Dlaczego warto pić wywar z pokrzywy?
Herbata z pokrzywy nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Od dawna stosuje się jej właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Poznaj cztery powody, dla których zalecane jest picie wywaru z pokrzywy.
Herbata z pokrzywy nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Od dawna stosuje się jej właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Poznaj cztery powody, dla których zalecane jest picie wywaru z pokrzywy.
Powody, dla których warto pić herbatę z pokrzywy:
- Pokrzywa działa moczopędnie. Zalecana jest osobom, które mają kłopoty z zatrzymywaniem wody w organizmie i chorującym na kamicę nerkową. Systematyczne picie herbaty z pokrzywy przyczyni się do usunięcia z organizmu zbyt dużej ilości wody. Dzięki temu poczujesz się lżejsza i szczuplejsza.
- W składzie rośliny znajdziemy spore ilości fosforu, wapnia, krzemu czy manganu. Zatem regularne stosowanie herbaty umocni i przyspieszy porost naszych włosów i paznokci, a stan skóry zdecydowanie się poprawi.
- Picie naparu czy nawet dodawanie listków pokrzywy do sałatek zwiększy nasz apetyt i ułatwi przemianę materii. Związki, które w niej występują przeczyszczają układ trawienny. Pomaga, jeśli mamy kłopoty z układem krążenia, a także obniża poziom cukru we krwi.
- Wypijanie porannej filiżanki herbaty z pokrzywy, zamiast kawy wspomoże oczyszczenie układu trawiennego. Ponadto roślina wpływa dobrze na wątrobę, trzustkę i żołądek. Pomocna jest przy nieżytach żołądka, jelit i biegunkach.
Kto nie może pić herbaty z pokrzywy?
Wywaru z pokrzywy nie mogą pić osoby cierpiące na niewydolność nerek. Działanie moczopędne pokrzywy może w znacznym stopniu obciążyć narządy. Osobom przyjmującym leki podczas cukrzycy również nie zaleca się picia herbaty z pokrzywy. Ponadto, należy ostrożnie do niej podchodzić, jeśli spodziewasz się zabiegu chirurgicznego lub kiedy masz problemy z pęcherzem.
Skutki uboczne picia herbaty z pokrywy
Zbyt długie stosowanie herbaty z pokrzywy może wywołać reakcję alergiczną (zaczerwienia, puchnięcie powiek i okolic oczu).
Jak przygotować wywar z pokrzywy?
Przygotuj w szklance jedną saszetkę herbaty z pokrzywy, po czym zalej ją wrzącą wodą. Napar pod przykryciem odstaw na 10 min. Kiedy się zaparzy, śmiało możesz spożywać herbatkę. Dziennie zaleca się picie 2-3 szklanek wywaru.
Pokrzywa jest niezwykle cenną i leczniczą rośliną. Posiada działania wzmacniające, odtruwające i oczyszczające. Ziele odżywia nasz organizm, bo jest skarbnicą witamin, tj. K, C, B3. Dodatkowo, pomaga zwalczać wirusy i stany zapalne. Efekty po herbacie z pokrzywy zauważysz już po kilku tygodniach.
- Pokrzywa stosowana jest na wiele chorób. Dowiedz się, jak pokrzywa działa na włosy.
- Z pokrzywy można zrobić napar lub płukankę na włosy. Sprawdź.
- Korzeń pokrzywy zawiera sole mineralne i kwasy organiczne. Dowiedz się, jakie właściwości lecznicze ma korzeń pokrzywy.
- Anemia to inaczej niedokrwistość. Sprawdź, czy pokrzywa wyleczy anemię.
- Bawarka trafiła do Polski w XVIII wieku. Występuje kilka rodzajów tej herbaty. Jak przygotować herbatę bawarkę?