dziecko z inhalatorem
©bubutu/Fotolia
Styl życia

Czynniki sprzyjające rozwojowi astmy u dzieci

Astma u dzieci najczęściej ma podłoże atopowe (alergiczne), ale może być spowodowana także czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i chorobowymi. U niemowląt pierwszą zapowiedzią choroby jest często AZS, do którego w dalszym rozwoju alergii dołączają katar sienny, nawracające zapalenia spojówek i pokrzywka.

Astma u dzieci najczęściej ma podłoże atopowe (alergiczne), ale może być spowodowana także czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i chorobowymi. U niemowląt pierwszą zapowiedzią choroby jest często AZS, do którego w dalszym rozwoju alergii dołączają katar sienny, nawracające zapalenia spojówek i pokrzywka.

Jak powstaje astma?

Astma powstaje w wyniku przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, których mięśnie zaczynają nadmiernie się kurczyć. W miarę postępowania choroby kanaliki, przez które przepływa powietrze, zwężają się, a tkanki dróg oddechowych ulegają trwałej przebudowie (mięśnie i blaszka siateczkowata zwiększają rozmiar, wzrasta też ilość gruczołów śluzowych i eozynofili). U dziecka z astmą zaburzona zostaje cyrkulacja powietrza w płucach, stąd napadowe duszności, odkrztuszanie wydzieliny i głośne oddychanie (tzw. „świszczący oddech”).

Skąd się bierze astma? Przyczyny astmy u dzieci

Przyczyny astmy można dzielić na atopowe (związane z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na niektóre alergeny) i nieatopowe (związane z czynnikami środowiskowymi, genetycznymi czy chorobowymi).

1. Atopowe przyczyny astmy u dzieci.

Przyczyny atopowe astmy są znacznie częstsze i łatwiej rozpoznawalne niż nieatopowe. Czynniki atopowe sprzyjające rozwojowi choroby mogą się ujawnić już w pierwszych miesiącach życia dziecka pod postacią AZS (atopowego zapalenia skóry), kataru siennego, pokrzywki i alergicznego zapalenia spojówek. AZS jest często początkiem tzw. „marszu alergicznego”, czyli samoistnego rozwoju choroby atopowej poprzez stopniowe rozszerzanie zakresu uczulających alergenów. Ostatnim etapem „marszu alergicznego” jest astma oskrzelowa, do której prowadzi nieleczenie lub niewłaściwe leczenie alergii u dziecka. Astma atopowa najczęściej rozwija się z alergii na roztocza, sierść zwierząt i pleśnie.

2. Nieatopowe przyczyny astmy u dzieci

Współczesna medycyna wciąż bada nieatopowe czynniki, które wpływają na rozwój astmy. Udowodniono, że choroba ta może zostać odziedziczona – kiedy jeden z rodziców choruje na astmę, ryzyko przeniesienia jej na potomstwo wynosi 30% (ze względu na różnice w budowie narządów wewnętrznych wśród nowonarodzonych dziewczynek i chłopców, na astmę dwukrotnie częściej zapadają chłopcy). Z ustaleń specjalistów wynika też, że do rozwoju astmy może się przyczynić kontakt z:

 • aldehydem mrówkowym obecnym np. w formalinie, włóknach chemicznych, barwnikach i konserwantach typu E 240,
 • ftalanami – składnikami lakierów, farb, dezodorantów, odświeżaczy powietrza, perfum, klejów, laminatów, obecnymi także w jedzeniu pakowanym, podgrzewanym w foliach i wysokoprzetworzonym,
 • powietrzem zanieczyszczonym spalinami i dużymi ilościami ozonu,
 • dymem papierosowym.

Na astmę znacznie bardziej narażone są dzieci, które:

 • często przyjmują antybiotyki,
 • kilka razy w roku chorują na zapalenie oskrzeli,
 • przyszły na świat drogą cesarskiego cięcia,
 • cierpią na otyłość,
 • regularnie przyjmują niesteroidowe leki przeciwzapalne lub inhibitory, które silnie kurczą oskrzela,
 • chorowały na układowe zapalenia naczyń, choroby autoimmunologiczne,
 • zostały zakażone wirusem RSV lub rinowirusem.

dziecko z inhalatorem
©Gorilla/Fotolia
Styl życia
Kiedy dziecko choruje na astmę? Objawy astmy oskrzelowej
Astma u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych. Jej objawy u niemowląt często wskazują na zwykłą infekcję dróg oddechowych, mogą się jednak okazać dużo groźniejsze w skutkach. Astma jest chorobą o charakterze napadowym. Ataki pojawiają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku, a czasem bywają na tyle ostre, że wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

Astma u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych. Jej objawy u niemowląt często wskazują na zwykłą infekcję dróg oddechowych, mogą się jednak okazać dużo groźniejsze w skutkach. Astma jest chorobą o charakterze napadowym. Ataki pojawiają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku, a czasem bywają na tyle ostre, że wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Duszności i kaszel – najczęstsze objawy astmy u dzieci Objawami charakterystycznymi dla astmy – zarówno u dzieci, jak u dorosłych – są: Tzw. „walka o oddech”, czyli duszności połączone ze ściskaniem w klatce piersiowej (często towarzyszą im zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych i skrzydełek nosa podczas wdechów). Oddech dziecka chorego na astmę jest świszczący, a na atak choroby maluch reaguje strachem. Wszelkie wysiłki chorego koncentrują się na złapaniu tchu, stąd trudności w mówieniu i przerywany płacz. Tzw. „szczekający” kaszel , który pojawia się najczęściej tuż przed snem lub zaraz po przebudzeniu i nie jest związany z żadną infekcją wirusową. Mogą go wywoływać sytuacje stresowe, przeżycia emocjonalne, wysiłek fizyczny lub kontakt z alergenem. Podczas kaszlu astmatyk wykrztusza gęstą i lepką wydzielinę płucną. Astma u dzieci – dolegliwości powiązane Astma ma zwykle podłoże atopowe , dlatego w większości przypadków towarzyszą jej nawracające nieżyty nosa (zwłaszcza w okresie pylenia), zapalenia spojówek i reakcje alergiczne na niektóre pokarmy (obrzęk, wysypka, swędzenie skóry, a także bóle brzucha i głowy). Badania dowodzą, że dzieci chore na astmę są częściej obciążone chorobami o podłożu psychicznym , zwłaszcza zaburzeniami lękowymi. Nie ma jednak dotąd zgodności co do tego, czy można o nich mówić jako o objawach astmy (niektórzy lekarze skłaniają się do uznania ich za przyczyny choroby). Bezpośredni związek z...

Kobieta opiekuje się noworodkiem
©Alexandr Vasilyev/Fotolia
Styl życia
Sapka u noworodka - jak zapobiegać problemom z oddychaniem
Przyczynami kłopotów z oddychaniem, czyli tzw. sapki, u noworodka mogą być obrzęki śluzówki nosa, katar, a nawet zapalenie oskrzeli czy mukowiscydoza. Sapka wymaga leczenia, ponieważ tak małe dziecko nie potrafi oddychać przez usta.

Przyczynami kłopotów z oddychaniem, czyli tzw. sapki, u noworodka mogą być obrzęki śluzówki nosa, katar, a nawet zapalenie oskrzeli czy mukowiscydoza. Sapka wymaga leczenia, ponieważ tak małe dziecko nie potrafi oddychać przez usta. Przeziębienie, alergia czy zapalenie płuc mogą wywoływać sapkę u noworodka Przepływ powietrza jest utrudniony, gdy w nosku zalega katar albo gdy śluzówka jest obrzęknięta np. po kontakcie z alergenem. Sapka u noworodka może być zatem wynikiem przeziębienia bądź alergii. Do udrożnienia nosa poprzez usunięcie kataru używa się aspiratora lub gruszki, warto też zakraplać malcowi sól fizjologiczną czy wodę morską. Gdy nie stwierdza się obecności wydzieliny, powodem sapki może być obrzęknięta śluzówka . Najczęściej jest to wina zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko, albo kontaktu z kurzem czy pyłkami. Także infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych mogą objawiać się m.in. sapką u noworodka. Sapka u noworodka a wrodzone wady układu oddechowego Przepływ powietrza przez drogi oddechowe może być nieprawidłowy i powodować sapkę u noworodka, gdy dziecko urodzi się z wadami w obrębie układu oddechowego. Taki stan wywołują np. torbiele w nosie czy zwężenie nozdrzy tylnych. Także wrodzone wady czaszkowo-gardłowe objawiają się niewłaściwym przepływem powietrza. Sapka u noworodka, zwłaszcza jeśli w nosie nie zalega wydzielina a śluzówka nie jest opuchnięta i podrażniona, powinna być skonsultowana ze specjalistą. Astma i mukowiscydoza powodują sapkę u noworodka Nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego może być wynikiem ciężkiej choroby, np. mukowiscydozy czy astmy. Mukowiscydoza to choroba genetyczna , która atakuje nie tylko układ oddechowy, ale i pokarmowy. Powoduje częste infekcje oskrzeli i płuc, co może prowadzić nawet do ich uszkodzenia. Charakterystycznym symptomem jest...

Gałązka ziela
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Tymianek pospolity czy babka lancetowata – które zioła na astmę są najlepsze?
Zioła na astmę działają wykrztuśnie i rozkurczowo, mają udrożnić drogi oddechowe. Nadmiar śluzu uniemożliwia swobodne oddychanie. Skutecznym lekarstwem może okazać się tymianek pospolity czy babka lancetowata.

Zioła na astmę działają wykrztuśnie i rozkurczowo, mają udrożnić drogi oddechowe. Nadmiar śluzu uniemożliwia swobodne oddychanie. Skutecznym lekarstwem może okazać się tymianek pospolity czy babka lancetowata.   Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego , która objawia się napadowo. Atak choroby przypomina duszenie się połączone z uporczywym kaszlem. Zwalczyć chorobę można stosując popularne wziewki, inhalując górne drogi oddechowe oraz stosując leki wykrztuśne. Jakie zioła pomogą domowymi sposobami zmniejszyć objawy astmy? Zwalczanie objawów astmy za pomocą domowych sposobów jest możliwie, gdy mamy dostateczną wiedzę, jakie zioła mogą nam w tym pomóc. Są to m.in.: tymianek pospolity – łyżkę zmielonego ziela zalej wodą i po kwadransie wypij. Tymianek pobudza czynności nabłonka górnych dróg oddechowych; babka lancetowata – lekarstwo śluzowe, które działa wykrztuśnie. Wystarczy dużą łyżkę ziela zalać wrzątkiem i po kwadransie pić małymi łykami; sosna zwyczajna – wywar z sosny przygotowuje się z jej pączków. Łyżeczka suszu zalana wrzątkiem działa rozkurczająco na górne drogi oddechowe; chrzan pospolity – z chrzanu przygotowuje się krem o gęstej konsystencji – do jego przyrządzenia wykorzystujemy korzeń, który należy zetrzeć na tarce na małych oczkach. Możemy zjeść go z chlebem na surowo. Jednak smaczniejszą opcją jest dodanie do niego odrobiny soli, cukru i jogurtu naturalnego. Chrzan udrożni drogi oddechowe, działa również odkrztuśnie.   Zioła na astmę nie powinny być jedynym sposobem na leczenie tej choroby. Medycyna naturalna może być sposobem na wsparcie leczenia astmy, jednak zawsze powinniśmy odwiedzić gabinet lekarski i skonsultować zażywane zioła z lekarzem. Borelioza to choroba wywołana ukąszeniem kleszcza.  Głóg, koci pazur i żeń-szeń syberyjski...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner