Napój izotoniczny
© jakubzak/Fotolia.com
Styl życia

Sposoby na uzupełnienie elektrolitów w organizmie

Elektrolity można uzupełnić wodą mineralną, napojami izotonicznymi i spożywaniem warzyw oraz owoców. Poza tym warto się wysypiać i chronić ciało przed słońcem.

Elektrolity można uzupełnić wodą mineralną, napojami izotonicznymi i spożywaniem warzyw oraz owoców. Poza tym warto się wysypiać i chronić ciało przed słońcem.

 

Elektrolity są jonami soli, znajdujących się płynach ciała (krwi, osoczu i tkankach). Niedobór tych substancji w organizmie może prowadzić do zaburzenia akcji serca, drgawek ciała i omdleń. Elektrolity najszybciej traci się pod wpływem wysokich temperatur.

Właściwości elektrolitów

Do elektrolitów, czyli jonów soli, zalicza się magnez, sód, potas i wapń. Dzięki tym substancjom możliwy jest transport wody przez błony komórkowe.

 

Do innych właściwości elektrolitów należą:

 • przewodzenie impulsów nerwowych, co sprzyja odpowiedniej pracy nerwów,
 • umożliwianie funkcjonowania mózgowi,
 • wspieranie prawidłowej kurczliwości mięśni i mięśnia sercowego, dzięki czemu nie są ani zwiotczałe, ani pobudzone,
 • pomoc w wytwarzaniu kwasu solnego, jednego ze składników soku żołądkowego.

Przyczyny niedoboru elektrolitów

Niedobór elektrolitów w organizmie jest spowodowany:

 • treningiem – intensywne ćwiczenia fizyczne sprawiają, że jony soli są wydalane z potem,
 • upałem – podczas gorących dni łatwo o utratę elektrolitów wraz z potem lub moczem,
 • krwotokiem, biegunką lub wymiotami – w takich sytuacjach dochodzi od odwodnienia organizmu,
 • przewlekłą niewydolnością nerek – schorzenie zaburza proces nawadniania ciała,
 • ubogą dietą – gdy w jadłospisie brakuje produktów bogatych w witaminy i minerały, na przykład owoców i warzyw,
 • obecnością wirusów i bakterii - gdy pojawia się infekcja, organizm musi zacząć intensywnie z nią walczyć. W ten sposób dochodzi do wydalenia elektrolitów w postaci kataru, kaszlu lub potu (spowodowanego gorączką).

Objawy niedoboru elektrolitów

Niedobór jonów soli można zdiagnozować za pomocą badania krwi lub poprzez obserwację organizmu.

 

O niedoborze elektrolitów świadczą następujące dolegliwości:

 • osłabienie, zmęczenie, senność,
 • nadciśnienie krwi,
 • arytmia serca (zaburzenia funkcjonowania mięśnia sercowego),
 • drżenie mięśni,
 • zawroty głowy,
 • omdlenia,
 • obrzęk dolnych kończyn,
 • brak apetytu,
 • nudności,
 • zaparcia.

Uzupełnianie elektrolitów

Uzupełnianie elektrolitów powinno odbywać się na bieżąco, nie tylko w przypadku choroby.

 

 • Z tego powodu warto zastosować się do poniższych zasad:
 • należy pić 2-3 litry wody mineralnej dziennie, a w przypadku upału lub choroby (gorączka, biegunka, wymioty, utrata krwi) nawet 4 litry,
 • po intensywnym wysiłku warto wypić napój izotoniczny i zjeść posiłek zawierający warzywa, białko i węglowodany,
 • zaleca się jedzenie produktów bogatych w elektrolity, czyli: roślin strączkowych, świeżych i suszonych owoców, warzyw, orzechów, kasz, nasion, pestek, nabiału, pieczywa razowego, kakao i płatków owsianych,
 • podczas upałów należy chronić głowę przez słońcem,
 • w trakcie treningu powinno się uzupełniać płyny co 10-15 minut,
 • warto się wysypiać, by wspierać naturalną odporność organizmu i jego regenerację,
 • w przypadku osłabienia należy sięgnąć po tabletki z elektrolitami, które są dostępne w aptekach.

 

 

mężczyzna uzupełniający płyny
© Drobot Dean/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie niedoborów wody i elektrolitów w organizmie
Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.

Objawami zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej są: ból głowy, senność, osłabienie, nudności i omdlenia. Do niedoborów wody i elektrolitów w organizmie dochodzi na skutek odwodnienia, cukrzycy i infekcji.   W organizmie dorosłego człowieka woda stanowi od 70 do 80 procent masy ciała. U dzieci jest to 80 procent, a u osób starszych 50 procent wagi organizmu. Niedobór wody i elektrolitów oznacza odwodnienie. Przyczyny zaburzeń wodno-elektrolitowych Woda i elektrolity (czyli jony soli, znajdujące się w płynach organizmu) umożliwiają sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych, regulują temperaturę ciała i wspierają przemianę materii. Odwodnienie organizmu prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i utraty wapnia, potasu, sodu i magnezu. Najczęstszymi przyczynami utraty wody i elektrolitów przez organizm są : intensywna aktywność fizyczna, wymioty, biegunki, niedobór snu, krwotoki, cukrzyca, częste oddawanie moczu (ponad 2 litry na dobę), stany zapalne organizmu, stosowanie diet odchudzających, jadłospis ubogi w owoce, warzywa, nabiał, mięso, sól i wodę, zaburzenia funkcjonowania nerek (na przykład niewydolność nerek), nieprawidłowa praca tarczycy (na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy), zaburzenia działania przytarczyc, przyjmowanie preparatów moczopędnych i przeczyszczających, stosowanie niektórych leków (na przykład leczących marskość wątroby). Jakie są objawy zaburzeń wodno-elektrolitowych? Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzą do złego samopoczucia i objawiają się: uczuciem pragnienia, zmęczeniem, osłabieniem, sennością, omdleniami, nadciśnieniem, gorączką, bólami głowy i mięśni , suchością ust i...

szklanka wody
© imagesbyhope/Fotolia.comDmitry Naumov
Styl życia
Czy odwodnienie organizmu zawsze wygląda tak samo?
Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.   Najczęstsze konsekwencje odwodnienia to zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Zbyt mała ilość wody w organizmie może też doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi i spadku masy ciała. Odwodnienie hipertoniczne: podczas upału i przy wysiłku Do odwodnienia hipertonicznego, czyli hiperosmolarnego, dochodzi kiedy utrata wody z organizmu jest większa niż utrata elektrolitów (jonów sodu znajdujących się w płynach organizmu). Na skutek odwodnienia hipertonicznego wzrasta stężenie sodu w osoczu oraz zmniejsza się objętość płynów wewnątrzkomórkowych i pozakomórkowych. Przyczyną odwodnienia hipertonicznego może być : niewystarczające spożycie wody, utrata wody przez skórę, na przykład podczas upału lub przy wysiłku fizycznym, utrata wody przez nerki: przy przewlekłych chorobach i niewydolności nerek, brak pragnienia w skutek upośledzenia tego fizjologicznego odruchu. Przy odwodnieniu hipertonicznym należy uzupełniać niedobory wody płynami bez elektrolitów. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podanie roztworu glukozy. Odwodnienie hipotoniczne: skutek wymiotów i biegunki O odwodnieniu hipotonicznym (hipoosmolarnym) mówi się, jeśli ilość utraconych elektrolitów jest większa niż niedobór wody. Spada wtedy poziom sodu w organizmie, a woda z wnętrza pozakomórkowego przemieszcza się do wnętrza komórki. Odwodnienie hipotoniczne jest spowodowane : utratą elektrolitów z przewodu pokarmowego: wymiotami, biegunkami, przetokami pooperacyjnymi i jelitowymi, utratą...

głowa dziewczyny w liściach
Flickr/martinak15/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Niedokrwistość, czyli kiedy w organizmie brakuje żelaza
Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu.

Niedobór żelaza w diecie przejawia się poprzez częste zmęczenie, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Niedokrwistość to poważna choroba, która może prowadzić do wycieńczenia organizmu. Czym jest niedokrwistość? Osoby, u których występuje niedokrwistość, mają bardzo niewielkie czerwone krwinki o dużo mniejszej zawartości hemoglobiny niż u ludzi zdrowych. Jest to związane z zaburzeniami wytwarzania hemu, spowodowanymi niedoborem żelaza. Ten czerwony barwnik krwi spełnia funkcje transportujące. Dostarcza wszystkim organom tlenu – przyłącza go w płucach i uwalnia w tkankach. Kto znajduje się w grupie szczególnego ryzyka? Kiedy zdolność wchłaniania we krwi ulega upośledzeniu, to znak, że w organizmie brakuje żelaza. Może się tak stać – i to jest najczęstszą przyczyną – że jego niedobór wynika z nieodpowiedniej diety. Szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie, którzy nie jadają bogatych w żelazo mięs, jaj czy ryb i nie zastępują żelaza żadnymi suplementami. Jeszcze częściej na niedokrwistość zapadają ci, którzy poddają się restrykcyjnym dietom i głodówkom, ale jej wystąpienie możliwe jest także w momencie poważnej utraty krwi, np. przy porodzie. Na anemię cierpią też zazwyczaj anorektycy. Objawy niedokrwistości Rola hemoglobiny dla organizmu jest nieoceniona, dlatego kiedy zaczyna jej brakować, pojawiają się liczne objawy. Jako pierwsze odczuwamy suchość skóry i związane z nią bolesne pękanie kącików ust . Pogarsza się również stan włosów i paznokci , które zaczynają się łamać. W wyniku długotrwałego i znacznego niedoboru żelaza pojawia się osłabienie. Męczymy się coraz częściej , czemu niejednokrotnie towarzyszą zawroty i bóle głowy , a także zaburzenia koncentracji i uwagi . Niekiedy dochodzi także do...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner