Reklama

Aspartam, benzoesan sodu, glutaminian sodu, czerwień koszelinowa – to tylko niektóre z najczęściej używanych dodatków do żywności.

Reklama

Zasada wybierania zdrowych produktów żywnościowych jest dość prosta – należy wybrać takie produkty, na których etykietach widnieje jak najmniej dodatkowych substancji. Poniżej lista najczęściej stosowanych dodatków i możliwe konsekwencje przyjmowania ich w nadmiarze.

Dodatki do żywności – barwniki (od E 100 do E 199)

  • E 124 – czerwień koszenilowa (może nasilać reakcje astmatyczne, istnieje prawdopodobieństwo, że u dzieci powoduje nadpobudliwość, wykorzystywana w wyrobach cukierniczych, wypiekach, kolorowych napojach i deserach).

Dodatki do żywności – konserwanty (od E 200 do E 299)

  • E 211 – benzoesan sodu (podrażnia śluzówkę żołądka, może wpływać zakwaszająco na organizm, wywoływać lub wzmagać objawy alergii, dodawany m.in. do napojów gazowanych, sosów, konserw owocowych, przetworów warzywnych, sałatek itd.).
  • E 220 – dwutlenek siarki (może wywoływać reakcje alergiczne, obniżać zawartość witamin z grupy B i zaburzać pracę wątroby, produkty konserwowane z jego pomocą to m.in. soki owocowe, wina, koncentraty, suszone owoce).
  • E 250 – azotyn sodu (może reagować z cząsteczkami białka, w wyniku tej reakcji wytwarzane są nitrozoaminy – związki rakotwórcze, najczęściej stosowany przy wyrobach wędliniarskich i mięsnych).

Dodatki do żywności – antyoksydanty (od E 300 do E 399)

  • E 320 – butylohydroksyanizol BHA (może wpływać na zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi, zawarty w ciastkach i frytkach).

Dodatki do żywności – środki zagęszczające (od E 400 do E 499)

  • E 450 – difosforany (wpływają na pogorszenie metabolizmu, zmniejszają przyswajalność składników odżywczych, stosowane w chipsach, przetworach mięsnych, gotowych sosach).

Dodatki do żywności – środki brylujące i regulatory kwasowości (od E 500 do E 599)

  • E 525 – wodorotlenek potasu (uznany jest za substancję nieszkodliwą, stosowany w galaretkach, dżemach i marmoladach).

Dodatki do żywności – wzmacniacze smaku (od E 600 do E 699)

  • E 621 – glutaminian sodu (uznawany obecnie za jedną z przyczyn epidemii otyłości i cukrzycy, obecny zarówno w większości gotowych mieszanek przypraw, zup i sosów, jak i w mięsach i wędlinach).

Dodatki do żywności – substancje dosładzające (od E 900 do E 1290)

  • E 951 – aspartam (może wpływać drażniąco na układ pokarmowy i powodować biegunkę, używany jest najczęściej do słodzenia napojów gazowanych).

Każdy konsument w trosce o swoje zdrowie powinien kontrolować etykiety wybieranych produktów, jednak wyjątkowo ostrożnie należy dobierać produkty dla dzieci, gdyż te są szczególnie narażone na ewentualny niekorzystny wpływ dodatków do żywności.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama