Kobieta jedzie na rolkach
© SENTELLO/Fotolia.com
Styl życia

Od czego zacząć naukę jazdy na rolkach i jak nauczyć jej dziecko

Jazda na rolkach może być doskonałą formą treningu oraz sposobem spędzania wolnego czasy zarówno dla jednej osoby, jak i dla całej rodziny. Nauka jazdy na rolkach to przede wszystkim praktyka, podstawą jednak jest utrzymanie równowagi podczas jazdy do przodu, skręcanie i bezpieczne hamowanie.

Jazda na rolkach może być doskonałą formą treningu oraz sposobem spędzania wolnego czasy zarówno dla jednej osoby, jak i dla całej rodziny. Nauka jazdy na rolkach to przede wszystkim praktyka, podstawą jednak jest utrzymanie równowagi podczas jazdy do przodu, skręcanie i bezpieczne hamowanie.

 

Jazdy na rolkach można się uczyć z osobą towarzyszącą lub samemu, na równej nawierzchni, w miejscu, gdzie znajdują się poręcze lub inne elementy, których można się przytrzymać. Zaczynając przygodę z rolkami trzeba pamiętać, że jest to sport kontuzjogenny, dlatego trzeba się wyposażyć w kask i ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Podczas jazdy trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drodze, uważając na przechodniów, rowerzystów i pojazdy.

Twoje dziecko marzy o nowych rolkach? Pobierz dostępny w Decathlon kod promocyjny i spraw mu prezent!

Nawierzchnia i teren do nauki

Do nauki jazdy na rolkach należy wybrać teren o równej nawierzchni (najlepiej asfalt lub beton), bez wystających elementów, z daleka od progów, krawężników i ławeczek. Dobrze jest natomiast, jeśli w pobliżu znajdują się poręcze sięgające przynajmniej do pasa albo wyższe słupki. Będzie można przytrzymać się ich np. po wyhamowaniu.

Prawidłowa postawa podczas jazdy na rolkach

Podczas jazdy na rolkach należy utrzymywać podobną postawę ciała jak podczas jazdy na łyżwach: lekko pochylone plecy, ręce swobodnie spuszczone wzdłuż ciała, nogi lekko ugięte w kolanach. Nogi nie powinny być złączone kostkami, żeby rolki nie stykały się ze sobą podczas jazdy. Podczas swobodnej jazdy do przodu kolana powinny być skierowane lekko do wewnątrz, a stopy powinny układać się w kształt odwróconej litery „V”. Należy też patrzeć przed siebie, a nie pod nogi.

Jak utrzymać równowagę na rolkach

Najlepiej jest zacząć naukę jazdy na rolkach z drugą osobą. Pomocnik może trzymać uczącą się osobę za ręce, pomagając jej w ten sposób utrzymać równowagę i delikatnie ciągnąć. Osoba, która uczy się jeździć, powinna w tym czasie wyczuć, gdzie znajduje się jej środek ciężkości i powoli posuwać się do przodu, odpowiednio balansując ciężarem ciała na prawo i lewo. Podobnie można ćwiczyć samemu przy ogrodzeniu lub poręczy: jedną ręką należy wtedy trzymać poręcz i powoli przesuwać raz prawą, raz lewą nogę. Należy przy tym odpychać się nogami na boki, nie do tyłu.

Jak hamować na rolkach

Zanim zacznie się hamować, należy zwolnić i stopniowo wytracać prędkość. Nogę z hamulcem należy wysunąć do przodu, piętę delikatnie skierować w dół, tak żeby hamulec zaczął trzeć o podłoże. Sylwetka powinna przy tym być pochylona. W utrzymaniu równowagi należy pomagać sobie rękami.

Jak skręcać na rolkach

Podczas skrętu należy przybrać następującą postawę: ciężar ciała powinien być równomiernie rozłożony na obie nogi, ciało pochylone delikatnie w stronę, w którą chcemy skręcić, noga po stronie, w którą skręcamy, lekko wysunięta naprzód, a koła na tej nodze delikatnie pochylone w stronę skrętu.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach

Dorosły uczący dziecko jeździć na rolkach powinien najpierw przekazać mu zasady poruszania się po chodnikach i ścieżkach rowerowych. Powinno ono wiedzieć m.in., że musi szczególnie uważać tam, gdzie jeżdżą rowery i chodzą piesi, podczas skręcania w lewo przepuszczać pieszych i osoby, które jadą z naprzeciwka oraz że musi zatrzymać się tam, gdzie ścieżka rowerowa krzyżuje się z jezdnią.

 

Na początku dorosły może przytrzymywać dziecko i lekko korygować jego postawę oraz sposób, w jaki balansuje ono ciężarem ciała. Powinien przy tym obserwować dziecko i jeśli zauważy, że radzi sobie ono z nowym manewrem, pozwolić wykonać mu go samodzielnie, bez podtrzymywania.

 

Na początku samodzielnej jazdy można ustalić z dzieckiem odcinki, po których powinno się poruszać, np. że powinno dojechać do słupka lub poręczy i z powrotem do miejsca, w którym stoi dorosły, albo że powinno ominąć słupek i bez zatrzymywania się wrócić do dorosłego. Na początku warto określać krótkie odcinki, żeby w razie potrzeby móc szybko pospieszyć na pomoc. Stopniowo te odcinki można wydłużać.


Kobieta siedzi na schodach i zakłada rolki.
©Kalim/Fotolia
Styl życia
Rolki to sposób na szybkie spalenie kalorii. Technika i efekty jazdy na rolkach
Jazda na rolkach pomaga spalić kalorie, poprawia kondycję i równowagę. Godzina jazdy na rolkach pomoże spalić około 700 kcal. Efekty jazdy na rolkach to smukłe ciało, pozbycie się cellulitu i wyrzeźbienie mięśni. Jazda na rolkach odpręża i redukuje stres.

Jazda na rolkach pomaga spalić kalorie, poprawia kondycję i równowagę. Godzina jazdy na rolkach pomoże spalić około 700 kcal. Efekty jazdy na rolkach to smukłe ciało, pozbycie się cellulitu i wyrzeźbienie mięśni. Jazda na rolkach odpręża i redukuje stres. Jazda na rolkach a spalanie kalorii Jeżdżenie na rolkach to ćwiczenie dynamiczne. Prędkość osiągana podczas jazdy może sięgać nawet 20 km/h. Jazda na rolkach pomaga spalić więcej kalorii niż gimnastyka . Wszystko zależy jednak od stopnia intensywności jazdy, czasu poświęconego na treningi i indywidualnych predyspozycji. Osoba, która waży około 65-75 kg podczas godzinnej jazy na rolkach może spalić od 450 kcal do 720 kcal . Tyle samo kalorii można spalić w trakcie 90 minut jazdy na rowerze lub dwóch godzin aerobiku .   Jeździsz na rolkach i szukasz wygodnej odzieży, która nie będzie krępowała ruchów? Sprawdź ofertę na tej stronie i wykorzystaj kod rabatowy Nike . Jazda na rolkach: efekty Efekty jazdy na rolkach to smukła sylwetka i szczupłe nogi. W trakcie jazdy na rolkach angażowane są mięśnie nóg, rąk, ud, tułowia i pośladków. Jazda na rolkach uelastycznia ciało i rzeźbi mięśnie. Efektem jazdy na rolkach jest pozbycie się cellulitu, podniesienie i zaokrąglenie pośladków. Treningi na świeżym powietrzu poprawiają krążenie i dotleniają organizm. Jazda na rolkach nie obciąża kręgosłupa, stawów ani kolan. Jazda a rolkach: technika W trakcie jazdy na rolkach kolana należy lekko ugiąć i ustawić blisko siebie. Pozytywnie wpływa to na amortyzację i poprawę stabilności. Szeroko rozstawione kolana powodują ławą utratę równowagi , a w efekcie upadek. Rolki powinny być ustawione względem siebie w kształt litery „V” (pięty blisko siebie, palce oddalone). Aby ułatwić znalezienie środka ciężkości i nie...

Kobieta na rolkach
© rh2010/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby zatrzymywania się na rolkach – hamulec, T-stop, hamowanie pługiem i przez obrót
Hamowanie na rolkach dla początkujących może stanowić sporą trudność. W zależności od stopnia umiejętności hamowanie może odbywać się na kilka różnych sposobów.

Hamowanie na rolkach dla początkujących może stanowić sporą trudność. W zależności od stopnia umiejętności hamowanie może odbywać się na kilka różnych sposobów.   W jeździe na rolkach, oprócz samej techniki jazdy bardzo ważna jest sztuka hamowania. Umiejętność zatrzymania rolek to podstawa bezpiecznej jazdy. Hamulec do rolek Hamulec do rolek wygląda jak gumowy klocek i znajduje się z tyłu prawego buta, do którego jest doczepiony za pomocą śrub. Mają go wszystkie modele rolek, ale wiele osób woli go zdemontować, gdyż nie jest konieczny, a może przeszkadzać zaawansowanym rolkarzom w wykonywaniu złożonych ewolucji. Wystarczy odkręcić śrubę i zdjąć klocek. Zwykle nawet do rolek dodawana jest druga, krótsza śrubka, aby skręcić but z powrotem. Aby zahamować za pomocą hamulca, musisz przechylić but do tyłu i naciskać na niego ciężarem swojego ciała. Klocek będzie wtedy tarł o nawierzchnię. Im większy nacisk, tym mocniejsze hamowanie. Pług – sposób hamowania na rolkach Hamowanie pługiem nie sprawi ci żadnego kłopotu, jeśli potrafisz jeździć na nartach. Podobnie jak w narciarstwie, polega na zrobieniu bardzo szerokiego rozkroku , aby krawędzie rolek i podłoże tworzyły jak najmniejszy kąt. Występuje wtedy tarcie i rolki hamują. Po wyhamowaniu złącz nogi i skieruj buty do środka . Pamiętaj, aby cały czas pozostawać nisko na nogach i delikatnie się pochylać. T-stop Najpopularniejszym sposobem hamowania na rolkach jest układ T, zwany także „T-stopem”. Określenie to pochodzi od specyficznego ułożenia rolek, które ma przypominać literę. Nie jest to zbyt skomplikowana technika, ale lepiej wcześniej poćwiczyć jazdę na jednej nodze. Nie ma znaczenia, czy jest to prawa noga, czy lewa – wszystko zależy od tego jak ci wygodniej i na której nodze czujesz się pewniej. Aby zahamować T-stopem ugnij jedną nogę w kolanie , wysuń...

Rodzina na rolkach
© sabine hürdler/Fotolia.com
Styl życia
Jak wybrać rolki, ochraniacze i kask do nauki jazdy na rolkach
Do nauki jazdy najlepsze są rolki typu freestyle, freeride albo fitness. Powinny one zapewniać nodze stabilizację i wygodę. Równie ważne są ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie, zapobiegające otarciom i urazom. Każda osoba jeżdżąca na rolkach powinna również zaopatrzyć się w kask, który podczas wypadku ograniczy siłę uderzenia.

Do nauki jazdy najlepsze są rolki typu freestyle, freeride albo fitness. Powinny one zapewniać nodze stabilizację i wygodę. Równie ważne są ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie, zapobiegające otarciom i urazom. Każda osoba jeżdżąca na rolkach powinna również zaopatrzyć się w kask, który podczas wypadku ograniczy siłę uderzenia.   O bezpieczeństwo należy zadbać już na początku przygody z rolkami. Prawidłową technikę jazdy należy ćwiczyć w kasku i ochraniaczach. Jak wybrać pierwsze rolki Do nauki jazdy na rolkach najlepsze są rolki freestylowe i freeridowe do jazdy miejskiej lub rolki fitnessowe. Ich kółka powinny mieć średnicę ok. 76-80 mm. Takie rolki zapewnią stabilizację stopie, a przy tym umożliwią swobodne wykonywanie wszystkich manewrów. Są odpowiednie do jazdy po równej, utwardzonej nawierzchni, np. po ścieżce rowerowej. Najlepiej jest wybierać sprzęt uznanych producentów, np. firm Salomon, K2, Fila, Roces i Rollerblade. Ceny rolek tych marek zaczynają się od 250 zł.   Podczas przymierzania rolek w sklepie należy zwrócić uwagę na to, czy: pięta przylega do miękkiej wkładki buta, można swobodnie rozprostować palce, but dobrze przylega w kostce tak, że noga w nim nie może przesuwać się na boki.   Po założeniu i zapięciu rolek (związaniu sznurówek i zapięciu klamr) należy na nich stanąć i spróbować przejść lub wolno przejechać kilka metrów w sklepie. Jeśli rolki są wygodne i stabilne, można je kupić. Ochraniacze i kask do jazdy na rolkach Podczas jazdy na rolkach należy mieć ochraniacze na: kolana, nadgarstki oraz łokcie. Ochraniacze na dłonie powinny być założone sztywną, plastikową stroną do wewnątrz. Należy przymocować je tak, aby nie przesuwały się, ale też nie były zbyt mocno zaciśnięte. Komplet dobrych jakościowo ochraniaczy można kupić za ok. 100 zł....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner