Młoda kobieta trzyma się za serce
©Stasique/Fotolia
Styl życia

10 produktów z kuchni, które zatroszczą się o serce

Podstawą zdrowego serca jest właściwa dieta, aktywność fizyczna i dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jeśli zastanawiasz się jak wzmocnić serce i nie zmienić diametralnie życia całej rodziny, sprawdź ile możesz zyskać, wprowadzając tylko drobne zmiany do swojej diety.

Podstawą zdrowego serca jest właściwa dieta, aktywność fizyczna i dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jeśli zastanawiasz się jak wzmocnić serce i nie zmienić diametralnie życia całej rodziny, sprawdź ile możesz zyskać, wprowadzając tylko drobne zmiany do swojej diety.

Jak wzmocnić serca – odpowiednia dieta

1. Czekolada – uczeni z Uniwersytetu w Yale podkreślają, że ciemna czekolada, o zawartości minimum 65% kakao, pomaga skutecznie obniżyć ciśnienie.

2. Herbata – uczeni z „Annals of Epidemiology” opublikowali badania, mówiące o wpływie herbaty na zapadalność na choroby serca. Osoby pijące siedem filiżanek zielonej herbaty dziennie są o 75% mniej narażeni na choroby układu krążenia. Przy czarnej herbacie, najbardziej optymalne jest picie od trzech do sześciu filiżanek, choć działa słabiej od zielonej.

3. Czosnek – siarkowodór zawarty w czosnku rozluźnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa przepływ krwi. Łagodzi także skutki niedokrwienia mięśnia sercowego i pomaga dojść do siebie po przebytym zawale. O wiele skuteczniejszy jest świeży czosnek od suszonego czy przetworzonego.

4. Wino lub piwowypijanie dwóch małych piw lub lampek wina pomoże obniżyć ciśnienie. Alkohol w umiarkowanej ilości zwiększa elastyczność tętnic i ich światło. Nie znaczy to jednak, że można z nim szaleć! Jeśli będziesz pić więcej, uzyskasz odwrotny efekt.

5. Cytryna – wypijając codziennie rano i wieczorem szklankę wody z sokiem z połowy cytryny i łyżeczką miodu, wspomożesz pracę serca.

6. Pietruszka – zarówno natka jak i korzeń pietruszki działają moczopędnie, dzięki czemu obniżają ciśnienie. Dodawaj więc to warzywo do każdej potrawy.

8. Głóg – zawiera aminy aromatyczne, które regulują czynność układu krążenia. Nieznacznie zwiększają siłę skurczów mięśnia sercowego, rozszerzają naczynia wieńcowe, wzmacniają ściany tętnic oraz obniżają ciśnienie krwi.

9. Imbir – oprócz działania rozgrzewającego, poprawia także krążenie krwi.

10. Ryby – ryby morskie takie jak śledzie, makrele, sardynki, tuńczyk czy łosoś są bogate w tłuszcze omega-3, które działają bardzo korzystnie na obniżenie poziomu cholesterolu.

 

kobieta trzyma kubek gorącego napoju
©Alena Ozerova/Fotolia
Styl życia
Kawa czy herbata – co jest zdrowsze? Wady i zalety picia ciepłych napojów
Kawa czy herbata – co jest zdrowsze? Wady i zalety picia ciepłych napojów

Kawa czy herbata - co jest zdrowsze? Spór o to czy lepiej pić herbatę zamiast kawy toczy się od dawna. Jego nieprzemijalność i ciągły powrót do zagadnienia sugeruje, że trudno o jednoznaczne stanowisko. Poznaj znajdziesz kilka istotnych faktów o obu napojach. Największa zalety i wady picia kawy i herbaty . Czy herbata jest zdrowa? Pozytywny wpływ herbaty na organizm 1. Herbata pomaga zapobiegać wystąpieniu cukrzycy typu 1 , a gdy już została wykryta, to spowalnia jej rozwój. 2. Picie 3-4 filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku serca. 3. Herbata (zwłaszcza zielona) zawiera fluor, który chroni zęby. 4. Osoby, które piją więcej niż 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie, mają mniejsze ryzyko pojawienia się schorzeń wątroby. 5. Herbata chroni przed chorobami serca i niektórymi odmianami raka. 6. Osoby, które piją czarną herbatę cztery razy dziennie mają mniejszy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. 7. Zielona herbata chroni przed rakiem płuc. 8. Herbata doskonale nawadnia organizm. Negatywny wpływ herbaty na organizm 1. Herbata może zawierać pestycydy, nawet jeśli jest oznaczona jako organiczna. 2. Herbata zawiera dużą ilość tiaminy, która utrudnia wchłanianie żelaza, co może prowadzić do anemii. 3. Herbata zawiera kofeinę i może powodować nerwowość i wzrostu ciśnienia krwi. 4. Zwiększa ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. 5. Dodanie cukru i mleka do herbaty (popularna bawarka) niweluje antyrakowe działanie herbaty. Czy kawa jest zdrowa? Pozytywny wpływ kawy na organizm 1. Kawa pomaga zapobiegać cukrzycy typu 2 . 2. Picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia podagry u mężczyzn po 40. roku życia. 3. Kofeina zawarta w kawie zwiększa skuteczność środków...

rodzaje warzyw
©kreus/Fotolia
Styl życia
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?

Na nadciśnienie choruje ponad 30% polskiego społeczeństwa. Duży procent z nich nie stosuje żadnego leczenia ani diety, które by przeciwdziałały chorobie. Wysokie ciśnienie ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenie, w efekcie może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Najprostszą metodą jest wprowadzenie odpowiedniej diety na nadciśnienie tętnicze. Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Ciśnienie w normie - 120/80   mmHg: ciśnienie skurczowe 120-129 ciśnienie rozkurczowe 80-84  Nadciśnienie tętnicze: I stopnia - skurczowe 140-159 mmHg / rozkurczowe 90-99 mmHg II stopnia - skurczowe 160-179 mmHg / rozkurczowe 100-109 mmHg III stopnia - skurczowe powyżej 180 mmHg / rozkurczowe powyżej 110 mmHg. Nadciśnienie - najczęstsze przyczyny Istnieją dwa rodzaje nadciśnienie tętniczego: pierwotne i wtórne . W zależności od rodzaju przyczyny mogą być różnorakie. Ciśnienie wtórne najczęściej wynika z innych chorób organizmu, takich jak m.in.: zespół Cushinga, choroby nerek, zespół Conna, zwężenie aorty, bezdech senny. Jeśli chodzi o ciśnienie pierwotne to nie znaleziono jeszcze jego bezpośredniej przyczyny. Podejrzewa się jednak, że duży wpływ mają w tym przypadku dieta, środowisko i uwarunkowania genetyczne. Dieta na nadciśnienie - najważniejsze zasady Ogranicz spożycie soli. Jednym z głównych powodów nadciśnienia jest spożywanie nadmiernej ilości soli . Dużą ilość soli możemy znaleźć we wszystkich produktach wysoko przetworzonych. Warto ich unikać. Podczas przygotowywania posiłków sól powinno się zastępować innymi przyprawami i ziołami. Wyklucz z diety produkty przetworzone. Produkty...

kulturystki
Flickr/Michael Lynch/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Clenbuterol spala tłuszcz, ale jest niebezpieczny dla zdrowia
Clenbuterol jest związkiem chemicznym, który rozszerza oskrzela. Zanim został wycofany z lecznictwa, stosowano go w leczeniu astmy oskrzelowej. Clenbuterol działa jak „spalacz tłuszczu”, dlatego stosują go kulturyści i osoby, które chcą szybko schudnąć. Jest to jednak nielegalne i niebezpieczne.

Clenbuterol jest związkiem chemicznym, który rozszerza oskrzela. Zanim został wycofany z lecznictwa, stosowano go w leczeniu astmy oskrzelowej. Clenbuterol działa jak „spalacz tłuszczu”, dlatego stosują go kulturyści i osoby, które chcą szybko schudnąć. Jest to jednak nielegalne i niebezpieczne. Jak działa clenbuterol? Clenbuterol rozluźnia mięśnie dróg oddechowych i rozszerza oskrzela, dzięki czemu zwiększa wydolność oddechową. Substancja ta zwęża również naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi, co z kolei stymuluje i pobudza człowieka do działania. Te właściwości sprawiają, że stosowany jest często jako nielegalny środek dopingujący. Clenbuterol wzmaga ponadto proces rozkładu tłuszczów oraz nasila wydatkowanie energii, przez co działa jak „spalacz tłuszczu”. Z tego względu sięgają po niego osoby, którym zależy na szybkim pozbyciu się zbędnego tłuszczu . Czym grozi przyjmowanie clenbuterolu? Nie bez przyczyny jednak stosowanie clenbuterolu jest nielegalne. Skutkami ubocznymi przyjmowania Clenbuterolu mogą być: zaburzenia rytmu serca, skurcze mięśni, problemy z oddychaniem, bezsenność, nerwowość, drżenie rąk, nadmierne pocenie się, podwyższone ciśnienie krwi, ból głowy, ból w klatce piersiowej, nudności i wymioty. Objawy nasilają się w zależności od przyjętej dawki clenbuterolu. Przedawkowanie tego środka grozi udarem . Trudno jednak powiedzieć jaka dawka okaże się dla danej osoby śmiertelna, ponieważ zależy to od jej podatności na działanie clenbuterolu. Wysokie ryzyko związane z przyjmowaniem tej substancji występuje zwłaszcza u osób z chorobami układu krążenia.   Przy dłuższym stosowaniu clenbuterol może uszkodzić strukturę kości i powodować przerost mięśnia sercowego.  ...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner