Zwierzę dla dziecka
©olhastock/fotolia

Jakie zwierzę kupić dziecku?

Zwierzę dla dziecka
©olhastock/fotolia

Planując zakup lub adopcję zwierzęcia dla dziecka, trzeba rozważyć warunki lokalowe, podział obowiązków oraz wiek naszego malucha. Opieka nad kotem lub psem może przerosnąć możliwości dziecka i stanie się jedynie obowiązkiem rodziców.

Jakie małe zwierzęta domowe wybrać dla dziecka?

Kupując dziecku pierwszego zwierzaka, rozważmy dokładnie wszystkie zalety posiadania każdego gatunku. Warto zainwestować w rozwój malucha i pracować nad jego odpowiedzialnością, obowiązkowością, a także wyrozumiałością. Opieka nad zwierzakiem uwrażliwia i uczy zrozumienia i niewerbalnej komunikacji. Czworonóg staje się wiernym towarzyszem zabaw i przyjacielem. To, jakiego pupila wybierzemy, zależy od cech gatunku i tego, ile czasu możemy mu poświęcić.

Twoje dziecko interesuje się małymi zwierzątkami domowymi? Kup mu książkę na ten temat i wykorzystaj kod rabatowy Empik!

Problematyczne koty i psy

Mimo, że są to bardzo popularne i lubiane zwierzęta, pamiętajmy o kilku kwestiach. Opieka nad pieskiem może nastręczać sporo trudności. Głównie są to brak przestrzeni w mieszkaniu w bloku i multum obowiązków. Wyprowadzanie na spacery minimum 3 razy w ciągu dnia, sprzątanie odchodów i sierści czy radzenie sobie z obgryzionymi meblami i zniszczonymi butami powodują, że często wykluczamy tego potencjalnego pupila.

 

Kocia sierść często wywołuje alergie, a zniszczenia siane w domu też nie zachęcają do wyboru tego czworonoga. Poza tym koty są niezależne i humorzaste. Nie lubią wielu dziecięcych zachowań, nadmiernych pieszczot i ciągnięcia za ogon lub uszy.

 

Jeśli jednak odpowiednio się przygotujemy do zakupu zwierzęcia, zawczasu poznamy jego zwyczaje i sposoby radzenia sobie z kryzysowymi sytuacjami, to psy i koty mogą być świetnymi przyjaciółmi dla dzieci.

Rybki

Dzieci uwielbiają kontakt fizyczny ze zwierzętami, dlatego zakup rybek może nie być najlepszym pomysłem i akwarium może zostać prędko zaniedbane. Rybki mogą nie spełniać dziecięcych oczekiwań i nie przyczynić się do oczekiwanego rozwoju malucha. Ich hodowla wymaga dużego akwarium, urządzeń dodatkowych i nabycia wiedzy książkowej. Jest jednak idealna dla alergika, którego chcemy nauczyć cierpliwości i poważnego podchodzenia do obowiązków.

Świnka morska

Świnka morska to dobry wybór na pierwsze zwierzątko dla małych dzieci (najlepiej powyżej czterech lat). Świnka morska żyje nawet 8 lat, nie gryzie, łatwo ją oswoić, jest spokojna, niewymagająca, dba o czystość i nie potrzebuje zbyt częstego czyszczenia klatki, zwykle nie uczula. Pamiętajmy jednak, że samce wydzielają nieco intensywniejszy zapach niż samice, a trzymane w pojedynkę mogą być uciążliwe.

Królik

Nigdy nie wiadomo, czy królik miniaturka nie urośnie do całkiem sporych rozmiarów. Poza tym zostawia wszędzie, nie tylko w klatce, bardzo dużo odchodów, które trzeba sprzątać. Kupując królika trzeba też zabezpieczyć wszystkie kable w domu, bo zwierzęta uwielbiają je gryźć.

Szczury lub myszy

Z tanimi i mało wymagającymi gryzoniami, jak żyjące do 3 lat myszy czy do 8 lat szczury, poradzi sobie już sześciolatek. Dziecko może stopniowo przejmować coraz więcej obowiązków rodziców i prędko stać się jedynym opiekunem hodowli. Niezadowoleni z pieszczot zazwyczaj sympatyczni pupile mogą jednak wydzielać przykre zapachy i boleśnie gryźć.

Chomiki

Chomiki to bardzo wdzięczne zwierzątka domowe. W zależności od rasy i warunków domowych żyją od 2 do 7 lat. Lepiej nie kupować ich dla najmłodszych dzieci, ale dobrym opiekunem może być już sześciolatek. Jak każde zwierzę, chomiki mają swoje wady i zalety. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, są tanie w utrzymaniu. Zwykle są bardzo przyjazne, można się z nimi bawić, brać na ręce i głaskać. Uciążliwy jest jednak ich nocny tryb życia i hałas jaki powodują wieczorem i nocą. Nie wszystkie chomiki dają się szybko oswoić i czasami mogą gryźć. Wymagają regularnego sprzątania akwarium lub klatki (raz na tydzień lub 2 tygodnie).


Przeładuj

Najmodniejsze fryzury na rok 2021. Hitem jest "syrenka", ale zobaczcie modern mullet. To dopiero odjazd

zobacz 02:09