Reklama

Grzyby trujące często są mylone z jadalnymi. Najczęściej grzybiarze biorą goryczaka żółciowego za borowika szlachetnego lub muchomora sromotnikowego za gąskę zieloną lub kanię.

Reklama

Pomylenie grzyba jadalnego z trującym może być tragiczne w skutkach. Dla przykładu muchomory sromotnikowe, które mylone są często m.in. z czubajką kanią i gąską zieloną, mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i innych narządów ciała.

Które grzyby łatwo pomylić?

Podczas grzybobrania bardzo łatwo zerwać grzyb trujący zamiast jadalnego. Bardzo wiele gatunków ma podobny wygląd i różni się małymi szczegółami.

  • Muchomor sromotnikowy – najczęściej mylony z gąską zielonką, gołąbkiem zielonawym, pieczarką białawą, czubajką kanią i czubajką czerwieniejącą. Ma gładki, zielonooliwkowy kapelusz z niewielkimi cętkami. Rośnie pod bukami, lipami i sosnami. Występuje w lasach liściastych i mieszanych, rzadziej w iglastych.
  • Muchomor jadowity – we wczesnym stadium rozwoju często mylony z pieczarką białawą. Młody ma białawy kapelusz, później staje się on żółtawy bez łatek. Rośnie pod świerkami, dębami, bukami i brzozami. Występuje zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych.
  • Muchomor wiosenny – jest podobny do pieczarki ogrodowej, pieczarki polnej i pieczarki szlachetnej. Jest śnieżnobiały lub lekko kremowy. Ma płaski kapelusz. Rośnie najczęściej pod dębami. Występuje w lasach liściastych i parkach, rzadziej w lasach iglastych.
  • Goryczak żółciowy – mylony z borowikiem szlachetnym i borowikiem usiatkowanym. Jego rurki i pory są początkowo białe, z czasem jednak stają się różowawe. Ma brązowy kapelusz. Rośnie pod świerkami i sosnami. Wstępuje głównie w lasach iglastych i mieszanych, często gromadą.
  • Lisówka pomarańczowa – najczęściej mylona z pieprznikiem jadalnym. Kapelusz ma żółty lub pomarańczowożółty, lekko filcowaty. Rośnie pod jodłami, bukami i sosnami. Występuje w lasach iglastych i mieszanych, pojedynczo lub w licznych grupach.
  • Zasłonak wonny – jest podobny do jadalnej gąsówki fioletowej. Jego kapelusz jest fioletowy lub rdzawobrązowy. Rośnie pod świerkami. Występuje głównie w lasach iglastych, rzadziej liściastych.
  • Piestrzenica kasztanowata – najczęściej mylona ze smardzem praskim. Jej kapelusz jest silnie mózgowato-pofałdowany, ciemnobrązowy, niekiedy z odcieniem fioletowym. Rośnie pod sosnami. Występuje na nizinach i w niższych górach.
  • Hełmówka obrzeżona – jest podobna do łuszczaka zmiennego. Posiada tępy, szeroki garb. Jej kapelusz ma kolor od bladobeżowego do żółtoochrowego, podczas wilgotnej pogody staje się czerwonobrązowy. Rośnie na drewnie obumarłych drzew oraz na ściółce leśnej. Występuje zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych, gromadnie, w mniejszych lub większych grupach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama