Reklama

Gąsówka fioletowawa, dwubarwna i lakówka ametystowa to jadalne grzyby o charakterystycznej fioletowej barwie. Z reguły rosną jesienią w większych skupiskach. Do niejadalnych grzybów w odcieniu fioletu należy zasłonak fioletowy. Jego cechą charakterystyczną jest metaliczny połysk kapelusza.

Reklama

Jadalne fioletowe grzyby (np. gąski nagie) można przyrządzać na patelni z cebulą, w marynacie z octu lub zrobić z nich farsz na pierogi. Warto pamiętać, aby niezależnie od gatunku grzyba, umyć go wcześniej pod bieżącą wodą.

Jadalne fioletowe grzyby: gąska naga, gąsówka dwubarwna, lakówka ametystowa

Do najczęściej spotykanych grzybów o fioletowej barwie należą: gąsówka fioletowawa (gąska naga), jej odmiana – gąsówka dwubarwna oraz lakówka ametystowa.

  • Gąsówka fioletowawa to grzyb jadalny znany też pod nazwą: gąska naga, badełka naga, rycerzyk fioletowy, członka naga, gąska psia, gąska dzika. Rośnie jesienią (od września do listopada) w lasach iglastych i liściastych. Grzyb lubi wilgoć. Najczęściej można go spotkać w pobliżu krzewów jeżyn leśnych. Gąska naga rośnie częściej w większych skupiskach niż pojedynczo. Kapelusz osiąga do 15 centymetrów średnicy. Na spodniej stronie ma blaszki, które u młodych osobników mają barwę fioletową, a z czasem jaśnieją uzyskując kolor jasnobeżowy. Młode grzyby są koloru jasnej lilii, dopiero potem przybierają fioletowo-brązową barwę. Wysokość trzonu może sięgać około 12 centymetrów.

  • Gąsówka dwubarwna to odmiana, która rośnie późną jesienią, czyli około listopada. Jest to grzyb występujący najczęściej na obrzeżach lasów, np. na łąkach i pastwiskach. Cechą charakterystyczną grzyba jest fioletowy trzon. Kapelusz ma kolor jasnego brązu, w odróżnieniu od gąski nagiej, u której jest on fioletowy. Blaszki u młodych okazów mają kolor białawy, u starszych – bladokremowy.

  • Lakówka ametystowa rośnie w lasach mieszanych od lipca do listopada. Gatunek najczęściej można spotkać w okolicach buków, dębów oraz świerków. Grzyb charakteryzuje się małym kapeluszem, o średnicy około 5 centymetrów w kolorze fioletowym. Trzonek grzyba (w kolorze kapelusza), może urosnąć do 12 centymetrów.

Grzyby niejadalne w fioletowym kolorze: zasłonak fioletowy

Grzyby niejadalne nie stanowią zagrożenia życia dla człowieka, ale mogą powodować np. problemy z trawieniem lub wymioty. Zasłonak fioletowy to rodzaj grzyba, którego lepiej nie zrywać w lesie. Rośne on głównie w lasach liściastych w okresie letnio-jesiennym (czyli między czerwcem a listopadem). Kapelusz ma kolor fioletowy z lekko metalicznym połyskiem. Osiąga średnicę około 10 centymetrów. Trzon grzyba rośnie do 10 centymetrów.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama