kobieta u lekarza
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Hospitalizacja chorych na ostre zapalenie trzustki – przebieg leczenia

Ostre choroby trzustki wymagają leczenia szpitalnego. Nie zawsze konieczna jest operacja, ale zwalczanie bólu, wyrównywanie niedoboru płynów i elektrolitów oraz przeciwdziałanie zakażeniom i powikłaniom muszą odbywać się pod nadzorem lekarzy.

Ostre choroby trzustki wymagają leczenia szpitalnego. Nie zawsze konieczna jest operacja, ale zwalczanie bólu, wyrównywanie niedoboru płynów i elektrolitów oraz przeciwdziałanie zakażeniom i powikłaniom muszą odbywać się pod nadzorem lekarzy.

Ostre zapalenie trzustki – badania

Podstawą do zdiagnozowania ostrego zapalenia trzustki jest wykonanie szeregu badań. Pierwsze, co czeka chorego tuż po przyjęciu na izbie przyjęć to zmierzenie gorączki i ciśnienia oraz sprawdzenie bolesności brzucha i osłuchanie perystaltyki jelit. Niezbędna jest też ocena aktywności amylazy i lipazy, dlatego pobiera się próbkę krwi i moczu do badania laboratoryjnego. Tendencja wzrostowa nie świadczy jednak jeszcze o ostrym zapaleniu trzustki, dlatego w następnej kolejności wykonuje się:

  • badanie USG,
  • tomografię komputerową,
  • endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną,
  • RTG klatki piersiowej.

Badania te nie tylko ułatwiają postawienie diagnozy i ocenę stopnia ciężkości OZT, ale także umożliwiają wczesne wykrycie powikłań.

Kasia gotuje z Polki.pl: tarta z dynią i szpinakiem

Leczenie OZT o łagodnym przebiegu

Przy OZT o łagodnym przebiegu (gdy dolegliwości nie są mocno obciążające dla chorego, a wszelkie powikłania wykluczone na etapie badań laboratoryjnych) leczenie polega na dożylnym uzupełnianiu płynów i elektrolitów oraz podawaniu środków przeciwbólowych. Jeśli występują wymioty, zakłada się do żołądka sondę, a odżywianie przez 8–10 dni odbywa się drogą pozajelitową (dożylną) albo dojelitową (bez pośrednictwa żołądka). Podaje się też antybiotyki, aby zapobiec zakażeniom.

Ostre zapalenie trzustki – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest konieczne przy ostrym zapaleniu trzustki o ciężkim przebiegu, zwłaszcza jeśli:

1. Doszło do martwicy trzustki lub powstały w jej obrębie ropnie.

2. Doszło do martwicy pętli jelitowych.

3. Przyczyną choroby jest kamica żółciowa.

4. Przyczyną choroby jest odkładanie się złogów w przewodach żółciowych.

W każdym z tych przypadków konieczne jest usunięcie fragmentów tkanek. Chory z ciężką postacią ostrego zapalenia trzustki wymaga intensywnej opieki medycznej oraz stałej kontroli funkcji życiowych i pracy narządów wewnętrznych (zwłaszcza płuc i nerek). Konieczne jest też wdrożenie leczenia wspomagającego, które ma na celu:

  • leczenie powstałych zakażeń i zapobieganie kolejnym,
  • leczenie powikłań,
  • zapobieganie nadmiernemu zagęszczeniu krwi.

Tak jak w przypadku OZT o łagodnym przebiegu, na skuteczność leczenia ogromny wpływ ma intensywne nawadnianie. Przy ciężkim przebiegu choroby żywienie pozajelitowe musi trwać przez kilka tygodni.

Ostre zapalenie trzustki – dieta

Leczenie ostrego zapalenia trzustki nie jest możliwe bez uwzględnienia dietetyki klinicznej. W początkach choroby obowiązuje bezwzględny zakaz przyjmowania pokarmów i płynów przez przewód pokarmowy. Wytwarzający się sok żołądkowy musi być na bieżąco odciągany za pomocą zgłębnika. Dopiero kiedy ustąpią ostre objawy, można rozpocząć stopniowe wdrażanie odżywiania doustnego (jednak nie przed pojawieniem się osłuchowych objawów perystaltyki jelit). Na początku dieta może zawierać tylko kaszki i kleiki bez dodatku tłuszczów (porcje nie większe niż 200–300 ml), ale po 2–3 dniach można ją rozszerzyć.

kleik ryżowy
© metinee/Fotolia.com
Styl życia
Zalecenia dietetyczne przy ostrym i przewlekłym zapaleniu trzustki
Dieta w zapaleniu trzustki odgrywa bardzo ważną rolę - ma na celu odciążenie chorego narządu. Najważniejszą zasadą w tej diecie jest zmniejszenie ilości tłuszczu i błonnika pokarmowego, a zwiększenie węglowodanów. Alkohol należy całkowicie wyeliminować.

Dieta w zapaleniu trzustki odgrywa bardzo ważną rolę - ma na celu odciążenie chorego narządu. Najważniejszą zasadą w tej diecie jest zmniejszenie ilości tłuszczu i błonnika pokarmowego, a zwiększenie węglowodanów. Alkohol należy całkowicie wyeliminować. Zapalenie trzustki jest jedną z częstszych chorób dotyczących tego narządu. Jednym z elementów jej leczenia jest wprowadzenie w życie chorego odpowiedniej diety leczniczej. Podstawowym zaleceniem żywieniowym jest jedzenie posiłków łatwostrawnych z ograniczeniem tłuszczu. Zapalenie trzustki – co to jest Trzustka jest narządem, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej , nieopodal dwunastnicy. Pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie, ponieważ wytwarza enzymy, które trawią tłuszcze, białka i węglowodany. Drugą jej rolą jest wydzielanie hormonów – insuliny i glukagonu, które regulują poziom cukru we krwi. Zapalenie trzustki to jedna z najczęstszych chorób trzustki. Jest stanem zagrażającym życiu, dlatego ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz diety, która odciąży chorobowo zmieniony narząd. Objawy zapalenia trzustki Zapalenie trzustki można podzielić na ostre , które jest stanem odwracalnym oraz przewlekłe. Objawami ostrego stanu zapalnego są nudności, wymioty, skąpomocz lub bezmocz, bardzo silny ból w nadbrzuszu, który promieniuje do kręgosłupa lub do lewej części ciała. Chorobie towarzyszy również przyspieszenie tętna oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Dieta w zapaleniu trzustki Przy przewlekłym zapaleniu trzustki obowiązuje dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Z żywienia chorego eliminuje się produkty tłuste i wzdymające (warzywa kapustne, rośliny strączkowe etc.). Ponadto ograniczeniu podlega błonnik pokarmowy, co oznacza, że z diety...

Dziecko, które próbuje pełzać
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Objawy i leczenie martwiczego zapalenia jelit u noworodków
Martwicze zapalenie jelit u noworodków objawia się przeważnie w 4. dobie życia. Powstaje wskutek niedotlenienia, niedokrwienia czy innych sytuacji zagrażających systemu obronnemu dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu. Martwicze zapalenie jelit charakteryzuje się wymiotami czy wzdęciem brzucha, a jedyną formą leczenia jest przejście z tradycyjnego karmienia na karmienie pozajelitowe.

Martwicze zapalenie jelit u noworodków objawia się przeważnie w 4. dobie życia. Powstaje wskutek niedotlenienia, niedokrwienia czy innych sytuacji zagrażających systemu obronnemu dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu. Martwicze zapalenie jelit charakteryzuje się wymiotami czy wzdęciem brzucha, a jedyną formą leczenia jest przejście z tradycyjnego karmienia na karmienie pozajelitowe.   Martwicze zapalenie jelit u noworodków często powstaje z powodu wcześniactwa, posocznicy, wrodzonej wady serca czy zespołu zaburzeń oddychania. Choroba dotyczy głównie dzieci, których waga po urodzeniu wynosi poniżej 1,5 kilograma. Objawy martwiczego zapalenia jelit Bardzo łatwo zaobserwować objawy choroby, szczególnie, że pojawiają się około 4. doby po urodzeniu, kiedy rodzice skupiają na noworodku całą swoją uwagę. Do objawów należą: wzdęcie brzucha, wymioty , przebarwienie/rumień w okolicy brzucha, krew w kale i w wymiotach, zasinienie brzucha, skąpomocz i brak prawidłowej perystaltyki jelit.   Po zauważeniu nawet tylko niektórych z tych objawów, nie należy zwlekać – należy się bezzwłocznie zgłosić z dzieckiem na izbę przyjęć w szpitalu. Leczenie martwiczego zapalenia jelit Martwicze zapalenie jelit diagnozowane jest na podstawie obserwacji objawów, zdjęcia RTG i badania USG. Pierwszym krokiem po zdiagnozowaniu choroby u noworodka jest zaprzestanie karmienia doustnego. Taki sposób podawania pokarmu w tym przypadku tylko nasila objawy i prowadzi do wycieńczenia organizmu dziecka. Następnie rozpoczyna się karmienie pozajelitowe, poprzez założenie sondy do żołądka.   W ramach leczenia dziecka chorego na martwicze zapalenie jelit należy wyrównać poziom metaboliczny, podając potrzebne płyny i leki. Konieczne jest również zbadanie krwi – a w razie potrzeby jej przetoczenie.   Jeżeli leczenie ambulatoryjne...

dentystyka pochylona nad pacjentem
©luckybusiness/Fotolia.com
Styl życia
Zgorzel zęba, czyli zapalenie miazgi zęba. Czym jest spowodowane i jak je leczyć?
Zgorzel zęba jest stanem wywołanym gnilnym rozpadem miazgi zębowej, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Typowym objawem jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. W wielu przypadkach chorzy uskarżają się na ostry, rozlany ból. Przy zgorzeli zęba może pojawić się obrzęk policzka oraz gorączka.

Zgorzel zęba jest stanem wywołanym gnilnym rozpadem miazgi zębowej, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Typowym objawem jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. W wielu przypadkach chorzy uskarżają się na ostry, rozlany ból. Przy zgorzeli zęba może pojawić się obrzęk policzka oraz gorączka. Zgorzel zęba oznacza stan zapalny miazgi zęba , do którego przyczyniają się bakterie. Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać bardzo dyskretne, często lekceważone objawy. Zgorzel zęba wymaga zastosowania właściwego leczenia, w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych powikłań. Jakie są przyczyny zgorzeli zęba? Zgorzel zęba jest potoczną nazwą zapalenia miazgi zęba , określaną inaczej zgorzelą miazgi. Jest to stan charakteryzujący się gnilnym rozpadem obumarłej miazgi zęba. Przyczyną martwicy miazgi może być nieleczona próchnica, ostre lub przewlekłe zakażenie bądź uraz. Martwa tkanka stanowi pożywkę dla bakterii beztlenowych. Dodatkowo w jamie ustnej panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii gnilnych, czyli duża wilgotność i odpowiednia temperatura. W początkowym etapie zgorzel może obejmować jedynie pewien fragment miazgi. Pozostała jej część pozostaje”żywa”, ale znajduje się w stanie zapalnym. Jakie objawy świadczą o zgorzeli zęba? Zgorzel zęba może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy u chorych pojawiają się bardzo dyskretne symptomy, takie jak ćmienie czy ból przy zmianie pogody. Pierwszym i charakterystycznym objawem zgorzeli zęba jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba , za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Zapaleniu miazgi zęba może towarzyszyć silny ból o ostrym i pulsującym charakterze. Chorzy niekiedy uskarżają się na promieniowanie bólu w kierunku ucha lub skroni. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe są rozlane, przez co chory...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik