Szałwia w moździerzu
© HandmadePictures/Fotolia.com

Szałwia przyprawia mięso i warzywa

Szałwia w moździerzu
© HandmadePictures/Fotolia.com

Szałwia znana z właściwości leczniczych znajduje zastosowanie także w kuchni. Dzięki temu, że wspomaga trawienie tłuszczów, dobrze jest dodać kilka listków podczas przyrządzania tłustych mięs, np. wieprzowiny. Szałwia to przyprawa nadająca się też do potraw z ziemniaków i z pomidorów.

Mięsa i sery przyprawione szałwią

Lekko sosnowy z nutą cytrynową bądź eukaliptusową aromat i smak szałwii sprawiają, że zioło to nadaje się do przyprawiania mięs. Jako że ułatwia trawienie tłuszczów, szczególnie warto stosować ją do doprawiania wieprzowiny czy tłustego drobiu – kaczek i gęsiny. Należy pamiętać, że suszona szałwia gorzknieje i nabiera stęchłego zapachu, trzeba więc uważać, by nie przesadzić z jej ilością.

 

Przez to, że szałwia ma ostry smak, komponuje się z serami o intensywnym zapachu i smaku, np. gruyère, cheddarem. Nada się także do przygotowania pasty serowej z sera białego, ale jej smak zdominuje pozostałe składniki. Szałwią przyprawia się też kurczaka, węgorza oraz kiełbasę.

Szałwia w towarzystwie warzyw i pod postacią ciastek

Jako przyprawa szałwia sprawdza się w połączeniu z m.in. kapustą, grochem i dynią. Warzywa te mogą powodować wzdęcia, a dodatek szałwii pomoże temu zapobiec. Świeże listki nadadzą niecodzienny smak zupie pomidorowej. Szałwią można przyprawić również gotowane i gniecione ziemniaki, także te w formie puree.

 

Smak szałwii pasuje też do smaku pomidorów i cebuli, zwłaszcza w towarzystwie bakłażana. W zachodniej Europie listki szałwii przyrządza się w formie ciastek – liście zanurza się w cieście naleśnikowym i smaży na maśle. Dodatek szałwii wzbogaci smak farszu do pierogów i pieczywa. Zioła można łączyć również z masłem, a także aromatyzować nimi olej i zaprawiać ocet. Szałwia to przyprawa o wielu zastosowaniach, a stosuje się ją przede wszystkim w połączeniach wykorzystujących jej właściwości lecznicze.

 

 

Więcej na temat przepisy zioła
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43