Rosół z kaczki to rarytas, który można z powodzeniem przyrządzić samemu w domowym zaciszu. Należy tylko przestrzegać kilku prostych zasad, aby osiągnąć kulinarny sukces.

Reklama

Wśród zalet rosołu wymieniane są jego właściwości odżywcze, które są szczególnie cenne w czasie choroby oraz rekonwalescencji. Rosół z kaczki nie jest potrawą pospolitą a jej smak może uświetnić zarówno niedzielny obiad, jak i szczególną uroczystość.

Wybór kaczki na rosół

Przy zakupie kaczki na rosół należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej świeżość oraz stopnień otłuszczenia mięsa. Jeżeli tłuszczu jest zbyt wiele, będzie trzeba go zbierać łyżką z wywaru. Dlatego najlepiej wybrać kaczkę młodą i chudą o wadze 1,5 – 2 kg. Jak sprawdzić czy kaczka jest świeża? Mięso musi być sprężyste – czyli po naciśnięciu palcem „wraca” do poprzedniego kształtu. Powąchaj – świeże mięso pachnie, nie może też być szare ani lepkie. Jeżeli nie masz okazji, aby kupić świeżą kaczkę, kup mrożoną.

Rosół z kaczki – przepis

Składniki:

Zobacz także
  • 1 kaczka,
  • 2 duże cebule – najlepiej z łupinami,
  • 2 średniej wielkości pietruszki,
  • 5 małych marchewek,
  • pół dużego selera lub 1 cały mały seler,
  • 1 średni por,
  • sól, pieprz, przyprawy: 8-9 ziaren ziela angielskiego, 4 liście laurowe, 2 łyżeczki suszonego lubczyku,
  • makaron nitki,
  • garść natki pietruszki lub koperku do podania.

Czas przygotowania: 120 minut

Stopień trudności: średnie

Sposób przygotowania:

1. Kaczkę dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Jeżeli jest taka potrzeba pokrój ją na części.

2. Włóż kaczkę do garnka, zalej wodą tak, aby przykryła mięso. Gotuj na wolnym ogniu przez godzinę co jakiś czas zdejmując wytwarzający się na powierzchni osad i tłuszcz.

3. W czasie, gdy kaczka się gotuje obierz i umyj wszystkie warzywa.

4. Po godzinie dodaj sól – około 4 łyżeczki, ziele angielskie, liście laurowe, lubczyk i warzywa. Gotuj wszystko jeszcze 1-1,5 godziny.

5. Wyjmij (po około godzinie) 2-3 marchewki, aby się nie rozgotowały – posłużą do dekoracji.

6. Ugotuj makaron w osolonej wodzie. Po ugotowaniu przepłucz go, aby się nie posklejał.

7. Spróbuj rosół czy nie należy go jeszcze doprawić. Jeżeli dosypiesz sól lub inną przyprawę pogotuj jeszcze 3-4 minuty, jeśli nie – wyłącz gaz.

8. Gdy rosół jest gotowy wyjmij z niego mięso, warzywa, liście laurowe i ziele angielskie. Mięso i warzywa możesz później wykorzystać do zrobienia np. pasztetu z kaczki.

9. Na talerze wykładaj makaron posypany natką lub koperkiem z dodatkiem pokrojonej w talarki marchewki. Zalewaj rosołem. Jeżeli chcesz, aby był idealnie klarowny możesz lać go przez gęste sitko.

Smacznego!


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama