Ciąża zawsze wiąże się z silnymi emocjami – nawet gdy dziecko jest wyczekiwane, pojawia się obawa o jego stan zdrowia, o przebieg ciąży oraz lęk związany z przyszłością. Nie jest łatwo być przygnębionym, gdy wszyscy wokół oczekują od ciebie, że będziesz tryskała energią i radością. Depresja ciążowa nie jest wcale rzadkim zjawiskiem – szacuje się, że może dotyczyć nawet 25% kobiet.

Reklama

Ryzyko depresji ciążowej

Według psychologów istnieją pewne okoliczności, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji ciążowej. Należą do nich:

  • złe relacje z rodziną, szczególnie z matką i partnerem – każda konfliktowa sytuacja wiąże się z pewnymi kosztami emocjonalnymi, które mogą wyzwolić depresję,
  • brak stabilizacji zawodowej i finansowej,
  • występowanie chorób psychicznych w rodzinie – jeśli ktoś z krewnych cierpiał lub cierpi na depresję lub inne zaburzenie nastroju, istnieje prawdopodobieństwo, że ma podłoże genetyczne,
  • komplikacje w czasie poprzedniej ciąży, poronienie – złe doświadczenia sprawiają, że oczekiwanie na kolejne dziecko wiąże się z niepokojem o prawidłowy przebieg ciąży. To z kolei zwiększa poziom stresu, a ten – gdy trwa długo – może doprowadzić do obniżenia nastroju.

Kobiety, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a więc są wrażliwe na wahania poziomu hormonów w cyklu miesięcznym, są też bardziej narażone na depresję ciążową. Również przechodzenie depresji w przeszłości może świadczyć o tym, że jesteś wrażliwa na zmiany nastroju.

Oprócz negatywnych doświadczeń i braku wsparcia ze strony bliskich, istnieją także pewne czynniki osobowościowe – np. problem z nawiązywaniem relacji, nieumiejętność zwracania się o pomoc i kłopoty z komunikacją.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama