to, że wydzielina z nosa jest wodnista i przezroczysta. Takiemu katarowi często towarzyszy utrzymująca się od 1 do 3 dni gorączka (od 37 do 40 stopni), ból gardła i chrypka, kaszel oraz powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Katar u niemowlęcia objawem infekcji bakteryjnej Przyczyną kataru u niemowlęcia może być też infekcja bakteryjna, np. wywołana przez paciorkowca angina czy spowodowane przez gronkowca zapalenie migdałków. Objawy infekcji bakteryjnej przypominają objawy infekcji wirusowej. Charakterystyczny dla infekcji wywołanej przez bakterie jest jednak tzw. ropny katar, czyli żółtawa lub zielonkawa wydzielina z nosa. Niektórym chorobom bakteryjnym, np. anginie , towarzyszy bardzo wysoka gorączka : 39 stopni i więcej. Obecne w otoczeniu niemowlęcia czynniki przyczynami kataru Innymi przyczynami kataru u niemowląt mogą być: Suche powietrze – zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa niemowlę, może podrażniać błonę śluzową nosa. Skutkiem tego może być wodnisty, niezbyt obfity katar. Drażniące substancje w powietrzu – podobny rodzaj kataru wywołują obecne w powietrzu zanieczyszczenia: kurz, dym z papierosów, substancje chemiczne, np. farby i rozpuszczalniki. Alergeny – wodnisty katar może być też objawem reakcji uczuleniowej, powszechnym alergenem jest np. sierść zwierząt...

Ciężarna dziewczyna odmawia alkoholu
© monstarrr/Fotolia
Styl życia
Piwo bezalkoholowe w ciąży powinno być faktycznie bez alkoholu
Jeśli ciężarna ma ochotę na piwo, może wybrać piwo bezalkoholowe. Musi jednak upewnić się, że napój rzeczywiście nie zawiera procentów, ponieważ wiele piw bezalkoholowych dostępnych na rynku zawiera około 0,5% alkoholu. A alkohol w każdej ilości może szkodzić nienarodzonemu dziecku.

Jeśli ciężarna ma ochotę na piwo, może wybrać piwo bezalkoholowe. Musi jednak upewnić się, że napój rzeczywiście nie zawiera procentów, ponieważ wiele piw bezalkoholowych dostępnych na rynku zawiera około 0,5% alkoholu. A alkohol w każdej ilości może szkodzić nienarodzonemu dziecku. Alkohol w ciąży może szkodzić nawet w śladowej ilości Alkohol dla płodu jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza spożywany w dużych ilościach i często. Może prowadzić do poronienia, urodzenia martwego dziecka czy płodowego zespołu alkoholowego (FAS) . Alkohol przenika przez łożysko i trafia do krwi dziecka, a więc na nie oddziałuje. Może zaburzać rozwój systemu nerwowego, spowodować deformacje w obrębie głowy, problemy ze słuchem i wzrokiem , a także uniemożliwić prawidłowe przesyłanie sygnałów między półkulami mózgu. FAS u dziecka sprawia, że jego zdolności motoryczne, intelektualne i emocjonalne są znacznie upośledzone. Piwo bezalkoholowe w ciąży – tak, jeśli ma 0% alkoholu Piwa przedstawiane przez producentów jako bezalkoholowe w praktyce mają 0,4 czy 0,5% alkoholu. Jest to bardzo niewielka ilość, porównywalna z tą w kefirze . Niemniej jednak nie ma gwarancji, że nawet ona nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Alkohol najpoważniejsze uszczerbki powoduje w pierwszym trymestrze ciąży, chociaż szkodzi i w późniejszych miesiącach. Dlatego jeśli ciężarna ma ochotę na piwo , powinno to być piwo faktycznie bezalkoholowe (0%). Smak różni się od zwykłego piwa, ale piwo bezalkoholowe w ciąży to jedyna opcja dla kobiet, które chcą mieć pewność, że nie zaszkodzą dziecku.   Maleństwo ma podkrążone oczy?  To może być wynik niedoboru żelaza. Katar, gorączka i napady kaszlu - to typowe objawy krztuśca.  Jeśli twoje dziecko jest chore, musisz iść do lekarza! Chciałabyś, żeby twoje dziecko rozwijało się szybciej?  Wybierzcie...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner