Jakie zwierzę kupić dziecku?
Planując zakup lub adopcję zwierzęcia dla dziecka, trzeba rozważyć warunki lokalowe, podział obowiązków oraz wiek naszego malucha. Opieka nad kotem lub psem może przerosnąć możliwości dziecka i stanie się jedynie obowiązkiem rodziców.
Planując zakup lub adopcję zwierzęcia dla dziecka, trzeba rozważyć warunki lokalowe, podział obowiązków oraz wiek naszego malucha. Opieka nad kotem lub psem może przerosnąć możliwości dziecka i stanie się jedynie obowiązkiem rodziców.
Jakie małe zwierzęta domowe wybrać dla dziecka?
Kupując dziecku pierwszego zwierzaka, rozważmy dokładnie wszystkie zalety posiadania każdego gatunku. Warto zainwestować w rozwój malucha i pracować nad jego odpowiedzialnością, obowiązkowością, a także wyrozumiałością. Opieka nad zwierzakiem uwrażliwia i uczy zrozumienia i niewerbalnej komunikacji. Czworonóg staje się wiernym towarzyszem zabaw i przyjacielem. To, jakiego pupila wybierzemy, zależy od cech gatunku i tego, ile czasu możemy mu poświęcić.
Twoje dziecko interesuje się małymi zwierzątkami domowymi? Kup mu książkę na ten temat i wykorzystaj kod rabatowy Empik!
Problematyczne koty i psy
Mimo, że są to bardzo popularne i lubiane zwierzęta, pamiętajmy o kilku kwestiach. Opieka nad pieskiem może nastręczać sporo trudności. Głównie są to brak przestrzeni w mieszkaniu w bloku i multum obowiązków. Wyprowadzanie na spacery minimum 3 razy w ciągu dnia, sprzątanie odchodów i sierści czy radzenie sobie z obgryzionymi meblami i zniszczonymi butami powodują, że często wykluczamy tego potencjalnego pupila.
Kocia sierść często wywołuje alergie, a zniszczenia siane w domu też nie zachęcają do wyboru tego czworonoga. Poza tym koty są niezależne i humorzaste. Nie lubią wielu dziecięcych zachowań, nadmiernych pieszczot i ciągnięcia za ogon lub uszy.
Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy do zakupu zwierzęcia, zawczasu poznamy jego zwyczaje i sposoby radzenia sobie z kryzysowymi sytuacjami, to psy i koty mogą być świetnymi przyjaciółmi dla dzieci.
Rybki
Dzieci uwielbiają kontakt fizyczny ze zwierzętami, dlatego zakup rybek może nie być najlepszym pomysłem i akwarium może zostać prędko zaniedbane. Rybki mogą nie spełniać dziecięcych oczekiwań i nie przyczynić się do oczekiwanego rozwoju malucha. Ich hodowla wymaga dużego akwarium, urządzeń dodatkowych i nabycia wiedzy książkowej. Jest jednak idealna dla alergika, którego chcemy nauczyć cierpliwości i poważnego podchodzenia do obowiązków.
Świnka morska
Świnka morska to dobry wybór na pierwsze zwierzątko dla małych dzieci (najlepiej powyżej czterech lat). Świnka morska żyje nawet 8 lat, nie gryzie, łatwo ją oswoić, jest spokojna, niewymagająca, dba o czystość i nie potrzebuje zbyt częstego czyszczenia klatki, zwykle nie uczula. Pamiętajmy jednak, że samce wydzielają nieco intensywniejszy zapach niż samice, a trzymane w pojedynkę mogą być uciążliwe.
Królik
Nigdy nie wiadomo, czy królik miniaturka nie urośnie do całkiem sporych rozmiarów. Poza tym zostawia wszędzie, nie tylko w klatce, bardzo dużo odchodów, które trzeba sprzątać. Kupując królika trzeba też zabezpieczyć wszystkie kable w domu, bo zwierzęta uwielbiają je gryźć.
Szczury lub myszy
Z tanimi i mało wymagającymi gryzoniami, jak żyjące do 3 lat myszy czy do 8 lat szczury, poradzi sobie już sześciolatek. Dziecko może stopniowo przejmować coraz więcej obowiązków rodziców i prędko stać się jedynym opiekunem hodowli. Niezadowoleni z pieszczot zazwyczaj sympatyczni pupile mogą jednak wydzielać przykre zapachy i boleśnie gryźć.
Chomiki
Chomiki to bardzo wdzięczne zwierzątka domowe. W zależności od rasy i warunków domowych żyją od 2 do 7 lat. Lepiej nie kupować ich dla najmłodszych dzieci, ale dobrym opiekunem może być już sześciolatek. Jak każde zwierzę, chomiki mają swoje wady i zalety. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, są tanie w utrzymaniu. Zwykle są bardzo przyjazne, można się z nimi bawić, brać na ręce i głaskać. Uciążliwy jest jednak ich nocny tryb życia i hałas jaki powodują wieczorem i nocą. Nie wszystkie chomiki dają się szybko oswoić i czasami mogą gryźć. Wymagają regularnego sprzątania akwarium lub klatki (raz na tydzień lub 2 tygodnie).
- Uwaga na ugryzienia zwierząt! Poczytaj więcej o wściekliźnie - chorobie odzwierzęcej.
- Jesteś właścicielką czworonoga? Jak prawidłowo czyścić uszy psu i kotu?
- Masz w domu alergika? Oto 5 najlepszych zwierząt dla alergików.
- Pies bez nosa, czyli typ brachycefaliczny – wada wrodzona psów o płaskim pysku. Sprawdź jakie rasy na nią cierpią!
- Czym żywić maltańczyka: gotowa karma czy jedzenie zrobione w domu? Proporcje warzyw, mięsa i węglowodanów.