Parkinson
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia

Co powoduje chorobę Parkinsona i jak ją leczyć?

Przyczyną choroby Parkinsona jest uszkodzenie i zanik komórek nerwowych, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Rozpad 85% neuronów wywołuje widoczne objawy.

Przyczyną choroby Parkinsona jest uszkodzenie i zanik komórek nerwowych, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Rozpad 85% neuronów wywołuje widoczne objawy.

 

Symptomy wskazujące na wystąpienie choroby Parkinsona mogą pojawiać się już po 21. roku życia. Nasilają się stopniowo i prawie zawsze obejmują najpierw jedynie jedną stronę ciała.

 

Choroba ujawnia się zazwyczaj po 55. roku życia. Objawia się obniżoną sprawnością umysłową, drżeniem rąk, zaburzoną równowagą, niewyraźną mową, spowolnieniem i niezgrabnością ruchów. Pierwsze symptomy schorzenia są początkowo bardzo dyskretne i niespecyficzne, w związku z tym nie są od razu kojarzone z chorobą.

Przyczyny choroby Parkinsona

Chorobę Parkinsona (drżączka poraźna) wywołuje uszkodzenie i zanik komórek nerwowych istoty czarnej śródmózgowia, które produkują neuroprzekaźnik dopaminę. W związku z ogromnymi właściwościami kompensacyjnymi ludzkiego mózgu, dopiero gdy obumrze 85% komórek wytwarzających dopaminę, można zaobserwować objawy choroby Parkinsona.

 

Neurony degenerują w wyniku:

  • martwicy (nekrozy) – wskutek silnych uszkodzeń i obrzęków (z jednoczesnym procesem zapalnym) błony komórkowe pękają, uwalniając zawartość na zewnątrz. Dzieje się to zazwyczaj w przypadku dużego niedokrwienia, kontaktu ze związkami toksycznymi czy promieniowaniem oddziałującym na większe grupy komórek.
  • programowanej śmierci komórek (apoptozy) – w sytuacji aktywnej odpowiedzi komórki na słaby bodziec uszkadzający. Występują charakterystyczne zmiany w obrazie komórek, budujących istotę czarną mózgu. Neurony tracą kontrolę nad procesem degeneracyjnym i obumierają.

 

Najważniejszą rolę w uśmiercaniu komórek odgrywają: przyspieszone starzenie, czynniki toksyczne, czynniki zapalne, stres proteolityczny (szkodliwe działanie białek), stres oksydacyjny. Ponadto odkryto już 12 genów, które odpowiadają za zachorowanie na chorobę Parkinsona. Ich mutacje odpowiadają za rodzinne postacie schorzenia.

Jak wygląda leczenie Parkinsona

Leczenie postępującej choroby Parkinsona należy rozpocząć od razu po klinicznym rozpoznaniu choroby, bazującym na ściśle określonych kryteriach diagnostycznych. To schorzenie mózgu jest przewlekłe i nieuleczalne, w związku z czym nie istnieje żadna terapia powstrzymująca na stałe rozwój choroby lub uderzająca bezpośrednio w jego przyczyny. Znane medycynie metody oraz stosowane obecnie leki pozwalają złagodzić objawy choroby Parkinsona i poprawić jakość życia chorego. Różne postacie choroby wymagają innego rodzaju postępowania.

 

Neurolodzy doradzają kilka sposób leczenia schorzenia.

 

  • Stałe podawanie leków – farmakoterapia częściowo uzupełnia straty dopaminy. Używany jest tu głównie prekursor dopaminy, lewodopa, ulegający w mózgu przemianie w nią. Można go podawać w postaci żelu, bezpośrednio do dwunastnicy, przez cewnik, podłączony do pompy na brzuchu. Stosuje się również selegilinę, hamującą działanie enzymu rozkładającego dopaminę oraz podskórnie apomorfinę.

 

  • Głęboka stymulacja mózgu (DBS) – operacyjna metoda umieszczenia w mózgu elektrod, połączonych ze stymulatorem na klatce piersiowej i przywrócenia mu równowagi. Jest refundowana w Polsce (koszt stymulatora mózgu na 6 lat to nawet 70 tysięcy złotych). Nie może być stosowana po udarach mózgu, przy depresji czy zespole otępiennym.

 

Zabiegi ogólnie usprawniające – fizykoterapeutyczne, kąpiele, masaże.


Objawy Parkinsona
© Sandor Kacso/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?
Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.

Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.   Przyczyną licznych chorób układu nerwowego jest zwyrodnienie komórek nerwowych czyli neurodegeneracja. Proces ten postępuje i doprowadza do trwającego latami obumierania neuronów . Poważnie uszkodzone komórki nie są w stanie spełniać swoich funkcji. Objawy choroby Parkinsona w młodym wieku Po raz pierwszy symptomy choroby Parkinsona, występującej już od starożytności, opisane zostały w 1871 roku przez londyńskiego lekarza, którego nazwiska używa się od tej pory do określania tego schorzenia. Choroba Parkinsona to najbardziej powszechna choroba zwyrodnieniowa dotykająca układ nerwowy. Za wystąpienie objawów choroby odpowiada postępujące uszkodzenie oraz zanik komórek istoty czarnej mózgu, a także zmniejszenie ilości dopaminy. Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona, występujące nawet po 21. roku życia, pojawiają się jedynie u 5-10% chorych. Dotyczą głównie jednej strony ciała. Pojawiają się stopniowo i narastają powoli, w ciągu kilku lat.   To przede wszystkim objawy niespecyficzne, jak: szybka męczliwość, osłabienie, ogólne spowolnienie ruchowe , niezgrabne, sztywne ruchy, problemy z precyzyjnymi czynnościami (pisanie, zapinanie guzików).   Następnie nasilają się: zaburzenia równowagi, problemy ze wstawaniem z łóżka, krzesła, z rozpoczęciem ruchu, drżenie rąk (o wiele częstsze niż nóg, tułowia bądź głowy), przypominające manipulacje palcami podczas liczenia pieniędzy, w spoczynku, podczas rozluźniania...

Objawy parkinsona
© Ocskay Mark/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny powodujące chorobę Parkinsona – genetyczne uwarunkowania zwiększają ryzyko Parkinsonizmu
Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi.

Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi. Pierwsze objawy choroby Parkinsona Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się najczęściej między 55. a 65. rokiem życia, ale istnieją też przypadki zachorowania u osób powyżej 21 lat. Intensywność choroby oraz jej objawy przebiegają indywidualnie w zależności od wieku chorego. Choroba Parkinsona – przyczyny drżenia rąk Na przyczyny choroby Parkinsona składają się dwa główne czynniki: uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne np. pestycydy w środkach ochrony roślin. Wrodzona podatność na chorobę zwiększa ryzyko zachorowania. Przyczyny choroby Parkinsona a leczenie Parkinsonizm to zespół zaburzeń ruchowych, który może występować na tle procesów uszkadzania mózgu, jak na przykład: choroba Alzheimera lub zwyrodnienia gruczołu krokowego. Objawy parkinsonowskie mogą towarzyszyć uszkodzeniom mózgu wywołanym zawałami lub niedokrwieniem.   Zalicza się do nich: zaburzenia krążenia mózgowego, wodogłowie wewnętrzne,  zapalenie mózgu , urazy i stres.   Leczenie zdiagnozowanej choroby Parkinsona opiera się na farmakologii, rehabilitacji oraz fizykoterapii – poprzez łagodne masaże i zabiegi przeciwbólowe (zabiegi hydrokortyzonowe). Ćwiczenia fizyczne w chorobie Parkinsona wzmocnią mięśnie i poprawią postawę ciała ). Niepowodzenie leczenia Parkinsona najczęściej spowodowane jest nierozpoznaniem innej choroby wywołującej te same objawy, jak na przykład: zatrucia tlenkiem węgla. Objawy...

Starsza kobieta odpoczywa siedząc na krześle.
©suzanam/Fotolia.com
Styl życia
Dziedziczenie choroby Parkinsona, jej przyczyny i pierwsze objawy
Pierwsze objawy parkinsona to m.in. problemy z koncentracją, depresja i zaburzenia odczuwania w rękach i nogach. Choroba Parkinsona może być dziedziczna, jednak wciąż brakuje badań potwierdzających lub wykluczających konkretne geny (poza genem parkiny), które za to odpowiadają.

Pierwsze objawy parkinsona to m.in. problemy z koncentracją, depresja i zaburzenia odczuwania w rękach i nogach. Choroba Parkinsona może być dziedziczna, jednak wciąż brakuje badań potwierdzających lub wykluczających konkretne geny (poza genem parkiny), które za to odpowiadają.   Parkinsonizm występuje w chorobie Parkinsona i w innych chorobach polegających na obumieraniu komórek mózgu, które dają takie same objawy jak parkinson. Zespół parkinsonowski może występować u osób do 21. roku życia, wtedy nazywa się go parkinsonizmem młodzieńczym. Może być efektem choroby Parkinsona, zażywania niektórych leków (np. od schizofrenii i psychoz), miażdżycy połączonej z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym oraz urazów mózgu lub uszkodzenia jego struktury.   Dziedziczenie choroby Parkinsona   Bezpośrednią przyczyną parkinsona jest degeneracja komórek mózgu , czyli neuronów (a konkretnie istoty czarnej). Dotychczas odkryto kilkanaście genów, które zwiększają ryzyko zachorowania, jednak nie określono stopnia tego ryzyka. Można uznać, że ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona jest większe u osób, u których w rodzinie były przypadki tej choroby, niż u osób, u których w rodzinie takich przypadków nie było. Nie można jednoznacznie określić prawdopodobieństwa zachorowania w oparciu o historię choroby minionych pokoleń.   Odkryto jednak, że w sposób autosomalny recesywny dziedziczony jest zmutowany gen parkiny odpowiedzialny za wystąpienie choroby Parkinsona. Żeby zachorować, należy odziedziczyć wadliwy gen od obojga rodziców.   Pierwsze objawy parkinsona   Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się późno, ponieważ mózg ma duże zdolności kompensacyjne....

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner