Etapy ciąży miesiąc po miesiącu: kiedy dziecku zaczyna bić serce, w którym miesiącu kopie, a kiedy ssie kciuk
Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.
Płód w brzuchu matki rośnie i rozwija się według określonego planu, który przebiega podobnie u każdej kobiety w ciąży. Przykładowo, serce dziecka zawsze zaczyna bić w drugim miesiącu, w czwartym można już rozpoznać płeć, a w siódmym lub ósmym dziecko zwykle zmienia pozycję na ułożenie głową w dół.
Ciąża trwa około 9 miesięcy, czyli 40 tygodni. Okres ten zwyczajowo dzieli się na 3 trymestry. Początek ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki, ale do właściwego zapłodnienia zazwyczaj dochodzi około 2 tygodni później.
1. miesiąc ciąży: komórka staje się blastocystą
Zapłodniona komórka jajowa mierzy około 0,1 milimetra i waży 0,001 grama. W pierwszym miesiącu ciąży (który trwa tak naprawdę 2 tygodnie) komórka zagnieżdża się w ścianie macicy i błyskawicznie rośnie. Komórka przekształca się w blastocystę podzieloną na dwie połowy. Z jednej powstanie dziecko, z drugiej łożysko, worek owodniowy, pępowina i kosmówka.
2. miesiąc ciąży: serce zaczyna bić
W 18. dniu od zapłodnienia zaczyna wykształcać się układ nerwowy: mózg i rdzeń kręgowy. Niedługo potem formuje się serce, które zaczyna bić. Krew zaczyna krążyć w krwioobiegu. Powoli wykształcają się też narządy wewnętrzne: wątroba, nerki, jelita, płuca, trzustka oraz kości i mięśnie. Widoczne stają się też małe wypustki, z których powstaną kończyny.
3. miesiąc ciąży: widać twarz dziecka
W trzecim miesiącu ciąży narządy wewnętrzne płodu zaczynają już funkcjonować. Na twarzy wyraźnie widać już nos i oczy, wykształcają się też palce u rąk i stóp. Pod zrośniętymi powiekami tworzą się tęczówki. Kości twardnieją. Dziecko otwiera usta, pije płyn owodniowy, ziewa, czasami ssie już kciuk. Zaczyna się też delikatnie ruszać, ale nie jest to jeszcze odczuwalne dla matki.
4. miesiąc ciąży: można rozpoznać płeć
Po 14 tygodniach można już zazwyczaj rozpoznać płeć dziecka. Wykształcają się też jego kończyny, przez co staje się bardzo aktywne, zaczyna kopać, łapać za pępowinę, obracać się. Wykształca się aparat słuchowy, więc dziecko zaczyna już rozpoznawać dźwięki. Jego ciało pokrywa się delikatnym meszkiem, a na głowie pojawiają się włosy. Nerki zaczynają wytwarzać mocz, dzięki czemu dziecko zaczyna robić siku.
5. miesiąc ciąży: rozwijają się zmysły
W piątym miesiącu u dziecka rozwijają się zmysły smaku, słuchu, wzroku, powonienia i dotyku. W mózgu tworzą się połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi, co wpływa na rozwój późniejszych procesów myślenia i zapamiętywania. W jelitach dziecka zaczynają gromadzić się pierwsze odchody, czyli tak zwana smółka.
6. miesiąc ciąży: otwierają się oczy
Dziecko urodzone pod koniec 6. miesiąca ciąży miałoby już szansę na przeżycie na oddziale intensywnej terapii. Płuca są już niemal całkowicie rozwinięte, oczy otwierają się i są ukształtowane, pojawiają się też zalążki zębów w dziąsłach.
7. miesiąc ciąży: dziecko układa się głowką w dół
W siódmym miesiącu ciąży dziecko wygląda już niemal jak noworodek. Wszystkie narządy, kości, mięśnie i mózg nadal się rozwijają. Wiele dzieci na tym etapie układa się już główką w dół, czyli w pozycji ułatwiającej poród.
8. miesiąc ciąży: ważny okres dla mózgu
W ósmym miesiącu ciąży najbardziej intensywnie rozwija się mózg. Dziecko dużo śpi, a jego ruchy są powolne. Często przetacza się na boki, ale rzadko kopie nóżkami. Jest już duże i w brzuchu jest mu ciasno.
9. miesiąc ciąży: to już czas
Od 37. tygodnia ciąży dziecko jest już całkowicie ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat. Przeciętny noworodek waży około 3,5 kilograma i mierzy około 50 centymetrów.
- Chcesz mieć płaski brzuch po ciąży? Wykonuj ćwiczenia na brzuch nieobciążające kręgosłupa.
- Planujesz dziecko po 30. roku życia? Sprawdź, jakie są zagrożenia późnego macierzyństwa.
- Jeśli niedawno urodziłaś, powinnaś wiedzieć jak pozbyć się rozstępów po ciąży.