Dystymia, czyli „mała depresja”
Dystymia jest zespołem objawów psychicznych i fizycznych. To zaburzenie jednobiegunowe, przypominające depresję, jednak nie wpisuje się w cały zbiór jej symptomów. Co ważne, trudno zdiagnozować dystymię, ponieważ przypominać może zwykłe obniżenie nastroju.
Dystymia jest zespołem objawów psychicznych i fizycznych. To zaburzenie jednobiegunowe, przypominające depresję, jednak nie wpisuje się w cały zbiór jej symptomów. Co ważne, trudno zdiagnozować dystymię, ponieważ przypominać może zwykłe obniżenie nastroju.
Od 3 do 6% populacji cierpi na dystymię, a objawia się ona przede wszystkim w pierwszych dekadach życia. Często osoby cierpiące na tę chorobę uważają, że z natury są ponure i smutne. Dlatego dystymia jest tak niebezpieczna, ponieważ jej objawy są bagatelizowane nie tylko przez samą osobę chorą, ale również przez otoczenie, które mówi: on przeważnie tak ma, on nigdy się nie uśmiecha.
Dystymia: czy przyczyny leżą w środowisku?
Podłoże dystymii jest biologiczne, genetyczne, ale i środowiskowe (podobnie jak w depresji):
- zaburzenie pracy układu nerwowego (nerwica),
- zaburzona gospodarka hormonalna,
- sytuacja życiowa,
- szczególne cechy charakteru, które sprzyjają powstaniu dystymii: nadwrażliwość, myślenie pesymistyczne, szczególna wrażliwość na odczuwanie złych emocji.
Objawy dystymii
Jeżeli obniżony nastrój, bierność i apatia (główne objawy choroby) utrzymują się przez co najmniej dwa lata, można stwierdzić, że osoba cierpi właśnie na dystymię. Jak to się objawia:
1. Wiecznie smutny
Osoba cierpiąca na dystymię jest wycofana, rzadko okazuje emocje na zewnątrz i ogólnie pojmowana jest przez otoczenie jako „ponura, smutna i cicha”.
2. Zawsze za innymi
Dystymik raczej nie będzie duszą towarzystwa, woli „chować” się za plecami innych, a wystąpienia publiczne paraliżują go.
3. Osoba z dystymią jest bierna i nigdy nie wychodzi z inicjatywą.
Nie wynika to z tego, że jest leniwa i czeka na ruch innej osoby, tylko zwyczajnie się boi. Nie wierzy we własny potencjał oraz ma niską samoocenę.
4. Doskwiera mu poczucie bezsensu
Dystymik obserwuje otaczający go świat i opisuje go w „czarnych” barwach. Wszystko pozbawione jest sensu, nie widzi w swoim życiu celu i dlatego często dopadają go samobójcze myśli.
5. Cierpi somatycznie
Osoba cierpiąca na dystymię odczuwa szereg objawów fizycznych: brak apetytu, zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierną senność). W skrajnych przypadkach zaniedbuje higienę osobistą.
Pomoc w razie dystymii
Dystymik powinien niezwłocznie podjąć farmakoterapię oraz psychoterapię. Ciągłe odczuwanie smutku i przygnębienia nie jest normalnym stanem człowieka. Specjaliści podkreślają, że choroba często jest ukrywana lub bagatelizowana, co może doprowadzić nawet do prób samobójczych.
- Podejrzewasz, że masz depresję? Oto skala depresji Becka - z tym testem będziesz pewna.
- Co może wywoływać depresję? Poznaj 6 najczęstszych przyczyn depresji.
- Sprawdź, czy to nie tylko zwykły smutek. Jak zapobiegać zachorowaniom na depresję?