Niemowlę leży na łóżku.
©famveldman/Fotolia
Styl życia

Zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina, czyli objawy odwodnienia u dzieci

Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.

Objawy odwodnienia u dzieci zależą od stopnia odwodnienia. Najczęstsze symptomy odwodnienia u niemowląt to zapadnięte ciemiączko, nieelastyczna skóra i gęsta ślina. Odwodnienie u dzieci powstaje w efekcie obniżenia poziomu elektrolitów i wody w organizmie.

 

Zapotrzebowanie na wodę w organizmie niemowląt i dzieci jest dwukrotnie większe niż u osób dorosłych. Niedobór wody w organizmie zaburza pracę układu mięśniowego, krążenia, układu nerwowego, pokarmowego i wydalniczego.

Przyczyny odwodnienia u dzieci

Do najczęstszych przyczyn odwodnienia u dzieci należą biegunki. Często są one spowodowane chorobami zakaźnymi lub bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego. Innymi przyczynami odwodnienia są: wymioty, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, gorączka, pocenie się i hipertermia. Sprawiają, że woda nie dostaje się do jelit i nie może być wchłonięta przez organizm. Woda jest wówczas zwracana z treścią żołądkową lub wydalana przez skórę w celu ochrony organizmu przed przegrzaniem.

Stopnie odwodnienia u dzieci

Rozróżniamy trzy rodzaje odwodnienia:

  • odwodnienie lekkie - polega na utracie 5% wody w stosunku do masy ciała.
  • odwodnienie umiarkowane – utrata 10% wody.
  • odwodnienie ciężkie – utrata 15% wody. Ciężkie odwodnienie powoduje uszkodzenie organów wewnętrznych i może prowadzić do zgonu.

Objawy odwodnienia u dzieci

Do najczęstszych objawów należą rozdrażnienie, senność i osłabienie. Szczególnym objawem odwodnienia u dzieci jest zapadnięte ciemiączko i brzuch. Maluchy wydalają mniejszą ilość moczu. Mocz jest ciemnożółty i ma intensywny zapach. Dzieci płaczą bez łez i łapczywie piją. Odczuwają wzmożone pragnienie. Mają suche wargi, błonę śluzową jamy ustnej i język. Przy odwodnieniu skóra staje się nieelastyczna, a ślina gęsta. Mogą wystąpić drgawki lub może dojść do utraty przytomności.

Ile powinno pić dziecko?

Jedną z przyczyn odwodnienia jest zbyt mała ilość przyswajanych płynów. To ile powinno pić dziecko zależy od wieku, indywidualnego zapotrzebowania i diety. Dzieci pomiędzy 2. a 3. rokiem życia powinny wypijać około 4 szklanek płynów. Dzieci od 4. do 6. roku – 5 szklanek. Starsze dzieci powinny wypijać około 7-8 szklanek płynów każdego dnia. Wartości te są przybliżone. Zapotrzebowanie na wodę może wzrastać wraz z intensywną zabawą lub porą roku. Do płynów zalicza się nie tylko woda, ale także mleko, soki z owoców i warzyw, herbatki oraz zupy. Woda zawarta jest także w półpłynnych produktach typu: kaszki, gęste jogurty i musy owocowe.

 

Jeżeli podejrzewamy odwodnienie u dziecka należy szybko zareagować i zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Zależnie od postawionej diagnozy lekarz dostosuje sposób nawadniania i przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej u dziecka.  

dziewczynka polewa się wodą
Pixabay/Pezibear/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wpływ odwodnienia na kondycję organizmu
Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.

Objawy odwodnienia to sygnał, że nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, gdyż dostarczamy mu za mało wody. Pić należy nie tylko zanim pojawi się odwodnienie, ale i zanim odczujesz pragnienie.   Kobiety powinny przyjmować 2,7 litra płynów dziennie, natomiast mężczyźni 3,7 litra wody (zarówno z napojów, jak i z pożywienia). Należy zadbać, aby dziecko codziennie wypijało 100 mililitrów wody na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, 50 mililitrów na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 mililitrów na każdy kilogram powyżej 20 kilogramów.   Jeśli pijesz wodę dopiero w momencie, kiedy odczuwasz pragnienie, popełniasz błąd . Problemy z koncentracją, zawał, zaparcia, a nawet śmierć – do tego może prowadzić odwodnienie organizmu. Oto 8 najczęstszych oznak odwodnienia u dorosłych: Ból i zawroty głowy; Suchość w ustach – sygnał, aby jak najszybciej uzupełnić płyny; Silne odczuwanie pragnienia; Bardzo sucha skóra to także oznaka odwodnienia organizmu; Nudności mogą być oznaką wielu chorób, w tym sygnałem, że Twoje ciało prosi o wodę; Rzadkie oddawanie moczu, który ma ciemną barwę i specyficzny, intensywny zapach; Zaparcia. W tym przypadku oprócz wody pomocne mogą być także herbatki z mięty; Omdlenia. O ile dorosły sam może zadbać o nawodnienie organizmu, tak dziecko – zwłaszcza to, które nie potrafi jeszcze mówić – jest bezradne. To na rodzicu spoczywa obowiązek niedopuszczenia do sytuacji, w której dochodzi do odwodnienia. Do objawów odwodnienia u dzieci i niemowląt należą: senność; mniejsza aktywność ruchowa; podenerwowanie; płacz bez łez lub z mniejszą ich ilością; gęsta ślina; zapadnięte oczy i brzuch; zapadnięte...

Nagie niemowę śpi na brzuchu.
©chasingmoments/Fotolia
Styl życia
Zapadnięte ciemiączko? Przyczyną może być odwodnienie!
Ciemiączko naturalnie jest lekko wklęsłe, ale gdy jest wyraźnie zapadnięte, jest to oznaka odwodnienia lub niedożywienia dziecka. Brak wystarczającej ilości płynów w organizmie jest dla małych dzieci szczególnie niebezpieczny.

Ciemiączko naturalnie jest lekko wklęsłe, ale gdy jest wyraźnie zapadnięte, jest to oznaka odwodnienia lub niedożywienia dziecka. Brak wystarczającej ilości płynów w organizmie jest dla małych dzieci szczególnie niebezpieczny.   Główka dziecka od narodzin nie jest w całości zbudowana tylko z twardych kości. Aby umożliwić poród , natura stworzyła w czaszce ciemiączka – boczne, tylne i przednie. Z wiekiem twardnieją, najpóźniej zaś ciemiączko przednie. Jest ono naturalnie lekko wklęsłe, ale jeśli się zapadnie, będzie to oznaczało, że dziecko potrzebuje pilnie pomocy lekarskiej. Zapadnięte ciemiączko oznacza zazwyczaj, że dziecko jest odwodnione. Zapadnięte ciemiączko objawem odwodnienia Małe dziecko odwadnia się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli ma biegunkę albo wymiotuje. Zapadnięte ciemiączko to objaw niewystarczającej ilości płynów w organizmie malca. Innymi symptomami są m.in. spierzchnięte wargi, płacz bez łez, zapadnięte oczy i policzki , brak moczu w ciągu ostatnich trzech godzin.   Odwodnienie organizmu może być bardzo groźne, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi i wzrost stężenia sodu. Może to powodować konsekwencje w postaci utraty przytomności, a w skrajnym odwodnieniu – do śmierci dziecka. Zapadnięte ciemiączko nie powinno być lekceważone – w porę zauważony problem nie musi mieć tragicznego rozwiązania.   Odwodnione dziecko można nawadniać samemu , ale jeśli domowe metody nie skutkują i maluch nie chce pić albo zbyt szybko traci płyny z powodu biegunki czy wymiotów, koniecznie trzeba udać się do szpitala albo zadzwonić po pogotowie.

szklanka wody
© imagesbyhope/Fotolia.comDmitry Naumov
Styl życia
Czy odwodnienie organizmu zawsze wygląda tak samo?
Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.

Wyróżnia się 3 rodzaje odwodnienia organizmu: hipertoniczne, hipotoniczne i izotoniczne. Różnią się one między sobą przyczynami występowania oraz proporcjami utraconych składników.   Najczęstsze konsekwencje odwodnienia to zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy i funkcji poznawczych. Zbyt mała ilość wody w organizmie może też doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi i spadku masy ciała. Odwodnienie hipertoniczne: podczas upału i przy wysiłku Do odwodnienia hipertonicznego, czyli hiperosmolarnego, dochodzi kiedy utrata wody z organizmu jest większa niż utrata elektrolitów (jonów sodu znajdujących się w płynach organizmu). Na skutek odwodnienia hipertonicznego wzrasta stężenie sodu w osoczu oraz zmniejsza się objętość płynów wewnątrzkomórkowych i pozakomórkowych. Przyczyną odwodnienia hipertonicznego może być : niewystarczające spożycie wody, utrata wody przez skórę, na przykład podczas upału lub przy wysiłku fizycznym, utrata wody przez nerki: przy przewlekłych chorobach i niewydolności nerek, brak pragnienia w skutek upośledzenia tego fizjologicznego odruchu. Przy odwodnieniu hipertonicznym należy uzupełniać niedobory wody płynami bez elektrolitów. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podanie roztworu glukozy. Odwodnienie hipotoniczne: skutek wymiotów i biegunki O odwodnieniu hipotonicznym (hipoosmolarnym) mówi się, jeśli ilość utraconych elektrolitów jest większa niż niedobór wody. Spada wtedy poziom sodu w organizmie, a woda z wnętrza pozakomórkowego przemieszcza się do wnętrza komórki. Odwodnienie hipotoniczne jest spowodowane : utratą elektrolitów z przewodu pokarmowego: wymiotami, biegunkami, przetokami pooperacyjnymi i jelitowymi, utratą...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner