Najczęstsze objawy raka trzustki – bóle brzucha, żółtaczka, biegunki
Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.
Do głównych objawów nowotworu trzustki zalicza się częste bóle brzucha, żółtaczkę, nudności, biegunki tłuszczowe, czarne stolce, wzdęcia, zaparcia i utratę apetytu. Czujność powinno wzbudzić złe samopoczucie i chudnięcie.
Trzustka jest niewielkim narządem, który odpowiada za trawienie pokarmów i regulowanie poziomu cukru we krwi. Nowotwór nie musi dawać żadnych objawów, dlatego trudno go zdiagnozować.
Czym jest rak trzustki?
Nowotwór trzustki należy do jednej z najtrudniejszych do wyleczenia chorób. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów w Europie. Śmiertelność osób chorych na raka trzustki sięga aż 95%. Dzieje się tak głównie z powodu późnej wykrywalności choroby. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów każdego roku na świecie diagnozuje się blisko 200 tysięcy nowych przypadków raka tego narządu. Nowotwór trzustki leczy się przy pomocy leków, a także poprzez wycięcie narządu.
Jakie są symptomy raka trzustki?
Rak trzustki nie musi dawać żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana i trudna do wyleczenia.
Warto udać się do lekarza, gdy wystąpią następujące dolegliwości:
- przewlekłe i przeszywające bóle brzucha (szczególnie kłucie i ucisk w jego górnej części lub promieniujące na inne narządy),
- bóle kręgosłupa i pleców,
- nagłe pojawienie się cukrzycy,
- nieprawidłowa tolerancja glukozy,
- nudności i wymioty (szczególnie krwawe),
- utratę masy ciała,
- częste biegunki tłuszczowe,
- czarne stolce (świadczą o obecności krwi),
- zaparcia,
- wzdęcia,
- bezbólowa żółtaczka,
- utrata apetytu,
- świąd skóry (spowodowany dużym stężeniem kwasów żółciowych we krwi),
- zaburzenia trawienia,
- bóle głowy,
- zaburzenia depresyjne i lękowe,
- złe samopoczucie, senność, rozdrażnienie.
Powyższe objawy często mogą być uznane za symptomy innych chorób (np. ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki). Należy obserwować swój organizm i ustalić, jak często występują dolegliwości i jakiego rodzaju są bóle. Takie informacje ułatwią lekarzowi zdiagnozowanie choroby.
Jak zapobiegać rakowi trzustki?
Ryzyko zachorowania na raka trzustki rośnie z wiekiem, szczególnie u mężczyzn po 50. roku życia oraz mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Europy. Rak trzustki częściej występuje u osób, które miały w rodzinie przypadki nowotworów. Ryzyko zachorowania wzrasta, gdy nadużywa się alkoholu, pali papierosy, prowadzi nieaktywny tryb życia, niezdrowo się odżywia, przyjmuje duże ilości leków oraz boryka się z nadwagą lub otyłością.
Aby zmniejszyć ryzyko raka trzustki, warto zmienić styl życia. Należy wyeliminować z diety tłuste i słodkie potrawy, zrezygnować z używek, jeść świeżą żywność, zredukować zbędne kilogramy i zacząć uprawiać sport. Ważne są też regularne badania, szczególnie jeśli ktoś z bliskich cierpiał na nowotwory (uwarunkowania genetyczne).
- Ta diagnoza padła w Twojej rodzinie? Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy i jak wygląda leczenie guza trzustki.
- Masz częste bóle brzucha i schudłeś? Zobacz, jakie badania trzustki warto zrobić i kiedy wykonać profil trzustkowy.
- Niepokoi cię ból w nadbrzuszu i ciągłe wyczerpanie? To może być jedna z najczęstszych chorób trzustki: poznaj ich objawy.
- Guzy szyszynki to m.in. guzy zarodkowe, torbiele i glejaki. Zobacz jakie są objawy guza szyszynki i jego rodzaje!