Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
upadek kobiety
©Narong Jongsirikul/fotolia
Styl życia

3 najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego

Staw skokowy dolny nazywany jest także stawem skokowo-piętowym lub stawem skokowym tylnym. Odpowiada on za ruch pochylania stóp w bok (ruch supinacji – rotacja zewnętrzna i pronacji – rotacja wewnętrzna). Najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego to skręcenia, złamania i niestabilność stawu.

Staw skokowy dolny nazywany jest także stawem skokowo-piętowym lub stawem skokowym tylnym. Odpowiada on za ruch pochylania stóp w bok (ruch supinacji – rotacja zewnętrzna i pronacji – rotacja wewnętrzna). Najczęstsze urazy stawu skokowego dolnego to skręcenia, złamania i niestabilność stawu.

 

Urazy stopy stanowią 29% wszystkich obrażeń narządu ruchu. Najczęściej obrażeń stawu skokowego dolnego i górnego doznają osoby młode, które rekreacyjnie lub profesjonalnie zajmują się sportem. Urazy stóp najczęściej dotyczą koszykarzy (40%), piłkarzy (30%), siatkarzy (20%) i lekkoatletów. Ryzyko urazów stóp zwiększają czynniki takie jak: otyłość, cukrzyca i osteoporoza.

Urazy stawu skokowego dolnego – skręcenia, złamania, przewlekła niestabilność

Uszkodzenie stawu skokowego może być wynikiem urazu bezpośredniego lub pośredniego.

 

  • Najczęstszym urazem stawu skokowego dolnego jest skręcenie. Powstaje ono pod wpływem gwałtownej supinacji lub pronacji. W efekcie uszkodzona zostaje przednia część torebki stawowej oraz więzadła boczne stawu. Objawem skręcenia jest ostry ból, który pojawia się w trakcie upadku lub w momencie nieprawidłowego ustawienia stopy. Skutkiem skręcenia może być naciągnięcie więzadeł, częściowe zerwanie włókien lub rozerwanie struktury. Skręcony staw skokowy staje się opuchnięty i może pojawić się na nim krwiak. Leczenie skręconego stawu jest zależne od zaawansowania urazu. W przypadku łagodnego skręcenia (naciągnięcia więzadeł) polega na stosowaniu maści i okładów chłodzących oraz ograniczaniu ruchu. Leczenie częściowo zerwanych włókien wymaga noszenia opatrunków lub opasek usztywniających, które mają za zadanie ustabilizować kostkę. W przypadku zerwania więzadeł konieczne będzie unieruchomienie nogi w gipsie przez ok. 3 tygodnie lub 6-tygodniowe noszenie stabilizatora.

 

  • Przewlekła niestabilność stawu skokowego jest efektem licznych skręceń w obrębie stopy. W rezultacie częstych urazów pojawiają się zaburzenia biomechaniki. Niestabilność stawu skokowego jest przyczyną obrzęków oraz bólu. Objawem niestabilności stawu jest uczucie „uciekania stawu” oraz niepewność przy stawianiu stopy. Staw staje się podatny na kontuzje w przyszłości. Niestabilność może być kontrolowana przez pracę mięśni (w przypadku łagodnej niestabilności) lub wymagać interwencji chirurgicznej (w przypadku zaawansowanej niestabilności).

 

 

Zdjęcie rentgenowskie ręki
© Silvia Crisman/Fotolia.com
Styl życia
Zwichnięcie łokcia – jak się objawia i jakie są jego rodzaje?
Są dwa główne typy zwichnięcia stawu łokciowego: zwichnięcie nawracające oraz jednorazowe na skutek mechanicznego uszkodzenia stawu. Urazy pierwszego typu są proste do nastawienia a powstają na skutek choroby. Zwichnięcia drugiego typu natomiast objawiają się ostrym bólem, opuchlizną i nienaturalnym kształtem rannej ręki.

Są dwa główne typy zwichnięcia stawu łokciowego: zwichnięcie nawracające oraz jednorazowe na skutek mechanicznego uszkodzenia stawu. Urazy pierwszego typu są proste do nastawienia a powstają na skutek choroby. Zwichnięcia drugiego typu natomiast objawiają się ostrym bólem, opuchlizną i nienaturalnym kształtem rannej ręki. Choroba i wypadek – przyczyny i rodzaje zwichnięć stawu łokciowego Zwichnięcia łokcia mogą być nawykowe. Przypadłość ta polega na tym, że urazy łokcia powtarzają się. Nie muszą mieć konkretnej przyczyny, zwykle są bezbolesne. Specjaliści uważają, że ten rodzaj zwichnięć stawu łokciowego jest skutkiem źle leczonego urazu łokcia w przeszłości. Natomiast najczęstszym i pierwotnym rodzajem zwichnięć łokcia jest zwichnięcie spowodowane urazem mechanicznym. Dzieli się ono na cztery grupy: zwichnięcie tylne, zwichnięcie tylno-boczne, zwichnięcie boczne, zwichnięcie przednie. Zdecydowana większość urazów tego typu to zwichnięcia tylne. Powstają, gdy np. upadając, podpieramy się wyprostowaną ręką, próbując zamortyzować uderzenie. Częste jest również zwichnięcie tylno-boczne, w tym wypadku torebka stawowa ulega rozerwaniu , uszkodzone zostaje też więzadło poboczne. Ból, obrzęk i nienaturalny wygląd ręki – objawy zwichnięcia łokcia Zwichnięty staw łokciowy boli i szybko puchnie. Jeśli ból umożliwia poruszanie ręką, odczuwalna będzie niestabilność stawu. Widocznym objawem zwichnięcia stawu łokciowego jest również zniekształcenie zarysu stawu. Podczas urazu może dojść do uszkodzenia nerwów lub naczyń krwionośnych. Jeśli dłoń poszkodowanego jest zimna i ma biały albo fioletowy kolor, to doszło do uszkodzenia tętnicy. Natomiast jeśli chory nie jest w stanie poruszyć ręką bądź jej częścią, to oznaka tego, że ucierpiały nerwy. Uraz nerwu łokciowego objawia się też mrowieniem...

Rehabilitacja na piłce
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Urazy kości – przezkrętarzowe złamanie kości udowej
Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku.

Złamanie przezkrętarzowe w wyniku upadku to najczęstszy uraz kości udowej szczególnie wśród osób starszych. U osób młodych dochodzi do niego najczęściej podczas wypadku. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – czynniki sprzyjające urazom kości Złamanie szyjki kości udowej to przede wszystkim wynik urazu mechanicznego , takiego jak wypadek lub upadek. Jednak istnieją pewne czynniki, które wpływają na szczególną podatność na tego typu urazy, są to: stosowanie niektórych leków – np. leków sterydowych, które zmniejszają odporność, oraz powodują zaburzenia związane z przepływem krwi w tkance kostnej, co może prowadzić do mikrowylewów i zatorów, wskutek czego kości są bardziej narażone na złamania, zaburzenie gospodarki wapniowej, osteoporoza , nowotwory kości, niewłaściwa dieta, uboga w wapń i białko, uprawianie sportów, szczególnie narażających na urazy i uszkodzenia kości, np. sporty ekstremalne, wyczynowe, niedołężność starcza – osłabiony wzrok, słuch, choroby neurologiczne – co powoduje większe prawdopodobieństwo urazów i upadków, wrodzona słabość kości. Złamanie przezkrętarzowe kości udowej – leczenie Leczenie złamania przezkrętarzowego kości udowej polega na chirurgicznym zespoleniu odłamów kości lub wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego . W celu uniknięcia powikłań, zabieg powinien zostać przeprowadzony 12–24 godzin od urazu . Po operacji chory jest unieruchamiany na krótki czas, ponieważ bardzo ważne jest, aby szybko powrócił do pełnej sprawności. Zaniechanie leczenia operacyjnego w przezkrętarzowym złamaniu kości udowej może powodować zaburzenia zrostu kostnego, dokuczliwy ból, deformacje utrudniające motorykę a nawet głęboką niepełnosprawność. Ponadto istnieje zagrożenie niebezpiecznych dla życia powikłań. Dlatego z zabiegu chirurgicznego można zrezygnować wyłącznie w...

kobieta trzymająca się za łokieć
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Czym charakteryzuje się seronegatywne zapalenie stawów?
Do zapaleń seronegatywnych należy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów towarzyszące zapaleniu jelit, łuszczycowe zapalenie jelit i reaktywne zapalenie stawów.

Do zapaleń seronegatywnych należy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów towarzyszące zapaleniu jelit, łuszczycowe zapalenie jelit i reaktywne zapalenie stawów. Czym jest seronegatywne zapalenie stawów? W grupie chorób reumatycznych znajduje się wiele postaci zapalenia stawów. Najczęściej diagnozowane jest reumatoidalne zapalenie stawów. Do jego objawów zalicza się przewlekłe zapalne zmiany w stawach obwodowych. Chorobowo zajęte są także niektóre narządy i inne układy. By rozpoznać tę chorobę, trzeba wykryć w surowicy przeciwciała. Są one dowodem na proces autoimmunizacji, który toczy się w organizmie. Można wyróżnić dwa rodzaje przeciwciał – przeciwko cytrulinowanemu peptydowi i czynnik reumatoidalny. Przeciwciała przeciw cytrulinowanemu peptydowi czasami są obecne jeszcze przed pojawieniem się objawów zapalenia stawów i mogą towarzyszyć mu dalej, a czynnik reumatoidalny może wystąpić później.   Gdy zapaleniu stawów o cechach reumatoidalnego zapalenia stawów, towarzyszą wymienione dwa rodzaje przeciwciał w surowicy, to mówi się o zapaleniu serologicznie dodatnim albo seropozytywnym. Czasami mimo stwierdzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów nie udaje się wykryć wskazanych przeciwciał w surowicy i wówczas mówi się o seronegatywnej postaci RZS.   W przypadku zapalenia stawów serologicznie negatywnego należy przeprowadzić diagnostykę różnicową, a także wziąć pod uwagę inne zapalenia stawów. Do grupy seronegatywnych zapaleń stawów zalicza się choroby, w których zmiany zapalne dotykają jelit i kręgosłupa oraz kojarzone są z łuszczycą , a więc: reaktywne zapalenie stawów , łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa oraz zapalenie stawów w przebiegu enteropatii. Glukozamina jest suplementem diety.  Pomaga przy zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej .  Staw skokowy...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner