Reklama

Przyczyną bólu w żebrach może być uszkodzenie kości. Kiedy jednak dolegliwości nie poprzedzał żaden uraz, ból w żebrach należy łączyć z uszkodzeniem nerwu jako powikłanie po chorobie lub zespołem Tietzego.

Reklama

Ból żebra po złamaniu lub pęknięciu

Uraz fizyczny klatki piersiowej może być przyczyną uszkodzenia kości i bólu. Ból żebra jako skutek pęknięcia czy złamania kości jest odczuwalny zwłaszcza przy poruszaniu się, zwykle miejscowo. Ból w żebrach przy oddychaniu występuje też przy mocnym stłuczeniu klatki piersiowej, zwłaszcza przy wdechu. Złamane żebro wymaga opatrzenia przez lekarza i wykonania badań, by upewnić się, że nie doszło do przemieszczenia i złamanie nie zagraża ważnym organom – płucom ani sercu.

Ból w żebrach a uszkodzenie nerwu – nerwoból międzyżebrowy

Ból w żebrach bywa skutkiem guzkowatego zapalenia tętnic i reumatoidalnego zapalenia stawów lub uszkodzenia nerwu w obrębie klatki piersiowej. Nerwoból międzyżebrowy może być następstwem urazu kręgosłupa lub przestrzeni międzyżebrowych. Jest to ból odczuwany w jednej lub kilku sąsiednich przestrzeniach międzyżebrowych i promieniujący do środka klatki piersiowej zgodnie z przebiegiem żeber. Leczenie polega na zahamowaniu bólu i ograniczeniu wysiłku.

Zapalenie chrząstek żebrowych powodujące ból w żebrach – zespól Tietzego

Gdy w stawach żebrowo-mostkowych wytwarza się stan zapalny i towarzyszy mu opuchlizna, powoduje to ból w żebrach. Ból zlokalizowany jest z przodu klatki piersiowej, ale może promieniować do ramienia i barku, często towarzyszy mu ucisk. Dolegliwości nasilają się podczas poruszania się, w tym ból w żebrach pojawia się przy kaszlu i kichaniu. Leczenie opiera się na stosowaniu NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Bóle pod żebrami po lewej i prawej stornie oznaczają problemy z organami wewnętrznymi

Gdy żebra bolą po lewej stronie na dole klatki piersiowej, prawdopodobnie oznacza to chorobę żołądka, trzustki, śledziony lub okrężnicy. Jeśli bolą żebra po prawej stronie, może być to symptom nieprawidłowości w działaniu i kondycji wątroby lub dróg żółciowych. Objawy bólowe mogą być skutkiem zapalenia woreczka żółciowego lub kamieni w nim. Aby zdiagnozować przyczynę, konieczne jest wykonanie badań krwi i niekiedy USG. Ustalenie przyczyny bólu żeber z lewej strony jak i z prawej zaczyna się zwykle od badania palpacyjnego, czyli sprawdzenia jamy brzusznej przy użyciu dłoni.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama