sprzątanie domu
©didesign/fotolia
Styl życia

4 kroki do czystego domu po zimie – wiosenne porządki

Zakres wiosennych porządków obejmuje nie tylko mycie okien i trzepanie dywanów, ale też oczyszczenie i odświeżenie tych miejsc, które w codziennym sprzątaniu są traktowane pobieżnie. Wiosenne porządki to dobra pora na pozbycie się starych i zepsutych rzeczy, uporządkowanie dokumentów czy kolekcji.

Zakres wiosennych porządków obejmuje nie tylko mycie okien i trzepanie dywanów, ale też oczyszczenie i odświeżenie tych miejsc, które w codziennym sprzątaniu są traktowane pobieżnie. Wiosenne porządki to dobra pora na pozbycie się starych i zepsutych rzeczy, uporządkowanie dokumentów czy kolekcji.

Krok 1: sprzątanie szafy i szafek

Aby skutecznie posprzątać szafę, najpierw wszystko trzeba z niej wyjąć. Następnie wyciera się półki i drążek na wieszaki – zanim zawartość szafy zostanie posegregowana, jej wnętrze wyschnie. Ubrania zimowe można poskładać i ułożyć na dnie szafy, a wiosenne i letnie przygotować do nadchodzącego sezonu. Wszystkie wyjęte z szafy i szafek rzeczy trzeba posegregować i pozbyć się tych, które są niepotrzebne albo zużyte. Pozostałe warto ułożyć tak, by nie trzeba było długo szukać tego, co jest akurat potrzebne. W sklepach można kupić pokrowce na ubrania zamykane niemal próżniowo. Zmniejszają objętość schowanych w nich ubrań i chronią je przed kurzem.

Krok 2: mycie okien, zmiana firan i zasłon

Po zimie trzeba umyć okna i odświeżyć firany i zasłony. Do mycia okien można użyć dostępnych w sklepach środków lub mieszanki z 1 szklanki wody, 1 szklanki octu i 2 łyżek spirytusu. Żeby nie powstawały smugi, do mycia wykorzystać trzeba gazetę ze zwykłego, nieśliskiego papieru albo ręczniki papierowe. Sprawdzi się też ściereczka z mikrofibry, która dobrze chłonie płyny i zabrudzenia. Wygodne są też urządzenia do mycia okien na teleskopowej rączce. Z jednej strony mają przyczepianą na rzepy ściereczkę, a z drugiej gumową ściągaczkę zbierającą wodę z szyby.

 

Po umyciu okien należy wytrzeć parapety i umyć rośliny, które tego wymagają. Wiosenne porządki kojarzą się także ze zmianą firan i zasłon. Do prania warto użyć specjalnej soli do firan sprzedawanej w sklepach z chemią gospodarczą. Na wiosnę i lato najlepsze będą jasne, delikatne tkaniny. Po zdjęciu starych firan i przed myciem okien wyciera się karnisz. Nie należy zapominać też o odkurzeniu rolet czy żaluzji.

Krok 3: ścieranie kurzu

Chociaż kurz zbiera się regularnie, to jego część osiada w miejscach, których nie czyści się za każdym razem podczas sprzątania. Wiosenne porządki są dobrą okazją, by odświeżyć ściany i sufit, żyrandol i zakamarki kaloryfera. Ściany wystarczy odkurzyć odkurzaczem, a potem przetrzeć wilgotną ścierką. Do wyczyszczenia kaloryfera przyda się długi i cienki przyrząd, np. druciany wieszak na ubrania obleczony materiałem. Trzeba pamiętać, by przed czyszczeniem żyrandola wyłączyć w mieszkaniu prąd, by uniknąć porażenia. Odświeżenia wymaga też tapicerka na meblach i dywan. Można zamówić ekipę ze sprzętem piorącym, oddać meble i dywan do czyszczenia lub samemu z pomocą dostępnych detergentów poprawić ich stan. Zanim zaczniemy czyścić tapicerkę na mokro, trzeba porządnie odkurzyć łóżka i fotele, żeby usunąć z nich roztocza. Kurz koniecznie trzeba zetrzeć także z podłogi. Warto podczas wiosennych porządków zabezpieczyć i nabłyszczyć podłogę z drewna oraz wyczyścić fugi tam, gdzie położone są płytki.

Krok 4: sprzątanie kuchni

Kuchnia to miejsce, gdzie powinno się sprzątać najczęściej, ale na co dzień pomija się generalne czyszczenie piekarnika czy rusztu. Aby skutecznie pozbyć się zapieczonego tłuszczu, należy użyć mieszanki z ½ szklanki wody, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 łyżeczki płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną miksturą pokrywa się przypalone miejsca i brud, którego nie można usunąć podczas zwykłego przecierania. Po kwadransie piekarnik należy umyć wodą i gąbką, a następnie wytrzeć. Piekarnik z termoobiegiem łatwo można wyczyścić, wstawiając do niego naczynie z wodą i go włączając – pod wpływem temperatury woda będzie parowała i krążyła, dzięki czemu rozpuści zaschnięty brud. Mocno zabrudzony ruszt warto przed szorowaniem namoczyć w coli (przez kilka godzin), a następnie wyszorować skrobakiem lub zgniecioną w kulkę folią aluminiową i opłukać wodą. Moczenie rusztu można przeprowadzić z użyciem worka, do którego wystarczy nalać niewiele płynu, by pokrył cały ruszt. Wiosenne porządki powinny objąć także lodówkę. Trzeba pozbyć się wszystkich przeterminowanych produktów – choć oczywiście należy to robić częściej niż raz do roku – i umyć półki oraz szuflady wodą z dodatkiem sody. Roztworem wody z sodą łatwo można doczyścić także wnętrze kuchenki mikrofalowej i powierzchnię płyty do gotowania.


kobieta myje piekarnik
©Budimir Jevtic/fotolia
Styl życia
Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika
Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, trzeba użyć wody z octem lub mieszanki wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Piekarnik z termoobiegiem można umyć łatwiej, jeśli najpierw, z wykorzystaniem tej funkcji i wody, rozpuści się zaschnięty brud. Te sprawdzone metody są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i dla piekarnika.

Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, trzeba użyć wody z octem lub mieszanki wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Piekarnik z termoobiegiem można umyć łatwiej, jeśli najpierw, z wykorzystaniem tej funkcji i wody, rozpuści się zaschnięty brud. Te sprawdzone metody są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i dla piekarnika. Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem Jeśli piekarnik ma funkcję termoobiegu, bardzo ułatwi to czyszczenie urządzenia. Nie trzeba szorować zaschniętego brudu ani używać mocnych, chemicznych środków do mycia. Zatem jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać wodę, dodać sok z połowy cytryny i włączyć piekarnik na 170°C i funkcję termoobieg . Woda podgrzeje się na tyle, że zacznie parować, a dzięki dodatkowej funkcji pieca będzie krążyła wewnątrz i dotrze we wszystkie zakamarki. Ta metoda jest bardzo skuteczna zwłaszcza wobec zaschniętego brudu. Po wyłączeniu piekarnika wystarczy czystą ścierką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń wytrzeć czyszczoną powierzchnię. Jeśli zabrudzenia są bardzo mocne, można użyć silniejszego środka albo domowej mikstury do czyszczenia. Jak wyczyścić piekarnik z lekkich zabrudzeń? Po każdym użyciu piekarnik powinien zostać umyty wodą z octem w proporcjach pól na pół. Jest to metoda ekologiczna i całkowicie bezpieczna, nie uszkadza piekarnika. Należy zamoczyć gąbkę lub ściereczkę w roztworze i wytrzeć dokładnie wnętrze piekarnika, a następnie przetrzeć samą wodą i wytrzeć do sucha. Czyszczenie piekarnika z większego brudu Jeśli woda z octem i odmaczanie przy pomocy termoobiegu nie skutkują, konieczne będzie sporządzenie pasty z wody, sody i płynu do naczyń. Pastę przygotowuje się w proporcjach: ½ szklanki wody, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 łyżeczki płynu do naczyń. Jak wyczyścić piekarnik taką...

Wiosenne porządki
© WavebreakmediaMicro/Adobe Stock
Styl życia
Oryginalne pomysły na to, jak szybko i efektywnie przeprowadzić wiosenne porządki
Wiosenne porządki spędzają sen z powiek wielu osobom. Nie musi to jednak być żmudny i przykry proces. Dzięki zastosowaniu niecodziennych rozwiązań, niektóre prace porządkowe można znacznie przyspieszyć.

Wiosenne porządki spędzają sen z powiek wielu osobom. Nie musi to jednak być żmudny i przykry proces. Dzięki zastosowaniu niecodziennych rozwiązań, niektóre prace porządkowe można znacznie przyspieszyć.   Do sprzątania łazienki można użyć coca coli i soku z cytryny, w czyszczeniu dywanów pomocny będzie przyrząd do mycia okien a do usuwania pajęczyn – szczotka i ręcznik. Tego rodzaju triki warto zapamiętać i wykorzystywać zawsze w czasie porządków – nie tylko wiosennych. „Ściągaczka” do okiennych szyb w walce z sierścią Przyrząd do usuwania nadmiaru wody w trakcie mycia okien – zakończona gumą ściągaczka – świetnie sprawdza się w czasie czyszczenia dywanów z nadmiaru sierści . Nie trzeba do tego używać żadnych płynów, wystarczy przeciągać posuwistymi ruchami zanieczyszczoną powierzchnię. W ten sposób można też zbierać włosy. Czyszczenie kanapy lub obić mebli przyspieszy gumowa rękawica nałożona na dłoń. Ściąga wszelkiego rodzaju paproszki i zwierzęcą sierść dużo skuteczniej niż popularne rolki do ubrań. Triki na sprzątanie – coca cola i cytryna Coca cola to nie tylko doskonały odrdzewiacz, sprawdza się też znakomicie jako środek do czyszczenia toalety. Wystarczy zalać ścianki muszli klozetowej napojem, odczekać 3 minuty, przetrzeć gąbeczką i spłukać wodę. Z kolei cytryna doskonale radzi sobie z niewielkimi białymi osadami na armaturze – szczególnie na metalowych fragmentach . Przetarty połówką cytryny kran, kurki lub słuchawka prysznicowa będą znów błyszczały. Po „cytrynowaniu” należy opłukać je wodą i wytrzeć do sucha. Czyszczenie trudno dostępnych miejsc Sufity i rogi pomieszczeń najlepiej czyścić za pomocą szczotki, na którą jest założony ręcznik lub szmatka z mikrofibry (przed...

Mole spożywcze
© Ingo Bartussek/Fotolia.com
Styl życia
Mole kuchenne: skąd się biorą owady w kuchni i jak je zwalczać?
Zwalczanie moli spożywczych polega na usunięciu zajętej przez owady i ich larwy żywności i dokładnym wysprzątaniu szafek kuchennych. Do mycia najlepiej użyć wody wymieszanej z octem w proporcjach pół na pół, z dodatkiem np. olejku cytrynowego. Żeby wyeliminować owady, można zamontować też pułapkę-lep.

Zwalczanie moli spożywczych polega na usunięciu zajętej przez owady i ich larwy żywności i dokładnym wysprzątaniu szafek kuchennych. Do mycia najlepiej użyć wody wymieszanej z octem w proporcjach pół na pół, z dodatkiem np. olejku cytrynowego. Żeby wyeliminować owady, można zamontować też pułapkę-lep.   Owady w kuchni skutecznie odbierają apetyt i chęci do gotowania. Przeważnie nie są niebezpieczne dla zdrowia, niemniej powodują obrzydzenie. Oprócz moli kuchennych najczęściej rezydują w kuchennych szafkach i za meblami prusaki oraz rybiki. Mol spożywczy – jak wygląda i skąd się bierze w domu? Mole spożywcze, czyli omacnica spichrzanka lub mklik mączny, to owady z rodziny omacnicowatych przypominające malutką ćmę. Osiąga do 18 milimetrów długości. Składa białe i okrągłe jaja. W formie poczwarki może mieć około 7 mm długości. Po wykluciu larwy mogą pełzać, a następnie tworzą oploty i w nich przemieniają się w owady latające.   Mol spożywczy najczęściej pojawia się w kuchni wtedy, gdy przyniesie go razem z zakupionymi produktami do domu. Teoretycznie jest też możliwość, że przefrunie wentylacją od sąsiada, choć to mało prawdopodobne. Mole kuchenne lubią produkty sypkie, szczególnie mąki, kasze, cukier, orzechy, inne bakalie czy otręby. Gdy zaczynają się w nich rozmnażać, można zauważyć nie tylko larwy, ale lokalne zbrylenie tych produktów i cienkie nitki.   Żywność sypką najlepiej przechowywać szczelnie zamkniętą w szklanych opakowaniach . Wówczas nawet jeśli w jednym z nich pojawią się mole kuchenne i larwy, nie rozprzestrzenią się na pozostałe produkty. Zwalczanie moli kuchennych Pierwszym krokiem w zwalczaniu moli spożywczych jest wyrzucenie wszystkich sypkich produktów, które mogły mieć kontakt z tymi owadami. Pozostałe produkty...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik