Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
tabletki na dłoni
Flickr/scott feldstein/CC BY 2.0 https://www.flickr.com/photos/scottfeldstein/356506659/
Styl życia

Glukozamina – suplement diety na stawy i chorobę zwyrodnieniową

Glukozamina jest suplementem diety, który ma łagodzić bóle stawów i pomagać na chorobę zwyrodnieniową. Siarczan glukozaminy dobrze się wchłania i poprawia trofikę chrząstki, czyli zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie.

Glukozamina jest suplementem diety, który ma łagodzić bóle stawów i pomagać na chorobę zwyrodnieniową. Siarczan glukozaminy dobrze się wchłania i poprawia trofikę chrząstki, czyli zapewnia jej prawidłowe funkcjonowanie.

Suplement diety – glukozamina

Wzmożony wysiłek fizyczny, podeszły wiek, nadwaga, obciążenie stawów – to przyczyny, które wpływają na obniżoną produkcję glukozaminy. Jej brak niekorzystnie wpływa na pracę stawów.

 

Glukozamina to aminocukier. Jest naturalnie obecną w chrząstce i mazi stawowej pochodną glukozy. Znajduje się w chitynie, mukopolisacharydach i mukoproteinach. Zastosowanie terapeutyczne mają sole glukozaminy. W preparatach syntetycznych sole te występują w postaci siarczanu glukozaminy lub chlorowodorku glukozaminy. Najczęściej wybieraną postacią jest siarczan. Producenci leków preferują tę formę glukozaminy, ponieważ jest obiektem wielu badań klinicznych i ma dobrą biodostępność (wchłania się w 89%). Naturalnym źródłem, z którego możemy czerpać glukozaminę są: małże, kraby, krewetki i raki.

Wskazania do zażycia glukozaminy

Wskazania do zażycia glukozaminy to choroby zwyrodnieniowe stawów, głównie stawów kolanowych. Glukozamina jest najczęściej wybieranym lekiem na schorzenia stawów. W chorobie zwyrodnieniowej stawów zostaje zaburzona biosynteza proteoglikanów. Dostarczenie glukozaminy z zewnątrz ma pozytywny wpływ na trofikę chrząstki. Glukozamina ma właściwości przeciwzapalne i anaboliczne. Wspomaga proces odbudowy chrząstki stawowej. Zmniejsza ból stawów. Jest na ogół dobrze tolerowana i wchłaniania. Nie wchodzi w interakcje, dlatego może być podawana z innymi lekami.

Przeciwwskazania do stosowania glukozaminy

Przeciwwskazania do stosowania glukozaminy to nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nie powinny jej zażywać osoby z zaburzeniami serca (zaburzenia układu przewodzącego, niewydolność serca). Diabetycy mogą zażywać glukozaminę tylko po konsultacji lekarskiej, ponieważ wpływa na wahanie poziomu insuliny we krwi. Unikać jej powinny także kobiety w I trymestrze ciąży. Kobiety karmiące i kobiety w pozostałym okresie ciąży powinny konsultować suplementację z lekarzem.

 

Działania niepożądane po zażyciu glukozaminy: wzdęcia, biegunka lub ból w okolicach nadbrzusza. Reakcje uczuleniowe: duszność, świąd, rumień.

 

Dawkowanie leku musi być zgodne z zaleceniami podanymi na ulotce. Zwykle to 1,5 g raz dziennie przez 6 tygodni.

 

Glukozamina nie jest kosztowna (ok. 20 zł) i jest łatwo dostępna. Dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z tego suplementu diety i na własnym przykładzie sprawdzić jego skuteczność.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
polopiryna ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Skład, zastosowanie i dawkowanie Polopiryny
W skład Polopiryny wchodzi kwas acetylosalicylowy i substancje pomocnicze. Polopiryna jest lekiem zalecanym m.in. przy bólach o słabym i średnim nasileniu oraz w stanach gorączkowych.

W skład Polopiryny wchodzi kwas acetylosalicylowy i substancje pomocnicze. Polopiryna jest lekiem zalecanym m.in. przy bólach o słabym i średnim nasileniu oraz w stanach gorączkowych. Skład Polopiryny: kwas acetylosalicylowy i substancje pomocnicze Polopiryna zawiera kwas acetylosalicylowy. Je st to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym . Długotrwałe stosowanie kwasu acetylosalicylowego wykazuje także działanie przeciwzakrzepowe. Oprócz kwasu acetylosalicylowego w składzie polopiryny znajdują się także substancje pomocnicze takie jak: skrobia ziemniaczana, węglan wapnia i kwas cytrynowy. Jedna tabletka zawiera ok. 300 mg kwasu acetylosalicylowego i ok. 100 mg substancji pomocniczej. Zastosowanie Polopiryny Polopiryna zalecana jest w przypadku bóli głowy , zębów, bóli stawowych, mięśniowych i nerwobóli o średnim lub słabym nasileniu. Przy stanach gorączkowych w chorobie przeziębieniowej lub infekcjach wirusowych. W stanach zapalnych przy reumatoidalnym zapaleniu stawów (ostrym i przewlekłym), młodzieńczym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów i zapaleniu stawów z zapaleniem stawów kręgosłupa. Wskazania do zażycia Polopiryny to także zawał mięśnia sercowego i profilaktyka powtórnego zawału . Przeciwwskazania do zastosowania Polopiryny W składzie Polopiryny znajduje się kwas acetylosalicylowy. Jest to związek, którego unikać powinny osoby cierpiące na chorobę wrzodową dwunastnicy lub żołądka . Kwas acetylosalicylowy nie jest także zalecany kobietom w ciąży – badania wykazały, że ma związek z powstawaniem rozszczepu podniebienia i wad serca. Polopiryna nie jest także zalecana dzieciom poniżej 12. roku życia (z wyjątkiem schorzeń specyficznych, np. młodzieńczego zapalenia stawów). Lek nie jest...

lekarz ogląda zatoki kobiety
Flickr/COM SALUD Agencia de comunicación/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Zabieg jonoforezy pomoże na zatoki
Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych.

Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych. Czym jest jonoforeza? To zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje działanie prądu stałego . Prąd ten, wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych, co wpływa zdrowotnie na organizm. Jony dostające się do organizmu tą drogą, kumulują się na granicy skóry właściwej i naskórka, a przy pomocy obiegu krwi zostają wprowadzone w głąb ustroju. Prąd przyczynia się do powstawania ciepła w tkankach, odżywiając je i poprawiając w ten sposób krążenie . Zabieg ten działa też przeciwzapalnie i resorpcyjnie. Do jonoforezy mogą być użyte wyłącznie takie związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej – rozpadowi cząsteczek na dodatnie i ujemne. Dzięki tej metodzie substancję leczniczą można wprowadzić w konkretny obszar chorobowy. Zapewnia to skrócenie procesu wchłaniania i zwiększenie efektywności działania leku. Przebieg jonoforezy Zabieg rozpoczyna się aplikacją leku na tę partię ciała, która ma być poddana jonoforezie. Fizjoterapeuta przykłada następnie elektrody z podkładem gazowym – w miejscu podania leku elektrodę czynną, po stronie przeciwnej bierną. W momencie uruchomienia urządzenia, prąd przepływa tylko przez miejsca, które są poddawane zabiegowi, przenosząc w ten sposób substancję leczniczą. Prawidłową reakcją u osoby poddającej się zabiegowi jest odczucie mrowienia. Jonoforeza – wskazania i przeciwwskazania Wskazania dla jonoforezy to nerwobóle, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zaburzenia krążenia, utrudniony zrost kostny, zapalenia zatok. W kosmetologii działanie jonoforezy najczęściej stosuje się w leczeniu różnego rodzaju zmian...

damskie stopy w sandałach
Pixabay/ashokorg0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jaki kolagen należy przyjmować na stawy?
Już po 26. roku życia spada poziom wytwarzanego w organizmie kolagenu. Pojawiają się wówczas problemy z kręgosłupem i stawami, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Natomiast aż 70% osób powyżej 60. roku ma problemy ze stawami.

Już po 26. roku życia spada poziom wytwarzanego w organizmie kolagenu. Pojawiają się wówczas problemy z kręgosłupem i stawami, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Natomiast aż 70% osób powyżej 60. roku ma problemy ze stawami. Choroba zwyrodnieniowa stawów Choroba zwyrodnieniowa stanów może wystąpić w każdym wieku. Jest to schorzenie przewlekłe. Inaczej nazywana jest artrozą i objawia się m. in. bólem, problemami w poruszaniu danym stawem i jego sztywnością nad ranem. Zmiany te obserwuje się najczęściej w okolicy stawu kolanowego, którego ważnymi elementami są: torebka stawowa, łąkotki, chrząstka stawowa, więzadła i elementy kostne. Chorobą objęte mogą zostać też inne stawy: biodrowy, rąk i kręgosłupa. Jak działa kolagen w stawie? Chrząstka stawowa jest zbudowana z komórek chrzęstnych, które otacza macierz międzykomórkowa. Komórki te nie mają naczyń krwionośnych. Głównym białkiem w chrząstce jest kolagen typu II o specyficznym składzie aminokwasów, występujący tylko w stawach. Kolagen ten ma strukturę długich łańcuchów ułożonych równolegle w górnej warstwie chrząstki. To powoduje, że jest odporny na rozciąganie , co umożliwia przekazywanie obciążenia z kości na kość w czasie ruchu. W chrząstce kolagen typu II jest produkowany i niszczony w celu odnowienia składników. Stanowi typ antygenu, który indukuje reakcje zapalne. Razem z kwasem hialuronowym kolagen tworzy maź stawową, która zmniejsza tarcie. Jego niedobór prowadzi do obniżenia stopnia sprawności stawów. Gdy ilość mazi w stawie zmniejsza się, pojawia się ból. Jaki kolagen warto stosować? Kolagen właściwie nie występuje w pożywieniu . Dlatego przyjmuje się go jako składnik preparatów, które mają poprawić kondycję stawów....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner