kobieta trzymająca się za głowę
©inesbazdar/Fotolia
Styl życia

Ruchy mimowolne: dyskineza późna, drżenie, tiki, mioklonie i atetoza

Terminem ruchy mimowolne, czyli inaczej hiperkinezy, w medycynie określa się ruchy, które są objawem chorób układu pozapiramidowego.

Terminem ruchy mimowolne, czyli inaczej hiperkinezy, w medycynie określa się ruchy, które są objawem chorób układu pozapiramidowego.

 

Do ruchów mimowolnych zalicza się: drżenie, ruchy atetotyczne, ruchy o charakterze balizmu oraz ruchy pląsawicze, które występują u osób w starszym i średnim wieku. Stwierdza się również tiki i mioklonie.

 

Mimowolne ruchy mogą wystąpić w niemal każdej części ciała, włączając szyję, kończyny dolne i górne oraz twarz. Jest wiele przyczyn powstawania niekontrolowanych ruchów. Zazwyczaj pojawiają się na skutek uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za koordynację. Mimowolne ruchy mogą być okresowe i szybko mijać lub stanowić problem zdrowotny i nasilać się.

Dyskineza późna

Dyskineza późna to objaw schorzeń neurologicznych. Powstaje u osób z zaburzeniami psychicznymi na skutek. terapii lekami neuroleptycznymi. Niekontrolowane ruchy dotyczą rąk, języka i twarzy. Dyskineza późna objawia się m. in. wysuwaniem języka, szybkim mruganiem oczami i mlaskaniem. Co istotne, te symptomy mogą utrzymywać się nawet już po przerwaniu stosowania leków neuroleptycznych.

Drżenie

Drżenie spoczynkowe to rytmiczne ruchy części ciała: rąk, głowy, warg. Są wywołane przez skurcze mięśni antagonistycznych. Zazwyczaj można je zaobserwować w pozycji spoczynkowej, w czasie ruchu są mniej dostrzegalne. Drżenie może wystąpić w reakcji na niski poziom cukru we krwi, wyczerpanie, stres i nadmiar wrażeń czy odstawienie alkoholu. Takie hiperkinezy mogą być również związane z zaburzeniami: chorobą Parkinsona czy stwardnieniem rozsianym.

Mioklonie

Mioklonie to zrywania mięśniowe, które powstają nagle i są gwałtowne. Są związane ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym. Występują naturalnie w trakcie snu (w czasie fazy snu głębokiego), czkawki, wzmożonego wysiłku fizycznego albo w momencie zaskoczenia. Dla miklonii charakterystyczne są szarpnięcia mięśni. Mogą być spowodowane poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi: epilepsją i chorobą Alzheimera.

Tiki

Do ruchów mimowolnych zwanych tikami zalicza się machanie rękami i wzruszanie ramionami, mrużenie oczu czy marszczenie czoła. Są to ruchy ciała występujące nagle i na krótko. Mogą się powtarzać. Tiki dzieli się na proste, na przykład zginanie palca, i złożone, na przykład machanie ramionami, w zależności od tego, ile mięśni angażują. Przyczyn występowania tików u osób dorosłych upatruje się w zażywaniu narkotyków lub doznanych urazach. Tiki mają również związek z chorobami – w przypadku dzieci obserwuje się je u chorych na zespół Tourette’a, a wśród dorosłych u osób z chorobą Parkinsona.

Atetoza

Atetoza to nazwa powolnych hiperkinez, które cechują się brakiem rytmiczności. Najczęściej ten rodzaj ruchu mimowolnego dotyczy górnych kończyn i objawia się nienaturalnym wyginaniem palców. Ruchy atetotyczne występują u dzieci i mogą towarzyszyć mózgowemu porażeniu i chorobie hemolitycznej noworodków.


kobieta z bólem głowy
©danielkrol/Fotolia
Styl życia
Co powoduje ruchy mimowolne u dzieci i dorosłych?
Mimowolne ruchy mogą wystąpić w obrębie niemal każdej części ciała: rąk, nóg, twarzy czy szyi. Istnieje wiele przyczyn występowania hiperkinez: u dzieci mogą być powodowane m.in. niedoborem tlenu w czasie porodu, u dorosłych – zażywaniem narkotyków czy przebytym udarem mózgu.

Mimowolne ruchy mogą wystąpić w obrębie niemal każdej części ciała: rąk, nóg, twarzy czy szyi. Istnieje wiele przyczyn występowania hiperkinez: u dzieci mogą być powodowane m.in. niedoborem tlenu w czasie porodu, u dorosłych – zażywaniem narkotyków czy przebytym udarem mózgu. Przyczyny ruchów mimowolnych u dzieci Ruchy mimowolne wywołują uszkodzone nerwy lub obszary mózgu, które są odpowiedzialne za koordynację ruchową. U dzieci hiperkinezy mogą być następstwem niedoboru tlenu w czasie porodu. Ruchy mimowolne obserwuje się także w porażeniu mózgowym. Trwałe uszkodzenie mózgu wpływa na zaburzenie pracy mięśni, postawy ciała i ruchów człowieka. Do porażenia mózgowego, a zatem nieprawidłowego funkcjonowania poszczególnych części ciała, może doprowadzić żółtaczka jąder podkorowych mózgu, która jest wywołana odkładaniem się bilirubiny (pigmentu produkowanego w wątrobie), gdy noworodek przechodzi żółtaczkę. Przyczyny ruchów mimowolnych u osób dorosłych U dorosłych wskazuje się następujące powody występowania ruchów mimowolnych: zażywanie narkotyków (takich jak kokaina, amfetamina), uraz i udar mózgu. Przyczyną hiperkinez może być też stosowanie leków neuroleptycznych, które przepisywane są w przypadku zaburzeń psychicznych. Guzy, choroby zwyrodnieniowe i nieleczona kiła oraz choroba tarczycy i zaburzenia napadowe także mogą prowadzić do wystąpienia ruchów mimowolnych. Hiperkinezy mogą również być wywołane zaburzeniami genetycznymi, na przykład chorobą Wilsona lub chorobą Huntingtona . Jak leczy się hiperkinezy? Niektóre leki wpływają na zmniejszenie nasilenia ruchów mimowolnych. Pomagają one trzymać pod kontrolą hiperkinezy związane z napadami drgawkowymi.   W celu wzmocnienia koordynacji ruchowej należy wprowadzić do planu dnia aktywność fizyczną zgodną z zaleceniami lekarza. Ćwiczenia mogą wpłynąć...

starsza osoba przy grze planszowej
© Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia
Pierwsze objawy Parkinsona: drżenie rąk, spowolnione ruchy oraz problemy z koordynacją
Pierwsze objawy choroby Parkinsona są dyskretne i nie ukazują się od razu. Niekontrolowane drżenie rąk, pogłębiająca się niezdarność i spowolnione ruchy mogą być sygnałem parkinsonizmu i nie należy ich lekceważyć.

Pierwsze objawy choroby Parkinsona są dyskretne i  nie ukazują się od razu. Niekontrolowane drżenie rąk, pogłębiająca się niezdarność i spowolnione ruchy mogą być sygnałem parkinsonizmu i nie należy ich lekceważyć.   Choroba Parkinsona jest długotrwałą i następującą bardzo powoli chorobą układu nerwowego. Polega na sukcesywnym zanikaniu komórek nerwowych w mózgu. Aby leczenie było skuteczne, kluczową rolę odgrywa trafna diagnoza lekarska. Powodem, dla którego terapia czasami nie przynosi rezultatów, jest pomijanie innej choroby powodującej podobne symptomy, np. choroba Alzheimera. Początki choroby Parkinsona Jak wynika z publikacji Kliniki Neurologii Collegium Medicum UJ w Krakowie ( zobacz badania ), w pierwszym stadium chorzy zwykle odczuwają zmęczenie, niepokój i mają gorsze samopoczucie . Zdarza się, że u pacjentów występuje nadpobudliwość nerwowa lub trudności z modulacją głosu. Typowe pierwsze objawy Parkinsona Objawem choroby Parkinsona jest nieprawidłowa postawa ciała. Chory za bardzo pochyla swoją sylwetkę, ma również problemy z koordynacją, np. podczas wstawania z łóżka. Podczas badania neurologicznego stwierdza się u pacjenta parkinsonizm, czyli zespół zaburzeń ruchowych. Najbardziej charakterystyczny pierwszy objaw choroby to drżenie dłoni. Początkowo pojawia się u pacjenta tylko pod wpływem silnego wzburzenia emocjonalnego. Z czasem dłonie trzęsą się nawet wtedy, gdy leżą swobodnie na kolanach. Pierwsze objawy choroby Parkinsona to także spowolnione ruchy. Pacjent ma trudności z wchodzeniem po schodach i mimiką twarzy. Jego ruchy są opóźnione, podczas chodzenia stawia małe kroczki. Kolejnym problemem jest sztywność mięśni, przez co chorzy przyjmują „usztywnioną postawę”.   „Poradnik dla osób z chorobą Parkinsona”  podaje, że do zaburzeń ruchu dochodzą inne trudności zdrowotne, takie jak :...

Objawy parkinsona
© Ocskay Mark/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny powodujące chorobę Parkinsona – genetyczne uwarunkowania zwiększają ryzyko Parkinsonizmu
Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi.

Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi. Pierwsze objawy choroby Parkinsona Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się najczęściej między 55. a 65. rokiem życia, ale istnieją też przypadki zachorowania u osób powyżej 21 lat. Intensywność choroby oraz jej objawy przebiegają indywidualnie w zależności od wieku chorego. Choroba Parkinsona – przyczyny drżenia rąk Na przyczyny choroby Parkinsona składają się dwa główne czynniki: uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne np. pestycydy w środkach ochrony roślin. Wrodzona podatność na chorobę zwiększa ryzyko zachorowania. Przyczyny choroby Parkinsona a leczenie Parkinsonizm to zespół zaburzeń ruchowych, który może występować na tle procesów uszkadzania mózgu, jak na przykład: choroba Alzheimera lub zwyrodnienia gruczołu krokowego. Objawy parkinsonowskie mogą towarzyszyć uszkodzeniom mózgu wywołanym zawałami lub niedokrwieniem.   Zalicza się do nich: zaburzenia krążenia mózgowego, wodogłowie wewnętrzne,  zapalenie mózgu , urazy i stres.   Leczenie zdiagnozowanej choroby Parkinsona opiera się na farmakologii, rehabilitacji oraz fizykoterapii – poprzez łagodne masaże i zabiegi przeciwbólowe (zabiegi hydrokortyzonowe). Ćwiczenia fizyczne w chorobie Parkinsona wzmocnią mięśnie i poprawią postawę ciała ). Niepowodzenie leczenia Parkinsona najczęściej spowodowane jest nierozpoznaniem innej choroby wywołującej te same objawy, jak na przykład: zatrucia tlenkiem węgla. Objawy...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner