Objawy Parkinsona
© Sandor Kacso/Fotolia.com
Styl życia

Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?

Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.

Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.

 

Przyczyną licznych chorób układu nerwowego jest zwyrodnienie komórek nerwowych czyli neurodegeneracja. Proces ten postępuje i doprowadza do trwającego latami obumierania neuronów. Poważnie uszkodzone komórki nie są w stanie spełniać swoich funkcji.

Objawy choroby Parkinsona w młodym wieku

Po raz pierwszy symptomy choroby Parkinsona, występującej już od starożytności, opisane zostały w 1871 roku przez londyńskiego lekarza, którego nazwiska używa się od tej pory do określania tego schorzenia. Choroba Parkinsona to najbardziej powszechna choroba zwyrodnieniowa dotykająca układ nerwowy. Za wystąpienie objawów choroby odpowiada postępujące uszkodzenie oraz zanik komórek istoty czarnej mózgu, a także zmniejszenie ilości dopaminy. Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona, występujące nawet po 21. roku życia, pojawiają się jedynie u 5-10% chorych. Dotyczą głównie jednej strony ciała. Pojawiają się stopniowo i narastają powoli, w ciągu kilku lat.

 

To przede wszystkim objawy niespecyficzne, jak:

 

Następnie nasilają się:

  • zaburzenia równowagi,
  • problemy ze wstawaniem z łóżka, krzesła, z rozpoczęciem ruchu,
  • drżenie rąk (o wiele częstsze niż nóg, tułowia bądź głowy), przypominające manipulacje palcami podczas liczenia pieniędzy, w spoczynku, podczas rozluźniania mięśni, a nie celowych, świadomych ruchów,
  • pochylenie sylwetki do przodu, sprzyjające zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa,
  • trudności z myciem, ubieraniem, jedzeniem (zaburzenia połykania),
  • obniżenie sprawności umysłowej,
  • niewyraźna mowa,
  • ograniczenie ruchów mimicznych – twarz zaczyna przypominać maskę i nie wyraża emocji,
  • depresja.

 

Wystąpienie pierwszych objawów może poprzedzić atak rwy kulszowej, ramiennej lub zaburzenia węchu.

Diagnozowanie choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Jest znacznie częstsza u mężczyzn. Zanotowano przypadki zachorowań już przed 30. rokiem życia, jednak średni wiek chorego to 58 lat. Na schorzenie cierpi około 0,1-0,2% ludności świata. W związku ze starzeniem się społeczeństw ilość zachorowań będzie rosnąć. Dzięki właściwie dobranej terapii chory na Parkinsona może przez szereg lat pozostawać aktywnym, a nawet kontynuować pracę zarobkową. Podstawą zdiagnozowania choroby Parkinsona jest wizyta u specjalisty z zakresu neurologii. Wyklucza on wówczas drżenia samoistne, parkinsonizm, a u osób poniżej 40. roku życia chorobę Wilsona (powiązaną z gromadzeniem w organizmie miedzi). Oznacza poziomy witamin D i B12, testosteronu, hormonów tarczycy, wykonuje badanie obrazowe głowy. Chorobę Parkinsona rozpoznaje się klinicznie: nie istnieje test umożliwiający potwierdzenie występowania choroby.


kobieta z bólem głowy
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia
Schorzenia neurologiczne: dlaczego drży głowa?
Przyczyny drżenia głowy mogą być różne, bo objaw ten towarzyszy wielu stanom chorobowym. Zwykle jest związany ze schorzeniami neurologicznymi. Oprócz tego drżenie głowy mogą powodować zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne czy zażywanie niektórych leków. Jest też wiele przypadków, w których etiologia drżenia głowy jest niezbadana (np. drżenie samoistne). Leczenie drżenia głowy rzadko jest skuteczne, zwłaszcza jeśli schorzenie to towarzyszy chorobom przewlekłym.

Przyczyny drżenia głowy mogą być różne, bo objaw ten towarzyszy wielu stanom chorobowym. Zwykle jest związany ze schorzeniami neurologicznymi. Oprócz tego drżenie głowy mogą powodować zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne czy zażywanie niektórych leków. Jest też wiele przypadków, w których etiologia drżenia głowy jest niezbadana (np. drżenie samoistne). Leczenie drżenia głowy rzadko jest skuteczne, zwłaszcza jeśli schorzenie to towarzyszy chorobom przewlekłym. Drżenie głowy – czy to choroba? Drżenie głowy to mimowolny ruch o charakterze oscylacyjnym i rytmicznym, wynikający z naprzemiennych bądź synchronicznych skurczów antagonistycznych mięśni. Nie jest to choroba, ale może być objawem jakiegoś schorzenia. Ryzyko wystąpienia drżenia głowy wzrasta wraz z wiekiem, ale dolegliwość ta może się pojawić też u ludzi młodych. Przyczyny drżenia głowy: choroby U młodych ludzi (10–40 lat) drżenie głowy może wystąpić jako objaw choroby Wilsona. Choroba Wilsona to uwarunkowane genetycznie schorzenie metaboliczne, które powstaje, kiedy w organizmie odkłada się miedź. Prowadzi to do uszkodzenia wielu organów wewnętrznych. Drżenie głowy po 35. roku życia może natomiast sugerować pląsawicę Huntingtona – genetyczną chorobę ośrodkowego układu nerwowego, w wyniku której w komórkach nerwowych gromadzi się nieprawidłowe białko. W wyniku pląsawicy Huntingtona stopniowo obumierają receptory nerwowe. Drżenie głowy może być też objawem innych chorób ośrodkowego układu nerwowego – stwardnienia rozsianego i choroby Parkinsona . Dolegliwość ta pojawia się też często u osób z zaburzeniami psychicznymi. Może towarzyszyć silnemu stresowi, nerwicy lub fobii społecznej. Najmniejsze ryzyko wiąże się z chorobami objawiającymi się drżeniem głowy i innych kończyn, których etiologia nie jest jeszcze znana – z dystonią i drżeniem samoistnym. Nie...

Objawy parkinsona
© Ocskay Mark/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny powodujące chorobę Parkinsona – genetyczne uwarunkowania zwiększają ryzyko Parkinsonizmu
Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi.

Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi. Pierwsze objawy choroby Parkinsona Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się najczęściej między 55. a 65. rokiem życia, ale istnieją też przypadki zachorowania u osób powyżej 21 lat. Intensywność choroby oraz jej objawy przebiegają indywidualnie w zależności od wieku chorego. Choroba Parkinsona – przyczyny drżenia rąk Na przyczyny choroby Parkinsona składają się dwa główne czynniki: uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne np. pestycydy w środkach ochrony roślin. Wrodzona podatność na chorobę zwiększa ryzyko zachorowania. Przyczyny choroby Parkinsona a leczenie Parkinsonizm to zespół zaburzeń ruchowych, który może występować na tle procesów uszkadzania mózgu, jak na przykład: choroba Alzheimera lub zwyrodnienia gruczołu krokowego. Objawy parkinsonowskie mogą towarzyszyć uszkodzeniom mózgu wywołanym zawałami lub niedokrwieniem.   Zalicza się do nich: zaburzenia krążenia mózgowego, wodogłowie wewnętrzne,  zapalenie mózgu , urazy i stres.   Leczenie zdiagnozowanej choroby Parkinsona opiera się na farmakologii, rehabilitacji oraz fizykoterapii – poprzez łagodne masaże i zabiegi przeciwbólowe (zabiegi hydrokortyzonowe). Ćwiczenia fizyczne w chorobie Parkinsona wzmocnią mięśnie i poprawią postawę ciała ). Niepowodzenie leczenia Parkinsona najczęściej spowodowane jest nierozpoznaniem innej choroby wywołującej te same objawy, jak na przykład: zatrucia tlenkiem węgla. Objawy...

mężczyzna trzymający szklankę w dłoni
© tolikoff2013/Fotolia.com
Styl życia
Niepoznane przyczyny drżenia samoistnego. Jak objawia się i kiedy jest leczona choroba Minora?
Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.

Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.   Chorobie Minora często towarzyszą inne objawy, takie jak kurcze powiek, parkinsonizm (zespół objawów typowych dla choroby Parkinsona ) lub dystonia ( mimowolne ruchy ). Mogą one opóźniać postawienie diagnozy.  Niepoznane do końca przyczyny drżenia samoistnego Przyczyny choroby Minora są zróżnicowane. Połowa chorych dziedziczy schorzenie, natomiast u pozostałych przyczyna jest nieznana. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się z wiekiem.   Choroba Minora jest schorzeniem w obrębie części ośrodkowego układu nerwowego - układu pozapiramidowego. Odpowiada on, wraz z układem piramidowym, za czynności ruchowe.   Zmiany w układzie nerwowym odpowiadające za tę chorobę nie zostały poznane. Nie potwierdzono też nieprawidłowości w działaniu układu odpowiedzialnego za wytwarzanie neuroprzekaźnika dopaminy. Dopamina odpowiada m.in. za koordynację i napięcie mięśni. Kiedy ujawnia się drżenie samoistne i jak się rozwija? Choroba objawia się najczęściej w okolicach 20. roku życia. Objawy są nasilone, natomiast potem następuje stabilizacja na kilkanaście lat. Po 65. roku życia objawy znów ulegają nasileniu. Objawy drżenia samoistnego: jakie części ciała obejmuje drżenie? Drżenie samoistne obejmuje ręce, wargi, głowę, język. Wpływa też na sposób mówienia. W przebiegu choroby może ją znacząco zakłócić.    Częstość epizodów choroby Minora to około 10 napadów na sekundę. Drżenia zwiększają swoje nasilenie w przypadku silnych emocji. Kiedy...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner