Roczne dziecko obudziło się w nocy i płacze
©candy1812/Fotolia
Styl życia

Jeśli roczne dziecko budzi się w nocy, trzeba unormować jego cykl dobowy

To, kiedy dziecko zacznie wreszcie przesypiać całą noc, jest kwestią indywidualną. Roczne dziecko budzi się w nocy np. gdy je coś boli, jest mu za gorąco czy za zimno albo gdy potrzebuje bliskości matki. Gdy maluch budzi się w nocy i ma ochotę na zabawę, trzeba wyciszyć jego emocje i skłonić go do ponownego zaśnięcia.

To, kiedy dziecko zacznie wreszcie przesypiać całą noc, jest kwestią indywidualną. Roczne dziecko budzi się w nocy np. gdy je coś boli, jest mu za gorąco czy za zimno albo gdy potrzebuje bliskości matki. Gdy maluch budzi się w nocy i ma ochotę na zabawę, trzeba wyciszyć jego emocje i skłonić go do ponownego zaśnięcia.

Roczne dziecko budzi się w nocy, gdy chce ssać

W przypadku 12-miesięcznego dziecka nie ma konieczności karmienia go w nocy, malec w tym wieku powinien umieć przespać całą noc. Tym bardziej, że rozszerzenie diety pozwala mu zgromadzić energię potrzebną do wytrzymania 6 lub więcej godzin bez jedzenia w trakcie nocy. Zachcianką może być pokarm matki, tym bardziej jeśli maluch zasypia na piersi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmić dziecko piersią do drugiego roku życia. Nie oznacza to jednak, że pierś ma być podawana w tym czasie na zawołanie. Roczne dziecko budzi się w nocy także wtedy, gdy zasypia ze smoczkiem i wypluje go wkrótce po zaśnięciu.

Ząbkowanie sprawia, że roczne dziecko budzi się w nocy

Ząbkowanie to proces bolesny i dlatego może sprawiać, że roczne dziecko budzi się w nocy. Rośnięcie zębów często wybudza dzieci ze snu i doprowadza do płaczu. Aby ulżyć dziecku, na noc można zaaplikować mu preparat łagodzący ból.

Ból i choroby wybudzają dziecko w nocy

Nie tylko bolesne ząbkowanie wybudza dziecko w nocy. Także ból brzucha, gardła albo ucha czy gorączka mogą zakłócić sen malca. Tym bardziej jeśli są to objawy infekcji. Również zatkany nos może powodować, że roczne dziecko budzi się w nocy.

Roczne dziecko budzi się w nocy z powodu nieodpowiedniej temperatury

Jeśli dziecku jest za gorąco albo za zimno, nie będzie w stanie spokojnie spać. Przegrzewanie malucha jest szczególnie groźne do 6 miesiąca życia, ale i starsze dzieci będą niespokojne i marudne, gdy będzie im zbyt gorąco. Podobnie w przypadku zbyt niskiej temperatury. W pokoju dziecka powinno być około 20°C, choć niektórzy twierdzą, że najlepsza temperatura dla dziecka do spania to 17°C.

Zbyt wiele emocji i za długie drzemki w dzień zakłócają sen dziecka

Wieczorem powinno się stopniowo wyciszać dziecko, aby spało ono spokojnie w nocy. Malec potrzebuje rytuałów, np. kolacji jedzonej wspólnie z rodzicami, kąpieli, przytulenia i ułożenia w łóżeczku. Światło powinno być niezbyt ostre, by malec mógł zauważyć różnicę między dniem a nocą. Gdy roczne dziecko budzi się w nocy, pomóc może zmniejszenie czasu na drzemki w dzień. Jeśli pociecha nie będzie ucinała drzemek po godzinie 15, wieczorem zaśnie szybciej i na dłużej.

Powodem budzenia się dziecka w nocy może być chęć przytulenia mamy albo lęk

Czasem dzieci budzą się w nocy bez wyraźnego powodu – nie są ani głodne, ani spragnione, nic ich nie boli ani nie dokucza im choroba. Bywa tak, że roczne dziecko budzi się w nocy, ponieważ potrzebuje mamy. Możliwe, że malec odczuwa lęk, ale całkiem prawdopodobne, że po prostu mu się nudzi. W takich wypadkach nie wolno zabawiać dziecka, ale trzeba spróbować je wyciszyć i pozwolić mu zasnąć. Mama nie powinna zrywać się w nocy i biec do malca, warto chwilę odczekać i sprawdzić, czy nie zaśnie sam. Dłuższy płacz może oznaczać, że dziecku faktycznie coś przeszkadza w spokojnym przespaniu całej nocy.

 

śpiące dziecko
© blizarre/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko budzi się w nocy z płaczem: przyczyny fizyczne i psychiczne
Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).

Jeśli dziecko budzi się w nocy z płaczem, trzeba sprawdzić, czy ma odpowiednie warunki do spania. Sen zakłócają czynniki zewnętrzne (za duży hałas lub za niska bądź za wysoka temperatura) oraz wewnętrzne (koszmary senne, lęki noce lub ból).   Zaburzenia snu u dzieci mogą wynikać w nie w pełni rozwiniętego układu nerwowego. Tak jest m.in. w przypadku somnambulizmu, czyli nocnego wędrowania (lunatyzmu). Dziecko podczas ataku może być przerażone lub agresywne, a rano nie pamięta nocnego zajścia. Fizyczne przyczyny nocnego budzenia się przez dziecko Ból lub dyskomfort może być przyczyną złego snu dziecka. Fizyczny dyskomfort zwykle objawia się w ten sposób u niemowląt i dzieci małych, do 2. roku życia.   Najczęstsze przyczyny tego, że dziecko budzi się w nocy z płaczem, to: ząbkowanie – bolesny proces wyrzynania zębów , głód – niemowlę karmione wyłącznie piersią powinno jeść do około 4 godziny, także w nocy, ból brzucha – mogą wystąpić kolki i wzdęcia, mokra pielucha – zwłaszcza jeśli używa się tradycyjnych pieluch tetrowych, zbyt wysoka temperatura w pokoju – dziecku jest za gorąco, za niska temperatura – dziecku jest za zimno, zbyt duży hałas, zbyt duża ilość światła, zbyt dużo bodźców za dnia – silne emocje przeżyte w dzień mogą zakłócać sen nocny.   Starsze dzieci (od 2. roku życia) mogą budzić się z płaczem podczas choroby, np. gdy mają gorączkę lub odczuwają ból. Częściej przyczyną takich wybudzeń są parasomnie, czyli nieprawidłowe i niepożądane mimowolne zachowania podczas snu lub wybudzania . Parasomnie u dzieci – lęki noce, koszmary senne U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przyczyną budzenia się z płaczem może być parasomnia. Zwykle powodem zakłócenia snu są koszmary senne lub lęki nocne.   Koszmary to senne marzenia...

Małe dziecko ssie swój kciuk
©auremar/Fotolia
Styl życia
Gdy dziecko skończy dwa lata i nadal ssie kciuk, trzeba je tego oduczyć
Dla dziecka ssanie kciuka jest odprężające i daje przyjemność. Z czasem odruch ten powinien zniknąć sam, jednak nie zawsze się tak dzieje. Malca można oduczyć ssania kciuka, ale trzeba być w tym opanowanym i konsekwentnym.

Dla dziecka ssanie kciuka jest odprężające i daje przyjemność. Z czasem odruch ten powinien zniknąć sam, jednak nie zawsze się tak dzieje. Malca można oduczyć ssania kciuka, ale trzeba być w tym opanowanym i konsekwentnym. Zbyt długie ssanie kciuka powoduje wady zgryzu i wymowy Dziecko powinno oduczyć się ssać kciuk zdecydowanie przed tym, jak pojawią się u niego zęby stałe. Chociaż i mleczakom ssanie kciuka nie służy . Ssanie kciuka powoduje wady zgryzu , zęby mogą wykrzywiać się na zewnątrz, zwłaszcza przednie. Wady zgryzu utrudniają prawidłową artykulację głosek, a więc mogą skutkować wadami wymowy. Nieprawidłowo ukształtowany zgryz pogłębia ten problem, ale też prowadzi do szybszego zużycia zębów. Gdy wykrzywieniu ulegną zęby stałe, dziecko będzie musiało nosić aparat . Częste i intensywne ssanie kciuka może powodować też niewłaściwy rozwój szczęki i jamy ustnej. Oduczanie dziecka ssania kciuka musi przebiegać spokojnie Ssanie kciuka jest dla dziecka metodą wyciszenia, ucieczką od stresu. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno krzyczeć na dziecko, że ma tego nie robić. Malcowi na spokojnie trzeba wytłumaczyć, że nie powinien tak postępować . I przypominać mu o tym za każdym razem, gdy tylko wkłada palec do buzi. Nie powinno się też zawstydzać dziecka, które ssie kciuk. To odruch, którego można oduczyć, ale który jest bardzo silny. Przykuwanie uwagi dziecka pomaga pokonać nawyk ssania kciuka Gdy tylko dziecko wkłada palec do buzi, trzeba przykuć jego uwagę, a najlepiej zająć mu ręce, np. dając zabawkę. Gry i zabawy z wykorzystaniem rąk pomogą oduczyć malca ssania kciuka. O wiele częściej dziecko ssie kciuk, kiedy jest bierne, np. słucha czytania książki czy ogląda bajkę. Ssanie kciuka można dziecku obrzydzić i fizycznie uniemożliwić Jeśli inne metody nie pomagają, można sięgnąć po specjalne preparaty o...

noworodek karmiony z butelki
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Od apetytu i wielkości dziecka zależy, ile mleka wypija noworodek
Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu.

Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu. Karmienie piersią noworodka Noworodek karmiony piersią powinien być do niej przystawiany średnio co 3 godziny za dnia i co 4 godziny w nocy. Malec sam reguluje, ile mleka jest mu potrzebne. Młody układ pokarmowy dopiero się uczy, dlatego lepiej karmić dziecko częściej, a krócej. Dzięki temu organizm ma czas na strawienie pokarmu. To, ile mleka wypija noworodek karmiony piersią , zależy od jego wielkości i apetytu. Należy pamiętać, że dziecku do ukończenia 4 tygodni często się ulewa po posiłku, może też ono nieprawidłowo ssać. Z tych powodów karmienie powinno być częste, a jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, może być konieczna wizyta u pediatry . Karmienie butelką noworodka Jeśli dziecko w ciągu 4 pierwszych tygodni życia jest karmione butelką , potrzebuje w pierwszym tygodniu od 30 do 60 ml mleka modyfikowanego co 3 do 4 godzin. Przez kolejne 3 tygodnie powinno się zwiększać ilość pokarmu o 10 ml na tydzień. Jednak gdy maluch nie wypija wszystkiego z butelki, znaczy to, że to dla niego za dużo. Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane jest gęstsze niż mleko matki i lepiej zaspokaja głód. Bardzo ważne jest też to, by nie przekarmiać noworodka – zdecydowanie nie wolno karmić go na siłę. Metoda 30 ml plus 10 ml każdego tygodnia sprawdza się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Natomiast potem to, ile mleka wypija noworodek, powinno być uzależnione od instrukcji podanej na opakowaniu pokarmu. W ciągu pierwszych 4 tygodni...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner