Ból dłoni
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia

Odczynowe zapalenie stawów może uszkodzić serce

Ból stawów, osłabienie i wysoka gorączka to objawy odczynowego (inaczej reaktywnego) zapalenia stawów. Choroba ta jest następstwem zakażenia bakteriami, wirusami albo pasożytami układu pokarmowego, moczowo-płciowego bądź układu oddechowego. Podstawowe leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków i łagodzeniu objawów.

Ból stawów, osłabienie i wysoka gorączka to objawy odczynowego (inaczej reaktywnego) zapalenia stawów. Choroba ta jest następstwem zakażenia bakteriami, wirusami albo pasożytami układu pokarmowego, moczowo-płciowego bądź układu oddechowego. Podstawowe leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków i łagodzeniu objawów.

Skąd bierze się odczynowe zapalenie stawów?

Przyczyną odczynowego zapalenia stawów jest trwające lub wyleczone zakażenie organizmu bakteriami, wirusami bądź pasożytami. Dotyczy to zakażeń w obrębie układu pokarmowego (zwłaszcza jelit), moczowo-płciowego (np. cewki moczowej) oraz oddechowego (po zapaleniu zatok).

Bezpośrednimi sprawcami reaktywnego zapalenia stawów są:

 • paciorkowce – wywołują choroby układu moczowo-płciowego,
 • bakterie, które przenoszą kleszcze – powodują boreliozę,
 • Salmonella, Shigella, Escherichia coli – bakterie szkodzące układowi pokarmowemu.

Odczynowe zapalenie stawów dotyka też osób posiadających antygen HLA-B27. Wówczas mówi się o zespole Reitera. Jest to choroba autoimmunologiczna i pojawia się po wyleczeniu zakażenia spowodowanego takimi bakteriami jak: Chlamydia, Salmonella, Ureaplasma, Campylobacter oraz Yersinia.

Objawy reaktywnego zapalenia stawów

Stan zapalny w stawach objawia się bólem i obrzękiem stawów. Opuchlizna palców sprawia, że wyglądem przypominają one kiełbaski.

Chorobą dotknięte są przeważnie stawy:

 • kolanowe,
 • skokowe,
 • nadgarstkowe,
 • międzypaliczkowe rąk.

Kolejnymi symptomami są ból pięt, tzw. łokieć golfisty, „łokieć tenisisty” i zapalenie przyczepów ścięgna Achillesa. Czasem występuje też zapalenie kręgosłupa, objawiające się bólami krzyża, pośladków i sztywnością kręgosłupa.

Gdy odczynowe zapalenie stawów ma podstawę genetyczną (zespół Reitera), do objawów podstawowych dochodzą inne dolegliwości:

 • zapalenie spojówek albo tęczówki,
 • zapalenie cewki moczowej, pęcherza moczowego, prostaty, szyjki macicy,
 • zapalenie jelita,
 • zmiany w układzie krwionośnym, zapalenie serca,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie skóry i zmiany w błonach śluzowych.

Jak leczy się odczynowe zapalenie stawów?

Choroba wymaga leczenia zarówno objawowego, jak i przyczynowego. Dlatego terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także na rehabilitacji zajętych zapaleniem stawów. Z powodu dużej różnorodności objawów poszczególne symptomy powinny być leczone przez właściwych specjalistów, a więc: urologa, ginekologa, okulistę i dermatologa.

 

Boląca noga
©WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Objawy reaktywnego zapalenia stawów: zapalenie kręgosłupa, skóry, spojówek
Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.

Reaktywne zapalenie stawów jak sama nazwa wskazuje dotyka przede wszystkim stawów, swoim zasięgiem obejmuje również kręgosłup. Powoduje także zaburzenie układu pokarmowego oraz wzroku.   Reaktywne zapalenie stawów to zespół wielu objawów, dotykających kilku narządów równocześnie. Jego przyczyną może być obecność antygenu HLA-B27 ( tendencja genetyczna ) lub infekcja bakteryjna układu oddechowego, pokarmowego lub moczowo-płciowego. Charakteryzuje się przede wszystkim jednostawowym lub asymetrycznym zapaleniem. Dotyczy głównie dwóch obszarów: stawów kolanowych i skokowych u nóg oraz nadgarstkowych i paliczkowych u rąk. Inne objawy reaktywnego zapalenia stawów to:   Zapalenie kręgosłupa – występują dokuczliwe bóle pleców w okolicy krzyżowej, połączone z bólem pośladków i sztywnością kręgosłupa.   Zapalenie przyczepów ścięgna – dotyczy głównie ścięgna Achillesa, występujące z bólem pięty oraz łokcia.   Zapalenie spojówek – zaburzenie zmysłu wzroku jest jednym z typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów. Charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu, łzawieniem i pogorszeniem ostrego widzenia.   Zapalenie narządów rodnych – u kobiet wystąpić może zapalenie szyjki macicy i pochwy, a u mężczyzn zapalenie jąder.   Zapalenie jelit – pojawią się wtedy charakterystyczne bóle w dole brzucha i biegunki .   Zapalenie skóry – przebarwienia, zaczerwienie czy trądzik to tylko niektóre zaburzenia skórne. Innymi objawami mogą być nadżerki na policzkach, podniebieniu czy języku i dziąsłach.   Zapalenie mięśnia sercowego – bardzo często połączone jest z nieprawidłowym przewodnictwem przedsionkowo-komorowym.   Oprócz typowych objawów reaktywnego zapalenia stawów można odczuwać gorączkę i ogólne osłabienie. Leczenie tej choroby...

Kolano z reaktywnym zapaleniem stawu
©Andrey Popov/Fotolia
Styl życia
Reaktywne zapalenie stawów, czyli zespół Fiessingera i Leroya
Reaktywne zapalenie stawów nazywane jest również zespołem Fiessingera i Leroya, zespołem Reitera i poinfekcyjnym zapaleniem stawów. To choroba złożona, której przyczyny nie są do końca ustalone. Wiadomo, że powodowana jest przez infekcję bakteryjną lub może wynikać z tendencji genetycznych.

Reaktywne zapalenie stawów nazywane jest również zespołem Fiessingera i Leroya, zespołem Reitera i poinfekcyjnym zapaleniem stawów. To choroba złożona, której przyczyny nie są do końca ustalone. Wiadomo, że powodowana jest przez infekcję bakteryjną lub może wynikać z tendencji genetycznych. Infekcja bakteryjna i geny przyczynami reaktywnego zapalenia stawów Reaktywne zapalenie stawów jest schorzeniem należącym do grupy schorzeń reumatycznych , w których dochodzi do zapalenia stawów, połączonych niekiedy z zapaleniem kręgosłupa. Choroba dotyka przeważnie mężczyzn w wieku 20-40 lat. Przyczyny reaktywnego zapalenia stawów nie są do końca znane i zbadane, jednak czynniki wpływające na jego powstanie to prawdopodobnie:   infekcja bakteryjna – powikłanie po chorobie układu oddechowego, moczowo-płciowego oraz pokarmowego może wywołać chorobę, szczególnie takie bakterie jak Salmonella czy Shigella.   tendencja genetyczna – podejrzewa się, że antygen HLA B27 powoduje wywołanie choroby. Został on wykryty u prawie 80% chorych i odpowiedzialny jest również za rozwój chorób autoimmunologicznych (w których organizm sam siebie atakuje). Obecność tego antygenu zwiększa ryzyko zachorowania aż 50 razy.   Reaktywne zapalenie stawów jest to choroba, która dotyka pojedynczych stawów lub kilku stawów równocześnie. RZS może wywoływać nawracające zapalenia stawu biodrowego i kręgosłupa. Leczenie odbywa się doraźnie i opiera się w dużej mierze na rehabilitacji. Przy reaktywnym zapaleniu stawów często występują również zmiany skórne oraz zaburzenia wzroku – należy wtedy zwrócić się po pomoc do specjalistów – dermatologa i okulisty. Zadbane stawy mogą służyć przez wiele lat.  Przyczynami bólu stawów są zwyrodnienia i przeciążenia .  Stany zapalne kręgosłupa, skóry i spojówek  są objawami reaktywnego...

Nadgarstek z bólem stawowych
©Fabian Faber/Fotolia
Styl życia
Leczenie reaktywnego zapalenia stawów: rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia
Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.

Reaktywne zapalenie stawów to schorzenie stawów połączone z zapaleniem kręgosłupa i innych narządów. Choroba obejmuje m.in. ogniskowe zapalenia mięśnia sercowego, szyjki macicy czy jąder. Towarzyszy jej również gorączka i dreszcze. Leczenie reaktywnego zapalenia stawów to przede wszystkim rehabilitacja. Dodatkowo stosowana jest również fizykoterapia i kinezyterapia.   Pochodzenie reaktywnego zapalenia stawów nie jest do końca zbadane, prawdopodobnie spowodowane jest ono tendencją genetyczną lub infekcją bakteryjną układu oddechowego, moczowo-płciowego lub pokarmowego. Objawy występują w wielu organach w postaci ogniskowego zapalenia. Najczęściej występuje jako zapalenie jednostawowe lub asymetryczne stawów: kolanowego i skokowego u nogi; lub nadgarstkowego i międzypaliczkowego u ręki. Inne objawy to zapalenie kręgosłupa, mięśnia sercowego, jelita, narządów płciowych, ścięgna Achillesa czy zapalenie spojówek oczu. Diagnoza choroby odbywa się na podstawie badań: pełnej morfologii krwi , badania moczu, białka C-reaktywnego oraz lepkości osocza. Rehabilitacja, fizykoterapia, kinezyterapia w reaktywnym zapaleniu stawów Leczenie reaktywnego zapalenia stawów opiera się głównie na rehabilitacji. Jednym z najważniejszych czynników w trakcie kuracji jest zmniejszenie aktywności fizycznej. Chory nie może przeciążać stawów z zapaleniem, a najlepszą metodą jest rehabilitacja punktów dotkniętych chorobą. Pomocna okazuje się tutaj również fizykoterapia, która za pomocą bodźców fizycznych pobudza stawy, niekiedy elektrowstrząsy (fizjoterapia wskazana tylko w przypadku zaniku mięśni). Kinezyterapia pozwala we właściwy sposób wprowadzić osobę w bezpieczny dla niej ruch. Gimnastyka lecznicza pozwoli mięśniom pracować i utrzymać dobrą kondycję ruchową, mimo mniej aktywnego trybu życia. Farmakoterapia w reaktywnym zapaleniu stawów Oprócz...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner