Ciężarna kobieta z wagą
© adrian_ilie825/Fotolia.com
Styl życia

Jak otyłość w ciąży wpływa na matkę i dziecko?

Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży stanowi zagrożenie i dla dziecka, i dla matki. Wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży i podczas porodu, a także wydłuża się połóg.

Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży stanowi zagrożenie i dla dziecka, i dla matki. Wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży i podczas porodu, a także wydłuża się połóg.

 

Z powodu otyłości matki, dziecko może urodzić się za wcześnie lub w trakcie życia płodowego osiągnąć rozmiar większy niż normalny.

Otyłość w ciąży a zagrożenia dla matki

Otyłe kobiety w ciąży są bardziej narażone na cukrzycę ciążową oraz nadciśnienie, zakrzepicę żylną i powstawanie zatorów. Mogą mieć też problemy z donoszeniem ciąży. Nadciśnienie i cukrzyca w ciąży są niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. W niektórych przypadkach choroby te wywołują stan przedrzucawkowy, w większości znacznie pogarszają samopoczucie i mogą skutkować komplikacjami podczas porodu i po nim. Otyłość w ciąży stwarza większe ryzyko konieczności wykonania cesarskiego cięcia. Ze względu na tkankę tłuszczową na brzuchu może być ono utrudnione, a rana dłużej będzie się goiła. Również krwotok jest bardziej prawdopodobny w przypadku rodzących kobiet o bardzo dużej masie ciała. W trakcie połogu otyłość sprawia, że organizm jest bardziej podatny na infekcje i stany zapalne. Częściej niż u kobiet o prawidłowej wadze występuje też zakrzepica żył głębokich.

Otyłość w ciąży odbija się na zdrowiu dziecka

Chorobliwie duża waga w ciąży stwarza szereg zagrożeń nie tylko dla matki, ale i dla dziecka. Najczęstszą anomalią jest hipertrofia wewnątrzmaciczna, czyli zbyt duża masa płodu w stosunku do jego wieku. Następstwem jest makrosomia czyli zbyt duże rozmiary dziecka po porodzie. Statystyki pokazują, że otyłość w ciąży niesie ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, w tym wad układu krwionośnego, niedorozwój układu moczowego (nerek i moczowodów), niedorozwój kości krzyżowej, a nawet rozszczep kręgosłupa. Są to skutki cukrzycy ciążowej. Choroba ta może prowadzić również do poronienia i do kwasicy u płodu, a w konsekwencji jego obumarcia. Częstym skutkiem otyłości matki są wady dziecka w budowie i funkcjonowaniu układu pokarmowego. Dzieci otyłych kobiet częściej chorują, mają też większą szansę na zachorowanie na zespół metaboliczny i cukrzycę.


kobieta siedzi z dziewczynką na kanapie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dziecko po 40., poznaj ryzyko związane z późną ciążą
O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet.

O późnej ciąży mówi się w przypadku kobiet, które zaszły w nią po raz pierwszy po 35. roku życia. Za optymalny czas na urodzenie pierwszego dziecka uważa się wiek od 20 do 30 lat, później zmniejsza się wydolność organizmu, obniża stężenie hormonów odpowiadających za utrzymanie ciąży. Z tego powodu ciąża po 35. roku życia, a tym bardziej po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia i powikłań niż ciąża młodszych kobiet. Jakie zagrożenia wiążą się z późną ciążą? Po 40. roku życia zaczyna obniżać się stężenie progesteronu , hormonu, który odpowiada m.in. za utrzymanie ciąży. Stwarza to większe ryzyko poronienia niż w przypadku ciąży u młodszych kobiet.   Kobiety po czterdziestce na ogół mają też mniejszą wydolność fizyczną, a to sprawia, że tak duży wysiłek, jakim jest ciąża (zwłaszcza w ostatnich miesiącach), i poród mogą być dla ich organizmu ogromnym obciążeniem.   Siedzący tryb życia, stres i niezdrowa dieta mogą prowadzić do tego, że w wieku 40 lat kobieta ma większe skłonności do pewnych chorób, które utrudniają donoszenie ciąży i stwarzają poważne ryzyko powikłań zdrowotnych. Do takich chorób należą: nadciśnienie, cukrzyca typu II , otyłość.   U kobiet w tym wieku, które nie mają jeszcze dzieci i jest to ich pierwsza w życiu ciąża, w trakcie porodu mogą wystąpić problemy z rozwarciem szyjki macicy . Poród trwa wtedy dłużej, jest trudniejszy i bardziej wyczerpujący.   Komórki jajowe kobiet w wieku 40 lat częściej mają wady genetyczne niż komórki jajowe młodszych kobiet. Dziecko poczęte z takiej komórki narażone jest na wady chromosomalne, np. zespół Downa . Wystąpienie wad chromosomalnych zwiększa też ryzyko poronienia.   Po 40. roku życia kobieta jest w większym stopniu narażona na późną gestozę, czyli zatrucie ciążowe, objawiające się...

kobieta u lekarza bada ciśnienie
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Nadciśnienie w ciąży: przewlekłe i ciążowe
Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży to zaburzenie, które może być wynikiem zmian zachodzących w organizmie kobiety przed zapłodnieniem (przewlekłe) lub efektem powikłań występujących w czasie ciąży (ciążowe). Zarówno nadciśnienie przewlekłe, jak i ciążowe stanowią ryzyko dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyczyny nadciśnienia w ciąży Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą prowadzić do podwyższonego ciśnienia tętniczego u kobiety. Do najważniejszych z nich należą: powikłania podczas pierwszego porodu , wczesne zajście w ciążę (poniżej 18. roku życia) lub zbyt późne (powyżej 35. roku życia). Ryzyko nieprawidłowego ciśnienia niosą także schorzenia naczyń krwionośnych, choroby układowe, cukrzyca , stres, obrzęk płodu, czy też nieodpowiednia dieta kobiety ciężarnej. Występowanie powyższych czynników powinno dać sygnał przyszłej matce do szczególnej ostrożności i częstej kontroli zdrowia w czasie ciąży. Nadciśnienie przewlekłe w ciąży Jeśli po 20 tygodniu ciąży badanie stwierdza wartość RR (zapis stosowany do określenia ciśnienia tętniczego) powyżej 140/90 mm Hg, oznacza to prawdopodobnie występowanie przewlekłego nadciśnienia tętniczego u kobiety w ciąży. Przebieg ciąży u kobiety, która ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze wymaga stałego dozoru specjalisty. Należy w jej czasie wykluczyć ze swojej diety wysoko nasycone tłuszcze oraz unikać zbędnego wysiłku.   Ciąża u kobiety z przewlekłym nadciśnieniem tętniczym może być zagrożona obumarciem płodu, zbyt wczesnym oddzieleniem się łożyska lub wystąpieniem stanu przedrzucawkowego . Jest to stan, w którym u kobiety ciężarnej występuje białko w moczu po 20. tygodniu ciąży. Może on doprowadzić do rzucawki, czyli drgawek toniczno-klonicznych (padaczki). Nadciśnienie tętnicze ciążowe Stan podwyższonego ciśnienia tętniczego ciążowego występuje...

Amniopunkcja w ciąży
© Daniel MR/Fotolia.com
Styl życia
Amniopunkcja: badanie prenatalne, które pozwala wykryć wady płodu i ustalić ojcostwo
Amniopunkcja genetyczna polega na pobraniu płynu owodniowego zawierającego komórki płodu. Wyniki amniopunkcji pozwalają zweryfikować podejrzenie chorób genetycznych i wad rozwojowych. Na ich podstawie można także ustalić ojcostwo.

Amniopunkcja genetyczna polega na pobraniu płynu owodniowego zawierającego komórki płodu. Wyniki amniopunkcji pozwalają zweryfikować podejrzenie chorób genetycznych i wad rozwojowych. Na ich podstawie można także ustalić ojcostwo.   Badanie to jest niemal bezbolesne, a dzięki temu, że towarzyszy mu USG, ryzyko skaleczenia płodu lub doprowadzenia do powikłań jest znikome. Kiedy zalecane jest przeprowadzenie amniopunkcji Amniopunkcja jest wskazana w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie, że u dziecka może występować wada chromosomalna lub rozwojowa.   Czynnikami ryzyka są m.in.: wiek rodzica, u matki powyżej 35., u ojca powyżej 55. roku życia; urodzenie dziecka z chorobą chromosomalną lub osoba z taką wadą w rodzinie matki albo ojca; urodzenie dziecka z wadą układu nerwowego lub chorobą metaboliczną albo osoba z taką wadą w rodzinie; odbiegające od normy wyniki wcześniejszych badań prenatalnych, np. przezierność karkowa większa niż 3 mm albo wysokie stężenie alfa-fetoprotein w surowicy krwi matki; wcześniejsze poronienia lub przypadki obumarcia płodu . Amniopunkcję przeprowadza się także wtedy, kiedy w trakcie ciąży konieczne jest ustalenie ojcostwa. Na czym polega amniopunkcja Amniopunkcję najczęściej wykonuje się między 15. a 17. tygodniem ciąży. Przed badaniem kobieta powinna opróżnić pęcherz moczowy, nie musi jednak być na czczo. Lekarz wykonujący badanie przekłuwa igłą powłoki brzuszne , aby nabrać do strzykawki próbkę płynu owodniowego z komórkami dziecka. Nakłuciu brzucha towarzyszy obraz z USG, dzięki czemu lekarz może wkłuć igłę tak, aby nie naruszyła płodu. Ukłucie nie boli kobiety bardziej niż zwykły zastrzyk albo pobieranie krwi. Pobrane komórki płodu są następnie w laboratorium namnażane i analizowane. Na tej podstawie lekarz może...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner