Reklama

Medytacja to stan świadomości wolny od myśli. Tego rodzaju introspekcję (wniknięcie w głąb siebie) uprawia coraz więcej ludzi – przede wszystkim na Wschodzie (skąd wywodzi się ta metoda), ale także i na Zachodzie. Medytacja jest elementem psychoterapii, nie musi być związana z wyznawaniem jakiejkolwiek religii.

Reklama

Metody medytacji zen

Słowo 'zen', czyli indyjskie 'dhjana' oznacza medytacyjne wchłonięcie. Medytacja zen dzieli się na dwa główne rodzaje: soto i rinzai. Obie techniki medytacji koncentrują się na wyłączeniu myślenia. Medytujący znajduje się w pozycji siedzącej codziennie przez 20-40 minut.

a) medytacja zen – soto

Medytacja soto polega na wyłączeniu myślenia za pomocą oddechu. Centrum uwagi stanowi punkt hara, który znajduje się dwie szerokości palca pod pępkiem. Należy postrzegać rzeczywistość przez miejsce hara.

b) medytacja zen – rinzai

Medytacja rinzai polega na wyłączeniu myślenia za pomocą koanu – opowieści o wydarzeniach z życia mistrzów Zen (koanów). Zadaniem medytującego jest znalezienie odpowiedzi na jakieś pytanie. Aby to zrobić, medytujący powinien znaleźć się w stanie umysłu, w którym nie ma życia, ani śmierci.

Medytacja obserwacji

Celem medytacji jest zdanie sobie sprawy, z tego, że nie jest się ani ciałem, ani umysłem, lecz ich biernym obserwatorem. Dzięki temu możliwe jest wyzwolenie się z problemów przeszłości, lęku o przyszłość, pozbycie się ego.

Medytacja – opinie zwolenników

Medytacja znalazła wielu zwolenników, ponieważ pomaga wzmocnić kontrolę nad własnym życiem. Wśród jej zalet wymienia się:

Medytacja – wady

Medytacja wiąże się z fizycznymi ograniczeniami, dlatego mogą pojawić się fizyczne dolegliwości, m.in.: nadmiar śliny, nadmierna senność lub kłopoty z zaśnięciem, pieczenie między łopatkami, drętwienie i ból nóg, ból pleców.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama