Dziewczynka na huśtawce
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia

Przegląd sprawiających największą frajdę dzieciom zabawek do ogrodu

Świetną zabawą zręcznościową dla dzieci są ścianki wspinaczkowe czyli pionowe powierzchnie z uchwytami umożliwiającymi oparcie stóp i dłoni bądź zawieszane na hakach drewniane stopnie połączone linami. Są świetnym bodźcem rozwoju ruchowego i kształtują koordynację oraz równowagę.

Świetną zabawą zręcznościową dla dzieci są ścianki wspinaczkowe czyli pionowe powierzchnie z uchwytami umożliwiającymi oparcie stóp i dłoni bądź zawieszane na hakach drewniane stopnie połączone linami. Są świetnym bodźcem rozwoju ruchowego i kształtują koordynację oraz równowagę.

 

Żeby dziecko nie nudziło się w trakcie imprezy grillowej lub pobytu z dorosłymi na zewnątrz, warto wypełnić przestrzeń dostosowanymi do jego wieku i poziomu rozwoju bezpiecznymi zabawkami ogrodowymi.

Bezpieczne huśtawki są dobre dla dzieci w każdym wieku

Które dziecko nie uwielbia huśtać się na huśtawkach. Jeżeli jest to jego ulubiona atrakcja na placu zabaw, warto kupić ją do własnego ogrodu. Gdy dysponuje się sporą ilością miejsca, można sprawić maluchowi dodatkową frajdę i zamontować większy plac zabaw: z drabinkami, zjeżdżalnią, małą piaskownicą i huśtawką. Ceny zaczynają się już od 600 zł. Najmniejsze maluchy (już półroczne) ucieszą plastikowe, bezpieczne, antypoślizgowe, kolorowe huśtawki w kształcie zwierząt. Można je montować także w domu. Ważne jest zadbanie o miękką nawierzchnię bezpośrednio pod huśtawką – w razie upadku konsekwencje nie będą tak bolesne jak przy podłożu żwirowym czy asfalcie.

Hamak ułatwi dziecku odpoczynek

Hamaki zapewniają chwilę relaksu i wyciszenia. Jeśli w miejscu, w którym planuje się powiesić konstrukcję brakuje odpowiedniej przestrzeni na umieszczenie zaczepów, można wybrać hamak ze stelażem, idealny również na otwartej przestrzeni. W okolicy zbiorników wodnych lub przy nagromadzonych zaroślach, w których znajduje się dużo dokuczliwych owadów, najlepiej zamontować moskitierę. Dzięki niej dziecko będzie mogło spokojnie pooglądać książeczkę czy obejrzeć ulubioną bajkę, huśtając się na materiałowym hamaku. Tradycyjne hamaki można kupić już za nieco powyżej 100 zł.

Siedziska – worki wieszane na gałęziach poprawiają postawę i koncentrację

Podwieszane na gałęzi siedziska dla dzieci w formie worków przypominają kokony wyłożone poduszkami. Wykonane są z trwałych, odpornych na wilgoć i promienie UV materiałów. Bujanie się pozytywnie wpływa na zmysł równowagi i wspomaga koncentrację. Produkty tego typu są więc polecane przez organizacje promujące dziecięcą aktywność fizyczną. Certyfikowane wiszące worki to koszt powyżej 300 zł.

Ogrodowe ścianki wspinaczkowe i domowe parki linowe

Starsze dzieci, które potrzebują więcej wyzwań, przepadają za wspinaczkami, bieganiem, pokonywaniem trudności. Atrakcją będą dla nich z pewnością drewniane, kilkumetrowe (zazwyczaj dwu) ścianki wspinaczkowe. Można je zamontować całkowicie prostopadle do podłoża lub nachylić pod kątem, opierając na drewnianym domku lub drabinkach. Jako uchwyty służą przykręcane śrubami różnokolorowe kamienie wspinaczkowe, które uatrakcyjniają wygląd każdej ścianki. Mini park linowy da się stworzyć w ogrodzie także za pomocą drabinki linowej z drewnianych stopni połączonych solidnym sznurkiem, montowanej za pomocą metalowych zaczepów. Jeden moduł kosztuje powyżej 150 zł. Zawieszenie kilku w bliskim sąsiedztwie stworzy ciekawą kompozycję i nowe możliwości kształtowania rozwoju ruchowego każdego dziecka.


Dwójka dzieci bawi się w ogródkowej piaskownicy.
©Dron/stock.adobe.com
Styl życia
Plac zabaw do małego i do dużego ogrodu – co wybrać? Jak zrobić?
Plac zabaw w ogrodzie łatwiej stworzyć, jeśli do dyspozycji jest duża przestrzeń. Jednak nawet w małych ogrodach można stworzyć atrakcyjne miejsce do zabawy dla najmłodszych. Plac zabaw mogą tworzyć np. piaskownica, trampolina ogrodowa, zjeżdżalnia dla dzieci, domek czy huśtawki ogrodowe.

Plac zabaw w ogrodzie łatwiej stworzyć, jeśli do dyspozycji jest duża przestrzeń. Jednak nawet w małych ogrodach można stworzyć atrakcyjne miejsce do zabawy dla najmłodszych. Plac zabaw mogą tworzyć np. piaskownica, trampolina ogrodowa, zjeżdżalnia dla dzieci, domek czy huśtawki ogrodowe.   Niezależnie od tego, jak dużą przestrzeń można przeznaczyć na plac zabaw, należy zadbać o bezpieczeństwo bawiących się na nim dzieci. Plac zabaw powinien być oddalony od akwenów, ruchliwych ulic, skalniaków i instalacji (np. instalacji nawadniających). W pobliżu miejsca zabaw dzieci nie należy sadzić trujących roślin, zwłaszcza takich, które owocują.   Plac zabaw w małym ogrodzie – piaskownica, trampolina i huśtawki ogrodowe dla dzieci   Ograniczona przestrzeń w małym ogrodzie sprawia, że plac zabaw trzeba dobrze zaplanować. Ważny jest nie tylko wybór miejsca, ale i rozmieszczenie konstrukcji do zabawy tak, by nie przeszkadzały one sobie nawzajem. Piaskownica drewniana lub z murkiem może być bezpieczna, jeśli zrobi się ją z dala od huśtawek i trampoliny, na których zabawa grozi upadkiem. Piaskownica powinna być też z dala od miejsc uczęszczanych przez zwierzęta domowe.   Na małej przestrzeni sprawdzi się też trampolina ogrodowa . Potrzeba na nią tyle miejsca, ile wynosi jej średnica. Najlepiej wybierać trampoliny ogrodowe z siatką zabezpieczającą, która ochroni dziecko przed bolesnym upadkiem. Zabawa na trampolinie dostarcza rozrywki i sprzyja motorycznemu rozwojowi dziecka.   Trzecią propozycją do małych ogrodów są huśtawki ogrodowe dla dzieci . Do wyboru w zależności od wieku malca są huśtawki zamykane lub bez możliwości zapięcia krzesełka. Najlepiej huśtawki ogrodowe dla dzieci umieszczać w miejscach oddalonych od wszelkich murków, płotów,...

eleganckie wejście do domu
©Sam Spiro/Fotolia
Styl życia
Jak zaaranżować wejście do domu?
Wejście do domu stanowi jego wizytówkę. Można je zabudować szkłem i wtedy będzie pełnić funkcję werandy, albo pozostawić otwarte, dekorując schody zewnętrzne roślinnością.

Wejście do domu stanowi jego wizytówkę. Można je zabudować szkłem i wtedy będzie pełnić funkcję werandy, albo pozostawić otwarte, dekorując schody zewnętrzne roślinnością.   Wejście do domu powinno komponować się z budynkiem. Trzeba je zaprojektować tak, by było estetyczne, ale i funkcjonalne. Jeśli przed wejściem są schody , to przestrzeń przed drzwiami powinna być na tyle duża, aby było możliwe ich otwarcie bez konieczności cofania się z podestu. Oświetlenie wejścia do domu Wejście do domu powinno być dobrze oświetlone. Światło pełni funkcję estetyczną i praktyczną: zapewnia bezpieczeństwo. Oświetlenie przed wejściem można zaaranżować ustawiając lampę stojącą, która daje silne światło. Górne światło nad drzwiami powinno jedynie rozpraszać ciemność (można wybrać lampę z czujnikiem ruchu). Górne światło przed wejściem montuje się na wysokości co najmniej 1,7 metra.   Doświetlenie drzwi zewnętrznych można zapewnić dzięki dwóm lampom kinkietowym, zamontowanym po obu stronach drzwi wejściowych. Projektanci proponują uzupełnienie tych lamp o dodatkowe punkty świetlne przed wejściem do domu. Mogą to być latarnie o rozproszonym świetle na niskiej szpilce do zamontowania wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia. Roślinność przy wejściu do domu Pnące rośliny przed wejściem pasują do stylu rustykalnego . Winorośl, w połączeniu z ustawioną przed drzwiami do domu ławką, kojarzy się z odpoczynkiem i bezpieczeństwem. Zamiast pnączy można zdecydować się na dużych rozmiarów rośliny doniczkowe . W dobrze nasłonecznionym miejscu sprawdzi się petunia, natomiast przy wejściu usytuowanym od północy warto wykorzystać fuksje, tawuły i pokrzywki brazylijskie. Meble przy wejściu do domu Zabudowane wejścia, chronione przed deszczem, pozwalają na ustawienie przed domem mebli wypoczynkowych. Na takiej werandzie...

Hamak ogrodowy
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Hamaki ogrodowe – jak kupić odpowiedni?
Hamaki ogrodowe to coraz popularniejszy pomysł na relaks na świeżym powietrzu. Na rynku dostępnych jest tak wiele wzorów – hamaki brazylijskie, z drążkiem czy na stelażu – że bez problemu można znaleźć wymarzony model.

Hamaki ogrodowe to coraz popularniejszy pomysł na relaks na świeżym powietrzu. Na rynku dostępnych jest tak wiele wzorów – hamaki brazylijskie, z drążkiem czy na stelażu – że bez problemu można znaleźć wymarzony model.   Większość modeli, szczególnie tych na stelażu, jest skonstruowana w ten sposób, że sprawdzają się zarówno jako hamak do pokoju, jak i hamak na balkon . Rodzaje hamaków Hamaki tradycyjne – są przywiązywane do drzew lub na specjalnym stelażu. Oprócz drewnianego stojaka składają się z tkaniny, dzięki czemu mogą być naprawdę głębokie. Wykonywane są z różnych materiałów – najpopularniejsza jest bawełna i płótno , ale częstym do nich dodatkiem wzmacniającym jest nylon i poliester. Dostać można także hamak siatkowy .   Hamaki z poprzeczkami – również mogą być zamocowane na gałęzi lub stelażu. Na krótszych bokach mają kije, na których naciągnięty jest materiał. Dzięki temu nie zapadają się tak głęboko i zupełnie inaczej się na nich leży. Hamaki z drążkiem nie zmieniają kształtu , gdy się z nich nie korzysta.   Hamak-fotel – jak sama nazwa wskazuje, na hamaku tego typu nie leży się, a siedzi niczym w fotelu. Przypomina bardzo wygodną huśtawkę . Do zamontowania fotelu hamakowego wystarczy jedna gałąź lub stelaż.   Hamak-namiot – tego typu hamak ma dodatkowy daszek oraz boczne osłonki. Dzięki temu można na nim leżeć również podczas deszczu . Choć pierwsze hamaki tego typu były produkowane na potrzeby wojska, obecnie są wykorzystywane w rekreacji i wypoczynku.   Hamaki turystyczne – montowane są tak, jak hamaki tradycyjne. Różnią się natomiast materiałem, który jest lekki i zajmuje bardzo mało miejsca , aby łatwo było je transportować. Są również bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Jak kupować hamak? Kupując...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner