Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta rozciągająca staw barkowy
©praisaeng/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać i leczyć wiotkość stawów?

Wiotkość stawów to schorzenie tkanki łącznej, które może być wrodzone. Bezpośrednią przyczyną wiotkości stawów może być wrodzony nadmiar kolagenu w stawach i więzadłach. Czasem do rozwoju wiotkości stawów może przyczynić się stosowanie penicyliny.

Wiotkość stawów to schorzenie tkanki łącznej, które może być wrodzone. Bezpośrednią przyczyną wiotkości stawów może być wrodzony nadmiar kolagenu w stawach i więzadłach. Czasem do rozwoju wiotkości stawów może przyczynić się stosowanie penicyliny.

W jaki sposób objawia się wiotkość stawów?

U osób z wiotkością stawów obserwuje się ich wzmożoną ruchomość. O wiotkości stawów świadczy na przykład możliwość nienaturalnego wyginania palców lub kończyn. Często w kolanach, nadgarstkach, łokciach i w stawach palców dłoni można stwierdzić przeprost, czyli nadmierną elastyczność. Palce u rąk można odchylić w stronę grzbietu dłoni tak, żeby ich położenie było równoległe do przedramienia. Wiotkość stawów można zaobserwować w czasie wykonywania głębokiego skłonu do przodu – osoba z wiotkością, nawet jeśli nie ćwiczy i nie rozciąga mięśni, będzie mogła położyć dłonie płasko na podłodze bez konieczności zginania kolan.

 

Do objawów wiotkości zalicza się wiotką skórę, na której mogą występować wykwity. Można zaobserwować nadmiar skóry, która zwisa w niektórych miejscach, na przykład wokół szyi czy na powiekach.

 

Oprócz zmian widocznych gołym okiem występują problemy kardiologiczne w postaci wad zastawkowych. Ze względu na wiotkość w łatwy sposób może dochodzić również do przepuklin, a macica lub odbytnica mogą wypadać. Ponadto stwierdza się problemy ze wzrokiem: zazwyczaj diagnozuje się krótkowzroczność.

Metody leczenia wiotkości stawów

Dobór sposobu leczenia wiotkości stawów zależy tego, co ją wywołało, a także stopnia zaawansowania choroby. Celem terapii jest wzmocnienie mięśni, wobec czego lekarze zalecają korzystanie z zajęć fizjoterapeutycznych i samodzielne wykonywanie ćwiczeń izometrycznych, które polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Przykładem ćwiczenia wzmacniającego mięśnie rąk jest dociskanie dłoni do powierzchni biurka przez 5 sekund. Wcześniej ręce należy zgiąć w łokciach i oprzeć je na blacie. Po chwili odpoczynku ćwiczenie trzeba powtórzyć 3 razy. Aktywność fizyczna w takim wydaniu jest dopuszczalna, natomiast należy unikać sportów kontaktowych, na przykład gry w piłkę nożną, w trakcie której mogłoby dojść do urazu.

 

Nadmierna elastyczność stawów zwiększa ryzyko wystąpienia podwichnięć, urazów skrętnych i przeciążeń. Na skutek wiotkości stawów mogą rozwinąć się wady postawy, którym w czasie poruszania się będzie towarzyszył ból.


Człowiek, który ma welflon na dłoni
©anankkml/Fotolia
Styl życia
Ból stawów rąk: dlaczego bolą ręce?
Ból stawów rąk jest typowym schorzeniem osób fizycznie pracujących i sportowców. Przeciążenia rąk i dłoni wywołują szereg schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Leczenie bólu rąk oparte jest głównie na ćwiczeniach i fizjoterapii, jednak niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.

Ból stawów rąk jest typowym schorzeniem osób fizycznie pracujących i sportowców. Przeciążenia rąk i dłoni wywołują szereg schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Leczenie bólu rąk oparte jest głównie na ćwiczeniach i fizjoterapii, jednak niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.   Bóle rąk to objawy występujące na całej powierzchni kończyn górnych, spowodowanych przede wszystkim przeciążeniem stawów i mięśni. Należy obserwować dolegliwości bólowe – jak długo trwają, gdzie są zlokalizowane i czy razem z nimi występują obrzęki. Będzie to widoczna oznaka stanu zapalnego, z którym należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Najbardziej przeszkadzającym objawem jest ból palców u rąk, spowodowany wykonywaniem w przeszłości ciężkiej, fizycznej pracy i objawiającym się teraz np. guzkami zwyrodnieniowymi Heberdena i Boucharda. Przyczyny bólu rąk Przyczynami bolących rąk mogą być:   Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – to choroba charakteryzująca się bólem i porannym zesztywnieniem dłoni, które utrzymuje się co najmniej przed godzinę. Schorzenie dotyczy nie tylko zapalenia stawów rąk, ale również przekłada się na zaburzenia funkcjonowania serca, nerek i płuc. RZS prowadzi do zaniku mięśni w okolicy stawu i uniemożliwia poruszanie kończyną w stawie – nie można utrzymać widelca czy zapiąć guzika.   Toczeń układowy – choroba zapalna, która charakteryzuje się obrzękami stawów rąk i bólami mięśniowymi. Toczeń nie obejmuje bezpośrednio stawów, ale obciąża je, co powoduje reakcję bólową.   Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy ujawniają się po 40. roku życia i są to przede wszystkim bóle w stawach międzypaliczkowych i nadgarstka. Jest to aktywny proces niszczenia...

kobiece dłonie z różowymi paznokciami
©Fotos 593/Fotolia
Styl życia
Objawy RZS: trudności w poruszaniu się, problemy z wysiłkiem fizycznym i sztywnienie kończyn
Osoba, która skarży się na trudności w swobodnym poruszaniu się, problemy z wysiłkiem fizycznym oraz sztywnienie kończyn, może cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów. Są to najczęściej występujące objawy przewlekłego schorzenia, jakim jest RZS.

Osoba, która skarży się na trudności w swobodnym poruszaniu się, problemy z wysiłkiem fizycznym oraz sztywnienie kończyn, może cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów. Są to najczęściej występujące objawy przewlekłego schorzenia, jakim jest RZS. Pierwsze objawy RZS Pierwszym objawem świadczącym o tym, że może być mowa o podejrzeniu RZS, jest poranne znużenie. Dodatkowo przy tym może występować nadmierne pocenie się , zmniejszony apetyt, utrata wagi, a nawet utrzymujące się stany podgorączkowe. Po pewnym czasie osoba może skarżyć się na poranne sztywnienie palców rąk i nóg, połączone z odczuwanym bólem stawów. Zwykle takie dolegliwości występują kilkanaście minut po przebudzeniu się i jeśli się utrzymują, może świadczyć to o podejrzeniu przewlekłej choroby stawów. Guzki reumatoidalne W RZS często można także zaobserwować guzki reumatoidalne – występujące w postaci bolesnych zgrubień pojawiających się najczęściej przy stawach łokciowych. Zdarza się, że w czasie postępowania choroby okazuje się, że obejmuje ona także stawy kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego . W zaawansowanej fazie dochodzi nawet do znacznej deformacji rąk i stóp. Obrzęki stawów w RZS W reumatoidalnym zapaleniu stawów charakterystyczne są także długo utrzymujące się obrzęki stawów. W miarę rozwoju choroby nasila się stopniowo ból i pojawia się coraz większa trudność z poruszaniem się, codziennym funkcjonowaniem i wysiłkiem fizycznym. Można też zaobserwować, że nasilenie bólu jest etapowe i zmienia się w ciągu dnia.   Objawy RZS są w większości przypadków powtarzalne i charakterystyczne, jednak zależą od subiektywnych czynników, przede wszystkim od organizmu i zaawansowania choroby. W RZS ważne są badania obrazowe i krwi. Dzięki nim sprawdzisz stan tkanek miękkich .   Jedną z chorób autoimmunologicznych jest...

kobieta trzymająca się za łokieć
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Czym charakteryzuje się seronegatywne zapalenie stawów?
Do zapaleń seronegatywnych należy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów towarzyszące zapaleniu jelit, łuszczycowe zapalenie jelit i reaktywne zapalenie stawów.

Do zapaleń seronegatywnych należy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie stawów towarzyszące zapaleniu jelit, łuszczycowe zapalenie jelit i reaktywne zapalenie stawów. Czym jest seronegatywne zapalenie stawów? W grupie chorób reumatycznych znajduje się wiele postaci zapalenia stawów. Najczęściej diagnozowane jest reumatoidalne zapalenie stawów. Do jego objawów zalicza się przewlekłe zapalne zmiany w stawach obwodowych. Chorobowo zajęte są także niektóre narządy i inne układy. By rozpoznać tę chorobę, trzeba wykryć w surowicy przeciwciała. Są one dowodem na proces autoimmunizacji, który toczy się w organizmie. Można wyróżnić dwa rodzaje przeciwciał – przeciwko cytrulinowanemu peptydowi i czynnik reumatoidalny. Przeciwciała przeciw cytrulinowanemu peptydowi czasami są obecne jeszcze przed pojawieniem się objawów zapalenia stawów i mogą towarzyszyć mu dalej, a czynnik reumatoidalny może wystąpić później.   Gdy zapaleniu stawów o cechach reumatoidalnego zapalenia stawów, towarzyszą wymienione dwa rodzaje przeciwciał w surowicy, to mówi się o zapaleniu serologicznie dodatnim albo seropozytywnym. Czasami mimo stwierdzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów nie udaje się wykryć wskazanych przeciwciał w surowicy i wówczas mówi się o seronegatywnej postaci RZS.   W przypadku zapalenia stawów serologicznie negatywnego należy przeprowadzić diagnostykę różnicową, a także wziąć pod uwagę inne zapalenia stawów. Do grupy seronegatywnych zapaleń stawów zalicza się choroby, w których zmiany zapalne dotykają jelit i kręgosłupa oraz kojarzone są z łuszczycą , a więc: reaktywne zapalenie stawów , łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów kręgosłupa oraz zapalenie stawów w przebiegu enteropatii. Glukozamina jest suplementem diety.  Pomaga przy zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej .  Staw skokowy...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner