różnego rodzaju sushi
©Lukas Gojda/fotolia
Styl życia

Jak jeść sushi – savoir vivre

Jedzenie sushi powinno być zgodne z japońskim rytuałem – potrawa ta wywodzi się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Porcje ryżu z surową rybą i warzywami należy jeść bez pomocy sztućców. Jedzenie sushi z jednego talerza wymaga zachowania zasad etykiety.

Jedzenie sushi powinno być zgodne z japońskim rytuałem – potrawa ta wywodzi się z Kraju Kwitnącej Wiśni. Porcje ryżu z surową rybą i warzywami należy jeść bez pomocy sztućców. Jedzenie sushi z jednego talerza wymaga zachowania zasad etykiety.

Jedzenie sushi zgodnie z etykietą

Na czubek pałeczek należy wziąć wasabi (pastę chrzanową), ująć nimi sushi (węższym, zaokrąglonym końcem pałeczek), zamoczyć w sosie sojowym i włożyć do ust. Jedząc sushi z jednego talerza z innymi osobami, należy sięgać po rybę szerszym końcem pałeczek, nie zaś tym, który wkładamy do ust. Maki (ryż z rybą i warzywami owinięty w wodorosty) wkłada się do sosu spodnią stroną i je w całości.

Jak jeść sushi – rady ogólne

Sushi to lekkostrawna i pożywna potrawa, dlatego warto włączyć ją do menu. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach:

  • nadgryzionego sushi nie należy odkładać na talerz, lecz trzymać w ręku;
  • ryżu nie należy moczyć w sosie;
  • pomiędzy kolejnymi kawałkami sushi warto przegryźć kawałek marynowanego imbiru, który oczyści kubki smakowe.

Jak jeść sushi pałeczkami – wskazówki

Jedzenie sushi pałeczkami tylko na początku wydaje się trudne. Jedna pałeczka powinna znajdować się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym i być podtrzymywana przez palec serdeczny i środkowy. Drugą trzyma się równolegle kciukiem i palcem wskazującym.

  • sushi należy chwytać z boku, nigdy nie nabijamy mięsa na patyczek;
  • zużyte pałeczki powinno się położyć pod dolnym brzegiem talerza – czubkiem skierowanym w lewą stronę;
  • sushi za pomocą pałeczek nie wypada podawać drugiej osobie – jest to rytuał pogrzebowy;
  • nie należy oblizywać pałeczek.

Jak jeść sushi rękami – instrukcja

Na początku należy oczyścić ręce, a następnie położyć kciuk na wierzchu i przekręcić sushi na bok. Ryba powinna znaleźć się na spodzie. Później sushi moczy się w sosie, odwraca i zjada w całości.

 

Stół zastawiony sushi i innymi przekąskami. Widoczne też pałeczki, którymi ktoś nabiera jedzenie.
©Ruslan Solntsev/Fotolia.com
Styl życia
Jak jeść sushi pałeczkami w restauracji według zasad savoir vivre
Pałeczki do sushi trzyma się nie za końce, lecz bliżej środka. Nie nabija się kawałków jedzenia na zaostrzoną część pałeczki. Jeśli nakłada się komuś kawałek sushi, należy zrobić to drugim końcem pałeczek.

Pałeczki do sushi trzyma się nie za końce, lecz bliżej środka. Nie nabija się kawałków jedzenia na zaostrzoną część pałeczki. Jeśli nakłada się komuś kawałek sushi, należy zrobić to drugim końcem pałeczek.   Po skończonym posiłku pałeczki odkłada się równolegle na talerzu, z którego się jadło.   Każde państwo azjatyckie, od Wietnamu po Tajlandię, Japonię i Chiny, ma swój kształt pałeczek. Wietnamskie pałeczki do sushi mają bardziej owalny kształt, a chińskie - bardziej kwadratowy i kanciasty. Nie wpływa to jednak na sposób ich trzymania czy jedzenia. Jak prawidłowo trzymać pałeczki do sushi krok po kroku Przed użyciem drewnianych pałeczek trzeba je wyjąć z papierowego opakowania i rozdzielić. Aby pozbyć się ewentualnych drzazg, wystarczy obie pałeczki nawzajem o siebie potrzeć.   Jedną pałeczkę połóż między kciuk a palec wskazujący i oprzyj na palcu serdecznym. Drugą pałeczkę (mniej więcej na jej środku) złap kciukiem i palcem wskazującym. Końcówki pałeczek wyrównaj, aby znajdowały się na tej samej wysokości (wystarczy 2-3 razy stuknąć końcami o stół). Jak trzymać pałeczki do sushi krok po kroku pokazuje filmik   Jak jeść sushi zobaczysz na filmiku Savoir vivre używania pałeczek do sushi W restauracji, gdzie serwowane jest sushi panuje kilka zasad tak zwanej „ etyki stołu ”. Służą one nie tylko elegancji ale również wygodzie, np. praktyczniejsze jest trzymanie pałeczek w środkowej części niż na samym końcu . Najważniejsze zasady używania pałeczek i konsumpcji sushi to: Nie oblizuje się pałeczek ani nie wskazuje nimi na kogoś. Nie przesuwa się naczyń położonych na stole. Lepiej to robić rękami. Pałeczki do sushi trzyma się w środkowej...

porcja sushi
©Jag_cz /Fotolia
Styl życia
Ile kalorii ma sushi i czy jest zdrowe?
Sushi to tradycyjne japońskie danie, bardzo popularne również w Polsce. Ryby, które są często obok ryżu głównym składnikiem sushi, przemawiają zarówno na jego korzyść, jak i przeciwko częstemu spożywaniu tej potrawy.

Sushi to tradycyjne japońskie danie, bardzo popularne również w Polsce. Ryby, które są często obok ryżu głównym składnikiem sushi, przemawiają zarówno na jego korzyść, jak i przeciwko częstemu spożywaniu tej potrawy. Zalety sushi Najczęściej głównymi składnikami sushi są ryż i ryby, mogą to być też warzywa i owoce morza. Ryż pozwala uzyskać uczucie sytości przy niewielkiej zawartości tłuszczu. Dzięki węglowodanom dostarcza również energii. Ryby z kolei są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych , które mają niezwykle korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego i korzystnie wpływają na odporność organizmu oraz nastrój. Dlatego jeśli sushi ma dostarczyć jak największej ilości wartościowych składników, powinno się wybierać te z większą zawartością ryb. Nie wiesz jak przygotować sushi? Pobierz przygotowane z okazji Black Friday kupony i zamów sobie książkę, która Ci w tym pomoże! Co przemawia na niekorzyść sushi Paradoksalnie to właśnie ryby, które są wartością sushi , przemawiają jednocześnie przeciwko tej potrawie. Ryby gromadzą w sobie z zanieczyszczonych akwenów bardzo dużo metali ciężkich: rtęci, ołowiu i kadmu. I te składniki również przedostają się z pożywieniem do organizmu. Sushi sporządzone w domu może być o tyle bezpieczniejsze, że można mieć kontrolę na wyborem pochodzenia ryby. Zagrożeniem jest też samo spożywanie ryb na surowo – zaniechania kucharza pod względem świeżości ryby może skończyć się zatruciem pokarmowym. Bezpieczniej jest zamawiać sushi z rybą wędzoną, smażoną, warzywami czy gotowanymi krewetkami a nawet omletem.   Kolejnym minusem sushi jest sposób przyrządzenia ryżu. Zaprawę do ryżu robi się z octu ryżowego, cukru i soli. Od...

Ciężarna kobieta siedzi na kanapie, je sałatkę
©JenkoAtaman/Fotolia
Styl życia
Dlaczego jedzenie surowego mięsa, ryb, jaj i serów pleśniowych w ciąży jest niebezpieczne?
Dlaczego jedzenie surowego mięsa, ryb, jaj i serów pleśniowych w ciąży jest niebezpieczne?

W czasie ciąży kobieta powinna unikać jedzenia tatara, sushi z surowych ryb, carpaccio, szynki parmeńskiej i serów pleśniowych. W potrawach z surowego mięsa lub ryb mogą znajdować się pasożyty, wirusy i bakterie. Drobnoustroje w żywności prowadzą do toksoplazmozy lub zakażenia salmonellą lub listeriozą.   W czasie ciąży warto zrezygnować z jedzenia surowego mięsa i ryb oraz innych nieprzetworzonych produktów, na przykład jaj oraz kawioru. Niebezpieczne substancje giną podczas smażenia, gotowania i pieczenia. Jakich potraw unikać w czasie ciąży? Podczas ciąży należy zrezygnować z jedzenia potraw zawierających surowe mięso, jaja i sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka. Są to: Tatar – mielone lub siekane mięso wołowe, do którego dodaje się żółtka jaj, cebulę, ogórki konserwowe, grzyby marynowane oraz przyprawy. Sushi – japońska potrawa, na którą składa się gotowany ryż oraz surowa ryba lub owoce morza. Jeśli zawiera pieczoną rybę lub same warzywa, nie jest groźna. Carpacio – potrawa kuchni włoskiej, serwowaną jako przystawka. Składa się z cieniutkich plastrów surowego mięsa wołowego lub cielęcego, doprawionych do smaku oliwą, cytryną, parmezanem i innymi przyprawami. Szynka parmeńska – produkowana z suszonego, surowego mięsa wieprzowego. Befsztyk – danie z grillowanego mięsa wołowego, surowego w środku. Surowe jaja – na przykład w postaci kogla-mogla, Sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka. Skutki uboczne jedzenia surowego mięsa, ryb, jaj i serów pleśniowych Jedzenie surowego mięsa może prowadzić do zakażenia organizmu drobnoustrojami. Szczególnie niebezpiecznymi dla zdrowia płodu chorobami są: Toksoplazmoza – jest chorobą pasożytniczą, która może zostać przeniesiona na płód . Objawami toksoplazmozy są: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie mózgu i opon...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner