starsza osoba przy grze planszowej
© Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia

Pierwsze objawy Parkinsona: drżenie rąk, spowolnione ruchy oraz problemy z koordynacją

Pierwsze objawy choroby Parkinsona są dyskretne i nie ukazują się od razu. Niekontrolowane drżenie rąk, pogłębiająca się niezdarność i spowolnione ruchy mogą być sygnałem parkinsonizmu i nie należy ich lekceważyć.

Pierwsze objawy choroby Parkinsona są dyskretne i  nie ukazują się od razu. Niekontrolowane drżenie rąk, pogłębiająca się niezdarność i spowolnione ruchy mogą być sygnałem parkinsonizmu i nie należy ich lekceważyć.

 

Choroba Parkinsona jest długotrwałą i następującą bardzo powoli chorobą układu nerwowego. Polega na sukcesywnym zanikaniu komórek nerwowych w mózgu. Aby leczenie było skuteczne, kluczową rolę odgrywa trafna diagnoza lekarska. Powodem, dla którego terapia czasami nie przynosi rezultatów, jest pomijanie innej choroby powodującej podobne symptomy, np. choroba Alzheimera.

Początki choroby Parkinsona

Jak wynika z publikacji Kliniki Neurologii Collegium Medicum UJ w Krakowie (zobacz badania), w pierwszym stadium chorzy zwykle odczuwają zmęczenie, niepokój i mają gorsze samopoczucie. Zdarza się, że u pacjentów występuje nadpobudliwość nerwowa lub trudności z modulacją głosu.

Typowe pierwsze objawy Parkinsona

Objawem choroby Parkinsona jest nieprawidłowa postawa ciała. Chory za bardzo pochyla swoją sylwetkę, ma również problemy z koordynacją, np. podczas wstawania z łóżka. Podczas badania neurologicznego stwierdza się u pacjenta parkinsonizm, czyli zespół zaburzeń ruchowych. Najbardziej charakterystyczny pierwszy objaw choroby to drżenie dłoni. Początkowo pojawia się u pacjenta tylko pod wpływem silnego wzburzenia emocjonalnego. Z czasem dłonie trzęsą się nawet wtedy, gdy leżą swobodnie na kolanach. Pierwsze objawy choroby Parkinsona to także spowolnione ruchy. Pacjent ma trudności z wchodzeniem po schodach i mimiką twarzy. Jego ruchy są opóźnione, podczas chodzenia stawia małe kroczki. Kolejnym problemem jest sztywność mięśni, przez co chorzy przyjmują „usztywnioną postawę”.

 

„Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona” podaje, że do zaburzeń ruchu dochodzą inne trudności zdrowotne, takie jak :

 • utrata przytomności za sprawą spadku ciśnienia,
 • napady silnego lęku,
 • zaburzenia podczas snu,
 • trudności z połykaniem pokarmów,
 • depresja,
 • bardzo częste zaparcia,
 • trudności z oddychaniem,
 • wolniejsze myślenie,
 • problemy z koncentracją,
 • nadmierne ślinienie się bądź całkowita suchość w ustach,
 • nieuregulowana temperatura ciała,
 • problemy z równowagą,
 • problemy żołądkowo-jelitowe,
 • nudności,
 • częste oddawanie moczu.

Postępowanie w chorobie Parkinsona

Parkinsonizm postępuje wolno, ale tempo jego rozwoju może być u każdego pacjenta różne. Zdarza się, że pierwsze objawy Parkinsona, takie jak pogorszenie sprawności ruchowej, ujawniają się dopiero po kilku latach.


Objawy Parkinsona
© Sandor Kacso/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?
Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.

Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.   Przyczyną licznych chorób układu nerwowego jest zwyrodnienie komórek nerwowych czyli neurodegeneracja. Proces ten postępuje i doprowadza do trwającego latami obumierania neuronów . Poważnie uszkodzone komórki nie są w stanie spełniać swoich funkcji. Objawy choroby Parkinsona w młodym wieku Po raz pierwszy symptomy choroby Parkinsona, występującej już od starożytności, opisane zostały w 1871 roku przez londyńskiego lekarza, którego nazwiska używa się od tej pory do określania tego schorzenia. Choroba Parkinsona to najbardziej powszechna choroba zwyrodnieniowa dotykająca układ nerwowy. Za wystąpienie objawów choroby odpowiada postępujące uszkodzenie oraz zanik komórek istoty czarnej mózgu, a także zmniejszenie ilości dopaminy. Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona, występujące nawet po 21. roku życia, pojawiają się jedynie u 5-10% chorych. Dotyczą głównie jednej strony ciała. Pojawiają się stopniowo i narastają powoli, w ciągu kilku lat.   To przede wszystkim objawy niespecyficzne, jak: szybka męczliwość, osłabienie, ogólne spowolnienie ruchowe , niezgrabne, sztywne ruchy, problemy z precyzyjnymi czynnościami (pisanie, zapinanie guzików).   Następnie nasilają się: zaburzenia równowagi, problemy ze wstawaniem z łóżka, krzesła, z rozpoczęciem ruchu, drżenie rąk (o wiele częstsze niż nóg, tułowia bądź głowy), przypominające manipulacje palcami podczas liczenia pieniędzy, w spoczynku, podczas rozluźniania...

Objawy parkinsona
© Ocskay Mark/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny powodujące chorobę Parkinsona – genetyczne uwarunkowania zwiększają ryzyko Parkinsonizmu
Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi.

Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi. Pierwsze objawy choroby Parkinsona Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się najczęściej między 55. a 65. rokiem życia, ale istnieją też przypadki zachorowania u osób powyżej 21 lat. Intensywność choroby oraz jej objawy przebiegają indywidualnie w zależności od wieku chorego. Choroba Parkinsona – przyczyny drżenia rąk Na przyczyny choroby Parkinsona składają się dwa główne czynniki: uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne np. pestycydy w środkach ochrony roślin. Wrodzona podatność na chorobę zwiększa ryzyko zachorowania. Przyczyny choroby Parkinsona a leczenie Parkinsonizm to zespół zaburzeń ruchowych, który może występować na tle procesów uszkadzania mózgu, jak na przykład: choroba Alzheimera lub zwyrodnienia gruczołu krokowego. Objawy parkinsonowskie mogą towarzyszyć uszkodzeniom mózgu wywołanym zawałami lub niedokrwieniem.   Zalicza się do nich: zaburzenia krążenia mózgowego, wodogłowie wewnętrzne,  zapalenie mózgu , urazy i stres.   Leczenie zdiagnozowanej choroby Parkinsona opiera się na farmakologii, rehabilitacji oraz fizykoterapii – poprzez łagodne masaże i zabiegi przeciwbólowe (zabiegi hydrokortyzonowe). Ćwiczenia fizyczne w chorobie Parkinsona wzmocnią mięśnie i poprawią postawę ciała ). Niepowodzenie leczenia Parkinsona najczęściej spowodowane jest nierozpoznaniem innej choroby wywołującej te same objawy, jak na przykład: zatrucia tlenkiem węgla. Objawy...

mężczyzna trzymający szklankę w dłoni
© tolikoff2013/Fotolia.com
Styl życia
Niepoznane przyczyny drżenia samoistnego. Jak objawia się i kiedy jest leczona choroba Minora?
Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.

Drżenie samoistne jest aż w połowie przypadków chorobą o nieznanych przyczynach. Objawia się drżeniem głowy, warg i zazwyczaj kończyn górnych. Chorobę Minora leczy się, jeśli objawy uniemożliwiają funkcjonowanie. Stosuje się metody farmakologiczne lub operacyjne.   Chorobie Minora często towarzyszą inne objawy, takie jak kurcze powiek, parkinsonizm (zespół objawów typowych dla choroby Parkinsona ) lub dystonia ( mimowolne ruchy ). Mogą one opóźniać postawienie diagnozy.  Niepoznane do końca przyczyny drżenia samoistnego Przyczyny choroby Minora są zróżnicowane. Połowa chorych dziedziczy schorzenie, natomiast u pozostałych przyczyna jest nieznana. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się z wiekiem.   Choroba Minora jest schorzeniem w obrębie części ośrodkowego układu nerwowego - układu pozapiramidowego. Odpowiada on, wraz z układem piramidowym, za czynności ruchowe.   Zmiany w układzie nerwowym odpowiadające za tę chorobę nie zostały poznane. Nie potwierdzono też nieprawidłowości w działaniu układu odpowiedzialnego za wytwarzanie neuroprzekaźnika dopaminy. Dopamina odpowiada m.in. za koordynację i napięcie mięśni. Kiedy ujawnia się drżenie samoistne i jak się rozwija? Choroba objawia się najczęściej w okolicach 20. roku życia. Objawy są nasilone, natomiast potem następuje stabilizacja na kilkanaście lat. Po 65. roku życia objawy znów ulegają nasileniu. Objawy drżenia samoistnego: jakie części ciała obejmuje drżenie? Drżenie samoistne obejmuje ręce, wargi, głowę, język. Wpływa też na sposób mówienia. W przebiegu choroby może ją znacząco zakłócić.    Częstość epizodów choroby Minora to około 10 napadów na sekundę. Drżenia zwiększają swoje nasilenie w przypadku silnych emocji. Kiedy...

Nasze akcje
Newsy

Poznaj legendy miejskiego stylu w nowej kolekcji CCC

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner