Reklama

Sposobem na utratę zbędnych kilogramów zimą i po zimie jest wdrożenie w życie zasad zdrowego żywienia. Podstawowe to: zastąpienie białego pieczywa pełnoziarnistym, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców oraz unikanie słodyczy. Warto zastosować również jednodniowy detoks, np. w postaci diety jabłkowej.

Reklama

Zima jest czasem, w którym pozwalamy sobie na zjedzenie większej ilości ulubionych potraw oraz ciast i deserów (szczególnie w czasie świąt). Nic dziwnego, że wiosenne ważenie się może wskazać kilka kilogramów więcej. Sposobem na powrót do szczupłej sylwetki jest stosowanie zasad zdrowego żywienia. Niewskazane jest natomiast praktykowanie diet-cud.

Dieta na szczupłą sylwetkę po zimie – zasady zdrowego żywienia

Pozostałością po zimie są nierzadko zbędne kilogramy, które pojawiają się wskutek zwiększonej ilości przyjmowanych kalorii. Ulubione, podsmażane pierogi z kapustą i grzybami, smaczny bigos, rozmaite domowe ciasta, a dodatkowo zmniejszona aktywność fizyczna sprawiają, że nie trudno o kilka centymetrów więcej. Pierwszym i kluczowym krokiem do stracenia kilogramów jest postanowienie o odchudzaniu już w zimie – nie należy tego odkładać. Należy zrezygnować z głodówek oraz stosowania diet-cud, które spowalniają tempo przemiany materii i skutkują efektem jo-jo. Szczupłą sylwetkę można osiągnąć, przestrzegając kilku prostych zasad zdrowego i racjonalnego żywienia.

Jedz 4-5 posiłków każdego dnia w regularnych odstępach czasu, najlepiej co 3-4 godziny. Takie odżywianie się reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz procesy przemiany materii. Ostatni posiłek zjedz na 2-3 godziny przed snem, aby nie obciążać na noc przewodu pokarmowego.

Wyeliminuj z diety wszelkiego rodzaju słodycze – cukierki, ciasteczka, ciasta.

Zadbaj o dużą ilość błonnika pokarmowego w diecie. Związek ten reguluje pracę przewodu pokarmowego oraz przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu. Dodatkowo zwiększa uczucie sytości, sprawiając, że nie masz ochoty na podjadanie między posiłkami. Błonnik pokarmowy znajdziesz w: pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu, otrębach pszennych, płatkach owsianych, makaronie razowym, gruboziarnistych kaszach.

Jedz dużo warzyw i owoców, najlepiej nieobranych i surowych. Zawierają one duże ilości błonnika pokarmowego. Ponadto są cennym źródłem witamin i minerałów. Jeżeli po zimie pojawił się u ciebie problem wzdęć i zaparć, wyeliminuj warzywa wzdymające (np. brokuły, kapusta, kalafior, brukselka). Nie nadużywaj też słodkich owoców. Unikaj sałatek z majonezem lub innymi tłustymi sosami.

Pij dużo wody. Przyczynia się ona do oczyszczenia organizmu z toksyn nagromadzonych w czasie zimy. Wskazane są również ziołowe herbatki. Unikaj słodzonych napojów gazowanych oraz dodatku białego cukru do kawy i herbaty.

Reklama

Detoks dla organizmu po zimie

Po zimie warto zastosować przynajmniej jednodniową dietę oczyszczającą organizm z toksyn. Jedną z propozycji jest dieta jabłkowa prowadząca do przyspieszenia metabolizmu oraz spadku masy ciała. Można ją stosować maksymalnie przez 3 dni, gdyż nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Rygorystyczna wersja tego sposobu odżywiania zakłada jedzenie wyłącznie jabłek pod różną postacią oraz picie wody mineralnej i ziółek. Inną dietą o właściwościach detoksykacyjnych jest dieta warzywna, która opiera się na jedzeniu duszonych, gotowanych, pieczonych, blanszowanych, kiszonych oraz surowych warzyw. Wskazane są również świeże soki i koktajle z warzyw (np. z marchewki, buraka, selera, pomidorów, szpinaku itd.). Popularną dietą oczyszczającą jest również dieta owocowo-warzywna (inaczej dieta Dąbrowskiej), którą stosuje się do 3 tygodni. Jadłospis składa się z gotowanych i surowych warzyw oraz owoców, a także soków owocowo-warzywnych. Dietę stopniowo rozszerza się o inne produkty – jogurt, kefir, ryby, chude mięso oraz produkty z pełnego ziarna.

Reklama
Reklama
Reklama