Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Kobieta zestresowana
©Sergey Nivens/Fotolia
Styl życia

Co powoduje agresję instrumentalną w korporacjach?

Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.

Agresja instrumentalna to rodzaj agresji, przejawiający się przede wszystkim w pracy – czyli tam, gdzie każdy ma określony cel i chce go zrealizować wszelkimi możliwymi środkami.

 

Metody takiego nieetycznego postępowania to m.in. mobbing – zastraszanie pracownika, przypisywanie sobie czyichś sukcesów lub zrzucanie odpowiedzialności na inne osoby.

 

Agresja instrumentalna nie jest agresją otwartą i jednoznaczną. To utajone działanie, które wbrew pozorom nie ma na celu zadanie komuś bólu, a uzyskanie korzyści cudzym kosztem. To, że ofiara instrumentalnej agresji cierpi, odbywa się niejako przy okazji, podstawowym celem agresora jest podniesienie własnej pozycji zawodowej.

Agresja instrumentalna a mobbing w pracy

Agresja instrumentalna to celowe, świadome działanie, którego ofiary cierpią nie ze względu na jakąkolwiek antypatię, którą żywi do nich agresor, a po prostu dlatego, że stoją mu na drodze osiągnięcia sukcesu zawodowego. Agresja odgrywa rolę instrumentu. Osoba używająca agresji instrumentalnej ma konkretny cel i działa wszelkimi możliwymi „instrumentami”, aby go osiągnąć.

 

Agresja instrumentalna to sposób na życie człowieka, który kieruje się zasadą „po trupach do celu”. Często spotykana jest w środowisku pracy, sportu i biznesu, gdzie konkurencja i pogoń za dobrami (materialnymi, jak i emocjonalnymi) jest na bardzo wysokim poziomie.

Jak objawia się agresja instrumentalna?

Agresja instrumentalna podszyta jest egoistycznymi pobudkami osoby, która ją stosuje. Może między innymi przejawiać się w:

  • zastraszaniu pracowników (obniżka pensji, wyrzucenie z pracy),
  • nadmiernej kontroli.
  • W takich przypadkach agresor stara się budować na strachu swoją pozycję szefa, wpajając podwładnym przekonanie, że są od niego gorsi i mają bez namysłu podporządkować się jego żądaniom.

 

Przejawia się ona również w środowisku pracowników – tzw. „wyścig szczurów” może spowodować, że osoby ze sobą współpracujące będą się wzajemnie obmawiać, obniżać cudze osiągnięcia, by na tym tle samemu lepiej wypaść, dążyć wszelkimi środkami do osiągnięcia własnych celów – nawet kosztem innych.

 

Agresja instrumentalna to najczęściej schemat zachowania wywodzący się z dzieciństwa. Jeżeli dziecko egzekwowało od rodziców wszystko krzykiem, szantażem i straszeniem, że coś zniszczy lub coś zrobi, gdy nie dostanie np. nowej zabawki, a rodzice w ostateczności spełniali jego prośbę, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to samo robiło w życiu dorosłym. Wynikać to może również ze stylu wychowania, który opiera się na prawach dżungli – tylko mądrzejszy, silniejszy i sprytniejszy przetrwa i będzie żył szczęśliwie. Taka osoba w życiu dorosłym ma zaburzoną hierarchię wartości i widzi tylko swój cel.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta z wyciągniętą pięścią
© vadymvdrobot/Fotolia.com
Styl życia
Powstrzymaj agresję, zanim przejmie kontrolę nad twoim zachowaniem
Agresja to celowe działanie, które ma na celu wyrządzenie szkody materialnej lub skrzywdzenie drugiej osoby. Z agresją można sobie radzić m.in. dzięki skupieniu się na zadaniu, a nie na emocjach, oraz stosowaniu asertywnej komunikacji w sytuacji konfliktu.

Agresja to celowe działanie, które ma na celu wyrządzenie szkody materialnej lub skrzywdzenie drugiej osoby. Z agresją można sobie radzić m.in. dzięki skupieniu się na zadaniu, a nie na emocjach, oraz stosowaniu asertywnej komunikacji w sytuacji konfliktu.   Napad agresji na chwilę rozładowuje napięcie psychiczne. Jego skutki bywają jednak bardzo poważne: mogą obejmować szkody materialne, pogorszenie relacji z drugą osobą, a także poważne urazy fizyczne. Często, aby uniknąć wybuchu agresji, złość najlepiej jest rozładować lub zdusić w zarodku. Czym jest agresja psychologiczna i fizyczna Agresja psychologiczna polega na sprawieniu przykrości drugiej osobie za pomocą słów i zachowań, które nie wyrządzają jej fizycznego bólu. Może to być obrażanie tej osoby, krzyczenie na nią, ale także prowokacyjne łamanie ustalonych przez nią zasad. Agresja fizyczna to natomiast działania prowadzące do zniszczenia lub uszkodzenia pewnych przedmiotów (np. tłuczenie talerzy) oraz sprawienia fizycznego bólu drugiej osobie (np. uderzenie jej). Źródła agresji fizycznej i psychologicznej Skłonność do zachowań agresywnych jest prawdopodobnie wypadkową cech temperamentu, wychowania oraz nabytych w ciągu życia schematów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Pierwsza grupa czynników jest trudna do zmodyfikowania, cechy temperamentu są wrodzonymi i względnie stałymi predyspozycjami danej osoby do reagowania w określony sposób. Osoby, które na bodźce z zewnątrz reagują silnym pobudzeniem, są potencjalnie bardziej skłonne do zachowań agresywnych niż osoby, w których takie same bodźce wywołują mniejsze pobudzenie. Wiele zależy od sposobu, w jaki pobudzenie to jest interpretowane i wyrażane przez daną osobę.   Wyobraźmy sobie na przykład, że na pół godziny przed...

Para u terapeuty
© gstockstudio/Fotolia.com
Styl życia
Zrzęda czy pasywny agresor: jak sobie z nim poradzić
Z pasywno-agresywnym partnerem o wiele trudniej sobie poradzić niż z takim, którego zachowanie można jednoznacznie zinterpretować. Mówi jedno, a robi drugie, nie potrafi mówić o swoich potrzebach, z przy tym jest bardzo wrażliwy, żeby nie powiedzieć – przewrażliwiony. Jak reagować na agresję małżonka?

Z pasywno-agresywnym partnerem o wiele trudniej sobie poradzić niż z takim, którego zachowanie można jednoznacznie zinterpretować. Mówi jedno, a robi drugie, nie potrafi mówić o swoich potrzebach, z przy tym jest bardzo wrażliwy, żeby nie powiedzieć – przewrażliwiony. Jak reagować na agresję małżonka? Jak zachowuje się osoba pasywno-agresywna? Po czym poznać, że partner stosuje wobec ciebie agresję nie wprost ? Jest cały czas ponury i zrzędliwy – narzeka na wszystko, na co tylko może i jest zniechęcony do działania. Jednocześnie niechętnie słucha innych i korzysta z ich sugestii – jest bardziej skłonny do ich obwiniania, niż do wysłuchania rad. Ma tendencję do prokrastynacji i problem z realizowaniem celów, jakie zaplanuje. A do tego wszystkiego jest w nim mnóstwo niewyrażonych negatywnych emocji : gniewu, żalu i złości, które w połączeniu z bardzo dużą wrażliwością stanowią mieszankę wybuchową. Taka osoba będzie miała pretensje zarówno w sytuacji, gdy nic nie powiesz, jak i gdy zwrócisz jej uwagę. Często ucina rozmowę mówiąc „dobra”, „nieważne”, „jak chcesz”. Dlaczego partner jest agresywny? Osoby pasywno-agresywne łączą dwie cechy: bardzo krytyczni rodzice, którzy przyczynili się do wiecznej obawy przed krytyką; wiele rozczarowań w życiu. Ludzi ci nie są więc tacy z własnego wyboru i potrzebują wsparcia, żeby zacząć zachowywać się bardziej konstruktywnie. Jak go wspierać i jak reagować na agresję męża? Sygnały ostrzegawcze - przede wszystkim trzeba zacząć od zrozumienia, czym jest pasywna agresja . Nie da się żyć z taką osobą, jeśli nie rozumie się, dlaczego tak się zachowuje. Obserwuj męża i staraj się zauważyć, co powoduje, że wybucha – jakie to są sytuacje, czy zawsze dotyczą tego samego tematu? Co tak naprawdę go gryzie?   Oswój gniew i nie daj się sprowokować...

Pobita kobieta
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Agresja męża: dlaczego przemoc domowa jest w Polsce „normą”?
Agresja męża w polskich domach nie należy do rzadkości. Wg badań statystycznych, przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości aż 91% ofiar przemocy w domu rodzinnym to kobiety i dzieci. Agresja męża i ojca jako głowy i żywiciela rodziny bywa bagatelizowana przez otoczenie.

Agresja męża w polskich domach nie należy do rzadkości. Wg badań statystycznych, przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości aż 91% ofiar przemocy w domu rodzinnym to kobiety i dzieci. Agresja męża i ojca jako głowy i żywiciela rodziny bywa bagatelizowana przez otoczenie.   Agresja jest to intencjonalne i celowe zachowanie, powodujące krzywdę psychiczną lub fizyczną. Może objawiać się w sposób fizyczny (np. bicie, popychanie, szarpanie ), ale i psychiczny (np. dręczenie, napastowanie ). W Polsce funkcjonuje nadal wiele stereotypów i tradycji, które przedstawiają kobiety jako uległe mężczyźnie, a nawet gorsze od nich. Agresja w polskim domu: dlaczego mężczyzna czuje się lepszy? W wielu polskich domach funkcjonuje jeszcze patriarchalny system rodziny , w którym mężczyzna jest jedynym, bądź głównym żywicielem, a żona opiekuje się domem i wychowuje dzieci. To on utrzymuje rodzinę, więc czuje się najważniejszy i najczęściej podejmuje decyzje za wszystkich. Wykorzystuje swoją władzę zachowując się agresywnie jako mąż, ojciec, syn czy brat. Jeżeli jego partnerka/żona również będzie pochodzić z rodziny, w której wyznawało się kult „pater familias” (ojciec głową i władcą rodziny), to z dużym prawdopodobieństwem stanie się razem z resztą rodziny ofiarą przemocy domowej.   Zachowania agresywne w rodzinie mogą objawiać się w formie: psychicznej (znęcanie się psychiczne, uzależnienia członków rodziny od siebie, deprymowanie ich ważności, pomniejszanie ich znaczenia, zastraszanie czy traktowanie jak powietrze), fizycznej (bicie, popychanie, molestowanie seksualne czy zamykanie w pomieszczeniu), ekonomicznej – sytuacja, gdy tylko mężczyzna w rodzinie pracuje, jest bardzo niekomfortowa. Sprowadza się często do tego, że kobieta musi prosić o pieniądze na niezbędne wydatki, nawet takie, jak...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner