Oczy kobiety
©andersphoto/Fotolia
Styl życia

Ból gałki ocznej jest skutkiem podrażnienia lub stanu chorobowego

Ciało obce, podrażnienie, stany zapalne błony naczyniowej, spojówek czy nawet nerwu wzrokowego, a także jaskra powodują ból gałki ocznej. Z niektórymi przyczynami można poradzić sobie samodzielnie, ale część z nich jest wskazaniem do dalszego leczenia u specjalisty.

Ciało obce, podrażnienie, stany zapalne błony naczyniowej, spojówek czy nawet nerwu wzrokowego, a także jaskra powodują ból gałki ocznej. Z niektórymi przyczynami można poradzić sobie samodzielnie, ale część z nich jest wskazaniem do dalszego leczenia u specjalisty.

Ciało obce i podrażnienie gałki ocznej powodują jej ból

Sprawiający ból paproch z oka można usunąć samemu, zachowując przy tym szczególną ostrożność i higienę, by nie wprowadzić do środka bakterii. Natomiast jeśli ból gałki ocznej powoduje ciało obce, które w niej utkwiło, konieczna jest wizyta na ostrym dyżurze. Próby samodzielnego usuwania np. opiłków metalu czy drzazg mogą skończyć się na stole operacyjnym. Oko może boleć także wtedy, gdy jest podrażnione przez np. wysuszenie. Zbyt suche powietrze, klimatyzacja, ogrzewanie czy czynność, przy której „zapomina się” o mruganiu, np. czytanie książki, oglądanie telewizji czy używanie komputera, mogą być przyczyną nie tylko bólu, ale i uczucia ucisku oka. W takiej sytuacji ból gałki ocznej jest raczej lekki, ale spojówki są wyraźnie przekrwione.

Powieki mogą przyczyniać się do bólu gałki ocznej

Ból gałki ocznej może być wynikiem zawinięcia się dolnej powieki do gałki ocznej. Oko jest wówczas podrażniane rzęsami i może rozwinąć się w nim stan zapalny, jeśli trwa to długo. Bolesne mogą okazać się również zmiany na powiekach – jęczmień i gradówka. Gdy dochodzi do pęknięcia guzka, należy przestrzegać zasad higieny, by nie doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.

Stany zapalne różnych części oka – przyczyny bólu gałki ocznej

  • Zapalenie spojówek: często zapalenie spojówek to objaw towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych i alergii. Podczas zapalenia spojówek ból gałki ocznej jest niewielki, ale odczuwalne są też światłowstręt i uczucie pieczenia.
  • Zapalenie błony naczyniowej: oko jest wtedy czerwone i łzawi, a ból gałki ocznej promieniuje na cały oczodół, widzenie jest nieostre. Zapalenie błony naczyniowej jest przeważnie idiopatyczne, czyli nie ma konkretnej przyczyny. Wskazuje się jednak na czynniki sprzyjające jego wystąpieniu, m.in. zmiany chorobowe w korzeniach zębów, powikłanie po zapaleniu migdałków. Choroba pojawia się też często u osób cierpiących na schorzenia tkanki łącznej i z obniżoną odpornością.
  • Zapalenie nerwu wzrokowego: stwarza zagrożenie utraty wzroku. Dla zapalenia nerwu wzrokowego charakterystyczne jest znaczne pogorszenie widzenia i rozpoznawania barw, a także ból gałki ocznej przy poruszaniu nią.

Ból gałki ocznej w napadzie jaskry

Ostry atak jaskry jest powodowany nagłym i dużym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej – może to prowadzić do uszkodzenia oka i utraty wzroku. Ból gałki ocznej jest silny, może promieniować na twarz i na całą głowę.

 

Mężczyzna z bólem głowy
©Voyagerix/Fotolia
Styl życia
Przyczyny bólu głowy i oczu: choroby oczu, zatok, migrena czy ból klasterowy
Czasem ból głowy jest tak silny, że aż promieniuje do twarzy, zazwyczaj dzieje się tak w bólu klasterowym i ostrej migrenie. Jednak jednoczesny ból głowy i oczu może wynikać z chorób narządu wzroku, w tym jaskry. Oczy i głowa bolą jednocześnie również w ostrych infekcjach zatok.

Czasem ból głowy jest tak silny, że aż promieniuje do twarzy, zazwyczaj dzieje się tak w bólu klasterowym i ostrej migrenie. Jednak jednoczesny ból głowy i oczu może wynikać z chorób narządu wzroku, w tym jaskry. Oczy i głowa bolą jednocześnie również w ostrych infekcjach zatok. Jaskra powoduje ból głowy i oczu W wyniku nagłego wzrostu ciśnienia w oku pojawia się bardzo silny ból głowy i oczu. Ostry napad jaskry można rozpoznać po tym, że ból jest świdrujący i towarzyszą mu zaburzenia widzenia. Podczas ataku widać tęczowe koła, a oczy stają się nadwrażliwe na światło i łzawią. Spojówki są przekrwione i mają czerwony kolor, a źrenice mocno się rozszerzają. Bardzo szybko postępuje utrata widzenia. Z kolei w przewlekłej jaskrze również pojawia się ból głowy i oczu, ale jest on niezbyt mocny. Najczęściej występuje rano. Stany zapalne błony naczyniowej wywołują ból głowy i oczu Ból głowy i oczu jest częsty w przypadku zapalenia tęczówki albo ciałka rzęskowego. Przeważnie ból promieniuje od oka do skroni i czoła. Symptomem zapalenia tęczówki jest też łzawienie. Choroba ta powoduje również zaburzenia ostrości wzroku, a niekiedy zmianę koloru tęczówki i kształtu źrenicy. Wady wzroku mogą przyczyniać się do bólu głowy i oczu Nieleczona lub nieprawidłowo leczona wada wzroku, także z powodu niewykrycia, prowadzi do uczucia ciężkości głowy i powoduje ból głowy i oczu. Odczuwalne jest też pieczenie oczu i zmęczenie ciągłym napięciem. Charakterystyczne dla bólu z powodu wad wzroku jest to, że występuje on regularnie, przeważnie na koniec dnia. Chore zatoki sprawiają ból głowy i zatok Podczas zapalenia zatok szczękowych odczuwa się ból głowy i oczu, a nasila się on przy unoszeniu głowy. Ból rozlewa się od oka, a dokładnie okolic oczodołu, na policzek i skronie, odczuwalny jest też bolesny ucisk w okolicach...

dziecko u lekarza
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie spojówek, jęczmień, ciało obce – częste przyczyny spuchniętego oka u dziecka
Spuchnięte oko u dziecka może być spowodowane zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Przy zapaleniu spojówek może pojawić się nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - nagłe mrużenie oka.

Spuchnięte oko u dziecka może być spowodowane zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub ciałem obcym znajdującym się pod powieką. Przy zapaleniu spojówek może pojawić się nadwrażliwość na światło, przy jęczmieniu - zgrubienie na powiece, a przy ciele obcym - nagłe mrużenie oka.   Bez względu na to jaka jest przyczyna spuchniętej powieki u dziecka, powinniśmy dopilnować, aby maluch nie dotykał chorego oka. Zapobiegnie to roznoszeniu bakterii na zdrowe oko lub na inne osoby. Zapalenie spojówek – zaczerwienione i spuchnięte oko Zapalenie spojówek wywoływane jest przez bakterie lub wirusy. Może być efektem infekcji wirusowej dróg oddechowych lub objawem alergii. Stan zapalny sprawia, że powieki są spuchnięte i zaczerwienione. Dziecko może skarżyć się na ból i pieczenie oczu. Często też pojawia się uczucie piasku pod powiekami i nadwrażliwość na światło. Przy wirusowym zapaleniu spojówek z oka wycieka przejrzysta wydzielina. Jeżeli przyczyną zapalenia są bakterie – wydzielina ma kolor żółty i przypomina ropę. Przy wirusowym zapaleniu spojówek często pojawia się wrażenie obecności pod powieką ciała obcego. Dziecko może upierać się, że coś wpadło mu do oka, zwłaszcza, że zapalenie wirusowe początkowo obejmuje tylko jedno oko. W wirusowym zapaleniu spojówek występuje też pękanie naczynek krwionośnych – na początku na samej spojówce, potem także na rogówce, na której mogą też pojawić się zmętnienia.   W przypadku zapalenia spojówek konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci maści lub krople do oczu . Poza stosowaniem farmaceutyków oczy trzeba przemywać letnią przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Jak przemywać oczy z wydzieliny ropnej? Do przemywania oczu używamy wacika kosmetycznego lub gazy.   Wacikiem zwilżonym w soli fizjologicznej, przegotowanej letniej wodzie lub herbacie wykonujemy...

łzawienie oka
©Chepko Danil/fotolia
Fleszstyle
Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu
Łzawienie oczu jest objawem podrażnienia gałki ocznej. Przyczyną nadmiernego łzawienia mogą być: suche powietrze, wiatr, słońce, dym papierosowy lub urazy. Łzawienie oczu może być spowodowane infekcjami, stanami zapalnymi, odkształceniami lub wrodzonymi dysfunkcjami.

Łzawienie oczu jest objawem podrażnienia gałki ocznej. Przyczyną nadmiernego łzawienia mogą być: suche powietrze, wiatr, słońce, dym papierosowy lub urazy. Łzawienie oczu może być spowodowane infekcjami, stanami zapalnymi, odkształceniami lub wrodzonymi dysfunkcjami. Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu Łzawienie oczu może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej za nadmierne łzawienie oczu odpowiedzialne są suchość, podrażnienia gałki ocznej oraz niedrożność nosa .   Suchość oczu – jest przyczyną łzawienia oczu. Suchość gałek ocznych jest często efektem reakcji alergicznej lub narażenia na dym papierosowy. Gałki oczne stają się suche także pod wpływem działania gorącego powietrza.   Obecność ciała obcego w oku – łzawienie oczu może być spowodowane obecnością ciała obcego w oku (np. włosa) lub podrażnienia gałki ocznej tym ciałem (np. zakłucie oka podwiniętą rzęsą ).   Zapalenie spojówek – łzawienie oczu może być jednym z objawów alergicznego lub zakaźnego zapalenia spojówek. Przy zapaleniu spojówek oprócz nadmiernego łzawienia oczu odczuwalny jest świąd, obrzęk, światłowstręt i przekrwienie gałek ocznych.   Jęczmień na oku – łzawienie oczu, wypływająca ropna wydzielina, pieczenie oraz zaczerwienie mogą być sygnałem, że na oku tworzy się jęczmień – grudkowy ropień gruczołów znajdujących się na brzegu powiek.   Wrodzona niedrożność przewodu łzowego – dysfunkcja ta najczęściej dotyczy niemowląt (występuje u ok. 6% niemowląt). Polega na zablokowaniu dróg odpływu łez z oka. Stan ten zwykle ulega samoistnemu wyleczeniu .   Zapalenie kanałów łzowych – przyczyny zapalenia to m.in. infekcje grzybicze, bakteryjne lub wirusowe. Objawem zapalenia jest łzawienie oczu, obrzęk kanałów łzowych i wyraźne zaczerwienienie.  ...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner