Reklama

Osteoporoza okołostawowa to pierwszy etap reumatoidalnego zapalenia stawów. Obejmuje część nasadową i przynasadową kości w stawie ze stanem zapalnym.

Reklama

W jaki sposób leczy się osteoporozę okołostawową?

W przypadku zaobserwowania bólu i obrzęku stawów należy zgłosić się do lekarza. Szybka diagnoza wpływa na skuteczność leczenia, a jeżeli zacznie się je wcześnie, to jest szansa na trwałe wycofanie się choroby.

Leki modyfikujące przebieg choroby

W leczeniu osteoporozy stosuje się lek modyfikujący jej przebieg (LMPCh). Skutkuje to remisją, czyli ustąpieniem objawów i cech aktywności choroby w obrazowych i laboratoryjnych badaniach. Skuteczne leczenie pozwala na usunięcie objawów, poprawę jakości życia i sprawność. Stosuje się również rehabilitację, a czasem leczenie chirurgiczne. Leki modyfikujące przebieg choroby (na przykład metrotreksat, sole złota, adalimumab czy golimumab) łagodzą jej objawy, hamują niszczenie stawów i umożliwiają choremu normalne funkcjonowanie, ale nie skutkują pełnym wyleczeniem. Należy je zastosować jak najszybciej, by uniknąć nieodwracalnych zmian w stawach.

Wsparcie psychiczne i ćwiczenia

W leczeniu ważne jest wsparcie psychiczne, ponieważ problemy fizyczne mogą wywołać frustrację, a nawet depresję. Pomocy można szukać w poradniach specjalistycznych i u członków rodziny. Terapia behawioralna jest skuteczna w kontrolowaniu objawów osteoporozy i wpływa na polepszenie samooceny. Ponadto ważny jest odpoczynek. Wskazane są drzemki w ciągu dnia. Warto również wykonywać ćwiczenia, które zapobiegną niekorzystnym zmianom w stawach. Powinny to być ćwiczenia zwiększające zakres ruchu, poprawiające wydolność. Można wybrać jazdę na rowerze albo pływanie. Rodzaj aktywności fizycznej warto skonsultować z rehabilitantem.

Fizykoterapia

W leczeniu osteoporozy można także korzystać z fizykoterapii, która uśmierzy ból i zmniejszy zapalenie stawów. Można wybrać krioterapię, masaże czy ultradźwięki. Z kolei zaopatrzenia ortopedyczne pomagają odciążyć stawy. W walce z niepełnosprawnością pomogą laski, kule, fotele inwalidzkie czy stabilizatory dbające o prawidłowe ułożenie stawów. Można też używać wkładek ortopedycznych do butów, które mają poprawić ułożenie stopy i odciążyć stawy nośne w czasie chodzenia.

Dieta

Ważna jest także odpowiednia dieta. Jej celem jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Należy unikać zarówno nadwagi, jak i niedożywienia. Nadwaga prowadzi do obciążenia stawów, a niedożywienie do zaniku mięśni. Kościom należy dostarczać witaminę D i wapń. Ponadto należy zaniechać palenia papierosów, które podnosi ryzyko zachorowania.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama