Reklama

Dieta błonnikowa to dobry sposób na zdrowe odchudzanie. Zakłada przede wszystkim jedzenie dużej ilości warzyw i owoców oraz produktów z pełnych zbóż. Dzięki dużej zawartości błonnika w posiłkach zapewnia poczucie sytości, mimo niskiej kaloryczności dań.

Reklama

Na czym polega dieta błonnikowa?

Dietę błonnikową stworzył dr Siegal w 1975 roku i do dziś cieszy się ona popularnością. Główną myślą dr Siegala było takie skomponowanie diety, aby u osób odchudzających się wyeliminować napady głodu. Podstawowym założeniem tej diety jest zminimalizowanie liczby kalorii poprzez jedzenie takich produktów, które mają dużo błonnika, dzięki czemu uczucie głodu nie dokucza. Dzieje się tak, ponieważ błonnik w połączeniu z płynami pęcznieje w żołądku, dając poczucie sytości, a równocześnie na długo w nim zalega, dzięki czemu stan ten długo się utrzymuje. Błonnik ma również to dobroczynne działanie, że reguluje przemianę materii i oczyszcza organizm – działa jak szczotka czyszcząca przewód pokarmowy. Dieta dr Siegala polega na jedzeniu dużej ilości warzyw, owoców oraz zbóż z pełnego przemiału.

Zasady diety błonnikowej

  • Codziennie należy przyjmować 50 gramów błonnika, pochodzących przede wszystkim z produktów zbożowych nieprzetworzonych – brązowego ryżu, kasz, pieczywie razowym na zakwasie, owoców i warzyw – zarówno świeżych, jak i suszonych.
  • Można jeść chude białe mięso i chude ryby, a także chudy nabiał – 60-80 gramów dziennie.
  • Można jeść masło i oliwę, ale w małych ilościach.
  • Nie można smażyć potraw.
  • Nie można przyjmować cukru, słodzonych napojów, słodyczy.
  • Nie można pić alkoholu.
  • Można najadać się do syta!

Uwaga: Przy dłuższym stosowaniu tej diety mogą wystąpić niedobory wapnia, magnezu i żelaza, trzeba więc zwrócić szczególną uwagę, czy te mikroelementy dostarczane są organizmowi w wystarczających ilościach.

Przeciwwskazania do stosowania diety błonnikowej

Diety tej nie powinny stosować osoby, które cierpią na choroby jelit i układu pokarmowego. U tych osób może ona prowokować wzdęcia. Na wszelki wypadek zawsze warto przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama