Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Pobita kobieta
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Agresja męża: dlaczego przemoc domowa jest w Polsce „normą”?

Agresja męża w polskich domach nie należy do rzadkości. Wg badań statystycznych, przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości aż 91% ofiar przemocy w domu rodzinnym to kobiety i dzieci. Agresja męża i ojca jako głowy i żywiciela rodziny bywa bagatelizowana przez otoczenie.

Agresja męża w polskich domach nie należy do rzadkości. Wg badań statystycznych, przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości aż 91% ofiar przemocy w domu rodzinnym to kobiety i dzieci. Agresja męża i ojca jako głowy i żywiciela rodziny bywa bagatelizowana przez otoczenie.

 

Agresja jest to intencjonalne i celowe zachowanie, powodujące krzywdę psychiczną lub fizyczną. Może objawiać się w sposób fizyczny (np. bicie, popychanie, szarpanie), ale i psychiczny (np. dręczenie, napastowanie). W Polsce funkcjonuje nadal wiele stereotypów i tradycji, które przedstawiają kobiety jako uległe mężczyźnie, a nawet gorsze od nich.

Agresja w polskim domu: dlaczego mężczyzna czuje się lepszy?

W wielu polskich domach funkcjonuje jeszcze patriarchalny system rodziny, w którym mężczyzna jest jedynym, bądź głównym żywicielem, a żona opiekuje się domem i wychowuje dzieci. To on utrzymuje rodzinę, więc czuje się najważniejszy i najczęściej podejmuje decyzje za wszystkich. Wykorzystuje swoją władzę zachowując się agresywnie jako mąż, ojciec, syn czy brat. Jeżeli jego partnerka/żona również będzie pochodzić z rodziny, w której wyznawało się kult „pater familias” (ojciec głową i władcą rodziny), to z dużym prawdopodobieństwem stanie się razem z resztą rodziny ofiarą przemocy domowej.

 

Zachowania agresywne w rodzinie mogą objawiać się w formie:

  • psychicznej (znęcanie się psychiczne, uzależnienia członków rodziny od siebie, deprymowanie ich ważności, pomniejszanie ich znaczenia, zastraszanie czy traktowanie jak powietrze),
  • fizycznej (bicie, popychanie, molestowanie seksualne czy zamykanie w pomieszczeniu),
  • ekonomicznej – sytuacja, gdy tylko mężczyzna w rodzinie pracuje, jest bardzo niekomfortowa. Sprowadza się często do tego, że kobieta musi prosić o pieniądze na niezbędne wydatki, nawet takie, jak jedzenie czy czynsz. Konieczność rozliczania się z każdej wydanej złotówki, zarzuty niegospodarności, brak możliwości przeznaczenia nawet niewielkich kwot na drobne przyjemności dodatkowo obniżają poczucie własnej wartości poddanej przemocy ekonomicznej kobiecie.

 

Przemoc w rodzinie jest zabroniona i karana drogą sądową. Idąc za artykułem o numerze 207 kodeksu karnego „za znęcanie się fizyczne lub moralne nad członkiem rodziny” grozi pozbawienie wolności do 5 lat. Rodzina, w której występuje przemoc domowa, powinna mieć założoną tzw. „Niebieską Kartę”, czyli zostać objęta kompleksową i długoterminową opieką policji, pracowników opieki społecznej i psychologów. W Polsce jest jednak jeszcze niska świadomość tego, że agresja w rodzinie nie powinna mieć w ogóle miejsca – choć policja odnotowuje ok. 1 miliona zgłoszeń na komisariaty w sprawie awantur domowych przy użyciu siły w ciągu roku, to do sądu trafia rocznie tylko kilka tysięcy spraw o znęcanie się nad rodziną.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta zestresowana
©Sergey Nivens/Fotolia
Styl życia
Co powoduje agresję instrumentalną w korporacjach?
Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.

Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.   Metody takiego nieetycznego postępowania to m.in. mobbing – zastraszanie pracownika , przypisywanie sobie czyichś sukcesów lub zrzucanie odpowiedzialności na inne osoby.   Agresja instrumentalna nie jest agresją otwartą i jednoznaczną. To utajone działanie, które wbrew pozorom nie ma na celu zadanie komuś bólu, a uzyskanie korzyści cudzym kosztem. To, że ofiara instrumentalnej agresji cierpi, odbywa się niejako przy okazji, podstawowym celem agresora jest podniesienie własnej pozycji zawodowej. Agresja instrumentalna a mobbing w pracy Agresja instrumentalna to celowe, świadome działanie, którego ofiary cierpią nie ze względu na jakąkolwiek antypatię, którą żywi do nich agresor , a po prostu dlatego, że stoją mu na drodze osiągnięcia sukcesu zawodowego. Agresja odgrywa rolę instrumentu. Osoba używająca agresji instrumentalnej ma konkretny cel i działa wszelkimi możliwymi „instrumentami”, aby go osiągnąć.   Agresja instrumentalna to sposób na życie człowieka, który kieruje się zasadą „po trupach do celu”. Często spotykana jest w środowisku pracy, sportu i biznesu , gdzie konkurencja i pogoń za dobrami (materialnymi, jak i emocjonalnymi) jest na bardzo wysokim poziomie. Jak objawia się agresja instrumentalna? Agresja instrumentalna podszyta jest egoistycznymi pobudkami osoby , która ją stosuje. Może między innymi przejawiać się w: zastraszaniu pracowników (obniżka pensji, wyrzucenie z pracy), nadmiernej kontroli. W takich przypadkach agresor stara się budować na strachu swoją pozycję szefa, wpajając podwładnym przekonanie, że są od niego gorsi i mają bez namysłu podporządkować się jego żądaniom.   Przejawia...

Agresywny chłopiec
©annadanilkova22/Fotolia
Styl życia
Problemy wychowawcze – mały agresor, duży sadysta
Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników.

Problem wychowawczy, jakim jest agresja, wynika często z błędów wychowawczych. Rodzic, który jako karę stosuje z pozoru niewinne klapsy oraz używa przemocy słownej, uczy tym samym dziecko, że jeśli coś mu się nie podoba, może zareagować agresją. Wówczas pojawia się wtórny problem wychowawczy – dziecko zaczyna stosować przemoc wobec rówieśników. Problemy wychowawcze – prawo dziobania W socjologii zjawisko, kiedy silniejsze dziecko wybiera sobie słabsze i znęca się nad nim – psychicznie lub fizycznie, określa się terminem – „prawo dziobania”. Nazwa problemu wychowawczego powstała na skutek obserwacji kurzego stada – jest jeden ptak silniejszy od wszystkich pozostałych oraz jeden najsłabszy – dziobany przez wszystkich. Silniejsze kury dziobią słabszych od siebie, a same są z kolei dziobane przez silniejszych od siebie. „Dziobanie” to rodzaj zemsty za otrzymane ciosy. Problemy wychowawcze – 6 sposobów radzenia sobie z agresywnym dzieckiem Dziecko w wieku przedszkolnym jest doskonałym obserwatorem – naśladuje to, co robią rodzice i inne dzieci. Dlatego, tak ważny jest dobry przykład – problemy wychowawcze wynikają często z bagatelizowania agresji we wczesnym dzieciństwie. Na ataki przemocy przedszkolaka należy reagować w następujący sposób: 1. Jeśli jesteś świadkiem aktu agresji, złap dziecko za ręce i powiedz stanowczym głosem, że przemoc jest niedopuszczalna. 2. Stwórz dziecku „kącik przemyśleń”. Jeśli zachowa się agresywnie, posadź je na krzesełku w odosobnionym miejscu np. na 5 minut i wytłumacz, że jest to czas na przemyślenie niewłaściwego zachowania. 3. Naucz dziecko odreagowywać złe emocje w sposób niekrzywdzący innych ludzi – może np. skakać po podłodze, uderzać pięścią w poduszkę. Warto przemyśleć zakup worka bokserskiego. 4. Nie pozwalaj oglądać dziecku filmów, w których stosuje się...

Krzyczące dziecko
©taramara78/Fotolia
Styl życia
Czy agresja u dzieci to objaw złego wychowywania?
Agresja u dzieci jest częstym zjawiskiem, mimo że patologicznym i dysfunkcyjnym. Wiele osób postrzega ją przez prymat złego wychowywania lub nadmiernego „rozpieszczania”. W rzeczywistości problem agresji jest nabywany przez dzieci od otoczenia, w którym się znajduje.

Agresja u dzieci jest częstym zjawiskiem, mimo że patologicznym i dysfunkcyjnym. Wiele osób postrzega ją przez prymat złego wychowywania lub nadmiernego „rozpieszczania”. W rzeczywistości problem agresji jest nabywany przez dzieci od otoczenia, w którym się znajduje.   Agresję dzieci nabywają – to najważniejsza wiedza, którą powinien mieć rodzic czy opiekun. Po drugie – agresywne zachowanie nie musi być skierowane intencjonalne w drugą osobę , może być m.in. wyładowaniem napięcia emocjonalnego. Wprawdzie z encyklopedycznego punktu widzenia agresja jest zamierzonym działaniem mającym na celu wyrządzenie krzywdy komuś lub czemuś, ale niekiedy pomaga obniżyć poziom frustracji u dziecka. Skąd bierze się agresja u dzieci, czyli gdzie jest agresor? Największy wpływ na dziecko ma rodzina i najbliżsi znajomi – koledzy ze szkoły czy przedszkola. Relacja rodzic-dziecko ma wpływ na kształtowanie się tożsamości dziecka, które uczy się konstruktywnie rozładowywać nieprzyjemne emocje czy rozwiązywać problemy. Ponadto formy agresji u rodziców bardzo łatwo wyłapać w zachowaniu ich dziecka , co jest szczególnie widocznie w przeklinaniu. Używanie „brzydkich słów” to nic innego jak agresja słowna, której dziecko uczy się od najbliższego otoczenia.   Agresywność to również cecha wywodząca się z samego stylu wychowania . Jeżeli dziecko traktowane jest niekonsekwentnie, a nagradzanie i karanie bywa egzekwowane różnorodnie i zależnie od humoru rodzica, wtedy w dziecku może narosnąć poziom frustracji, który ostatecznie objawi się agresywnym zachowaniem.   Ostatnim czynnikiem, który może stać się przyczyną agresji u dzieci jest stres. Przebywanie przez długi czas w sytuacji stresowej (np. nieprawidłowa atmosfera w domu ) spowodować może, że dziecko w szkole będzie reagować agresywnie. Przenoszenie emocji z domu do szkoły (lub na...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner