kobieta w ciąży przykrywa głowę poduszką
©detailblick-foto/Fotolia
Styl życia

Jak sobie radzić podczas depresji ciążowej?

Nie musisz cierpieć z powodu depresji ciążowej przez całą ciążę. Z leczeniem nie należy zwlekać, ponieważ depresja ciążowa może wywołać przedwczesny poród, wpłynąć na niższą masę urodzeniową dziecka, a w okresie niemowlęcym może mieć konsekwencje w postaci zaburzeń lękowych. Przy łagodnym przebiegu depresji może wystarczyć zmiana stylu życia.

Nie musisz cierpieć z powodu depresji ciążowej przez całą ciążę. Z leczeniem nie należy zwlekać, ponieważ depresja ciążowa może wywołać przedwczesny poród, wpłynąć na niższą masę urodzeniową dziecka, a w okresie niemowlęcym może mieć konsekwencje w postaci zaburzeń lękowych. Przy łagodnym przebiegu depresji może wystarczyć zmiana stylu życia.

Farmakologiczne leczenie depresji ciążowej

W przypadku podejrzenia epizodu depresyjnego należy się skonsultować z psychologiem lub psychiatrą, ponieważ może zajść potrzeba rozpoczęcia leczenia w przypadku, gdy objawy są poważne. Podczas ciąży leczenie farmakologiczne jest otoczone licznymi obostrzeniami i tylko psychiatra będzie wiedział, jakie leki i w jakiej dawce będą bezpieczne dla zdrowia dziecka. Generalnie jednak lekarze starają się unikać ich podawania do momentu, kiedy depresja może być dla matki i dziecka bardziej niebezpieczna niż ewentualne skutki uboczne leków.

Zmiana stylu życia złagodzi objawy depresji ciążowej

Niezależnie od leczenia i stosowanych farmaceutyków, możesz także sama o siebie zadbać i sprawić, by objawy nie były aż tak dokuczliwe. Troskę o stan emocjonalny traktuj tak samo priorytetowo, jak o stan fizyczny:

Kasia gotuje z Polki.pl: imbirowa kruszonka

 • odpoczywaj tak dużo, jak tylko możesz – kładź się wcześnie spać, śpij do późna lub ucinaj sobie drzemki, gdy tylko możesz. Zmęczenie może nasilać wahania nastroju.
 • spędzaj czas na zewnątrz – wychodź na spacery do parku lub lasu, zaplanuj wypad nad jezioro. Spędzanie czasu na łonie natury redukuje poziom stresu i łagodzi objawy depresji.
 • daj sobie na wstrzymanie! Nie musisz załatwiać wszystkiego, co dotyczy dziecka, akurat teraz. Reorganizacja szafy, przemeblowanie, rezerwacja miejsca w żłobku, przedszkolu, szkole... Jeśli coś jest pilne, pozwól by zrobili to za ciebie twoi bliscy.
 • dbaj o zbilansowaną dietę w czasie ciąży – regularne posiłki pozwolą zachować stały poziom cukru we krwi, co też wpłynie na stabilność nastroju. Unikaj kofeiny, cukru, przetworzonej żywności.
 • ćwicz – regularna aktywność fizyczna pobudza produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Badania wskazują, że regularny aerobik skutecznie wspomaga leczenie depresji. Aqua-aerobik, pilates, joga, taniec -jest mnóstwo form aktywności i na pewno znajdziesz coś dla siebie.
 • spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi – znajdź czas na to, by odwiedzić znajomych, ale także i na to, by spędzić romantyczny wieczór tylko we dwoje. Poczucie bliskości z drugą osobą poprawi twój nastrój.
 • unikaj dużych zmian w życiu, o ile to możliwe – jeśli możesz odłożyć pewne sprawy jak przeprowadzka, zmiana pracy, ślub z ojcem dziecka, zrób to. Każda duża zmiana jest dodatkową porcją stresu nawet wtedy, gdy wydarzenie jest radosne. Jeśli pewnych wydarzeń nie możesz uniknąć, spróbuj zadbać o to, by mieć odpowiednie wsparcie w tym czasie.
 • rozmawiaj o swoich uczuciach – jeśli jesteś zła, zmartwiona lub niepewna odnośnie przyszłości, nie trzymaj tego w sobie. Poszukaj wsparcia u bliskich – rodziny, partnera, przyjaciół.
 • dołącz do grupy wsparcia – zapytaj swojego lekarza o grupy wsparcia w twojej okolicy, w których możesz porozmawiać z innymi ciężarnymi w podobnej sytuacji. Jeśli czegoś takiego nie ma w twojej miejscowości, poszukaj takich grup w internecie. Budowanie sieci wsparcia może być przydatne także już po porodzie.

   

 • Depresja u mężczyzn nie jest powodem do wstydu. By ją wyleczyć, należy zastosować leki antydepresyjne lub rozpocząć psychoterapię
 • Ciąża wiąże się z wieloma emocjami i zmianami hormonalnymi. Depresja ciążowa może wpłynąć na złe relacje z dzieckiem
 • Depresja może pojawić się przed porodem. Objawia się smutkiem, zmęczeniem i niską samooceną
 • Złe samopoczucie przed ciążą może oznaczać depresję. Sprawdź, jakie są jej inne objawy

dwie kobiety - jedna pociesza drugą
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy to chandra, czy już depresja ciążowa?
Podczas ciąży, niezależnie od przeżywanej depresji ciążowej, kobieta ma prawo do odczuwania skrajnych emocji, które są związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi. przejściowe objawy depresyjne: apatia, niechęć i zmęczenie mogą dotyczyć nawet połowy ciężarnych. Jeśli jednak obniżony nastrój przedłuża się, powinno to wzbudzić czujność. Rodzina powinna bacznie obserwować kobietę, by nie przegapić objawów.

Podczas ciąży, niezależnie od przeżywanej depresji ciążowej, kobieta ma prawo do odczuwania skrajnych emocji, które są związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi. przejściowe objawy depresyjne: apatia, niechęć i zmęczenie mogą dotyczyć nawet połowy ciężarnych. Jeśli jednak obniżony nastrój przedłuża się, powinno to wzbudzić czujność. Rodzina powinna bacznie obserwować kobietę, by nie przegapić objawów. Niepokój bliskich powinny budzić: zaburzenia rytmu dnia, czyli permanentne zmęczenie od samego rana, a jednocześnie problemy z zasypianiem, problemy z łaknieniem, np. nagły wzrost apetytu lub jego zaniknięcie, osłabienie pamięci, problemy z koncentracją, utrata dotychczasowych zainteresowań, obniżona samoocena . Bliscy niestety nie zawsze odróżniają symptomy depresji ciążowej od zwykłych wahań nastroju. Również i ty obserwuj siebie, zmiany w swoim ciele i nastroju. Czy to już depresja ciążowa? Odpowiedz sobie na następujące pytania. Czy: jesteś cały czas smutna lub niespokojna, często płaczesz, przestały interesować cię rzeczy, które niegdyś sprawiały radość, cierpisz na bezsenność lub wręcz przeciwnie – śpisz za dużo, czujesz się cały czas zmęczona i bez energii, mimo ciąży chudniesz lub tyjesz więcej, niż powinnaś na tym etapie ciąży, ograniczasz kontakt z rodziną i przyjaciółmi, trudno ci się skoncentrować, myślisz o śmierci, towarzyszy ci poczucie winy, niska samoocena, opuszczasz wizyty kontrolne u ginekologa, nie przestrzegasz zaleceń lekarza, korzystasz ze szkodliwych substancji – pijesz alkohol, palisz papierosy. Jeśli chociaż na część z nich możesz odpowiedzieć twierdząco, porozmawiaj z kimś o swoich obawach – bliską osobą lub specjalistą. Depresja u mężczyzn nie jest powodem do wstydu.  By ją wyleczyć,...

smutna kobieta w ciąży siedzi na łóżku
©Dmitriy Melnikov/Fotolia
Styl życia
Kiedy ciąża nie cieszy – depresja ciążowa
Ciąża zawsze wiąże się z silnymi emocjami – nawet gdy dziecko jest wyczekiwane, pojawia się obawa o jego stan zdrowia, o przebieg ciąży oraz lęk związany z przyszłością. Nie jest łatwo być przygnębionym, gdy wszyscy wokół oczekują od ciebie, że będziesz tryskała energią i radością. Depresja ciążowa nie jest wcale rzadkim zjawiskiem – szacuje się, że może dotyczyć nawet 25% kobiet.

Ciąża zawsze wiąże się z silnymi emocjami – nawet gdy dziecko jest wyczekiwane, pojawia się obawa o jego stan zdrowia, o przebieg ciąży oraz lęk związany z przyszłością. Nie jest łatwo być przygnębionym, gdy wszyscy wokół oczekują od ciebie, że będziesz tryskała energią i radością. Depresja ciążowa nie jest wcale rzadkim zjawiskiem – szacuje się, że może dotyczyć nawet 25% kobiet. Ryzyko depresji ciążowej Według psychologów istnieją pewne okoliczności, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji ciążowej . Należą do nich: złe relacje z rodziną, szczególnie z matką i partnerem – każda konfliktowa sytuacja wiąże się z pewnymi kosztami emocjonalnymi, które mogą wyzwolić depresję, brak stabilizacji zawodowej i finansowej, występowanie chorób psychicznych w rodzinie – jeśli ktoś z krewnych cierpiał lub cierpi na depresję lub inne zaburzenie nastroju, istnieje prawdopodobieństwo, że ma podłoże genetyczne, komplikacje w czasie poprzedniej ciąży, poronienie – złe doświadczenia sprawiają, że oczekiwanie na kolejne dziecko wiąże się z niepokojem o prawidłowy przebieg ciąży. To z kolei zwiększa poziom stresu, a ten – gdy trwa długo – może doprowadzić do obniżenia nastroju. Kobiety, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego , a więc są wrażliwe na wahania poziomu hormonów w cyklu miesięcznym, są też bardziej narażone na depresję ciążową. Również przechodzenie depresji w przeszłości może świadczyć o tym, że jesteś wrażliwa na zmiany nastroju.   Oprócz negatywnych doświadczeń i braku wsparcia ze strony bliskich, istnieją także pewne czynniki osobowościowe – np. problem z nawiązywaniem relacji, nieumiejętność zwracania się o pomoc i kłopoty z komunikacją . Depresja u mężczyzn nie jest powodem do wstydu.  By ją wyleczyć, należy zastosować...

smutna kobieta na schodach
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Styl życia
Charakterystyka depresji przedporodowej
Depresja przedporodowa obejmuje uczucie ciągłego zmęczenia, apatii, brak motywacji do wstania z łóżka, obniżoną samoocenę, problemy z koncentracją i pamięcią, myśli, a nawet próby samobójcze.

Depresja przedporodowa obejmuje uczucie ciągłego zmęczenia, apatii, brak motywacji do wstania z łóżka, obniżoną samoocenę, problemy z koncentracją i pamięcią, myśli, a nawet próby samobójcze. Przyczyny depresji przedporodowej Najczęstsze przyczyny depresji przedporodowej to: cechy osobowości (problemy z nawiązywaniem relacji, komunikacją, proszeniem o pomoc, brak elastyczności, niechęć do zmian, niska samoocena); zaburzone relacje z partnerem i/lub matką; trudności finansowe, bezrobocie; istotne zmiany w życiu; przebyte poronienie, trudna ciąża, komplikacje przy porodzie; problemy psychiczne; choroby psychiczne i samobójstwa w rodzinie. Objawy depresji przedporodowej Kobieta cierpiąca na depresję odczuwa pogłębiający się smutek, przewlekłe zmęczenie, brak motywacji, traci zainteresowanie atrakcyjnymi dotąd czynnościami, jest apatyczna, senna (lub lęk powoduje, że nie jest w stanie spać), nie dba o siebie, nie wstaje z łóżka, ma myśli samobójcze . Pojawiają się zaburzenia odżywiania, niska samoocena, napięcie, problemy z koncentracją i pamięcią. Nieleczona depresja prowadzi do powikłań ciążowych i poporodowych. Warto zaznaczyć, że cierpiące na depresję matki - które jednocześnie źle traktowały swoje dzieci - przyczyniają się do rozwoju u nich zaburzeń psychicznych, także głównie depresji. Depresja przedporodowa czterokrotnie zwiększa ryzyko złego traktowania dziecka. Depresja przedporodowa – leczenie W leczeniu depresji u kobiet ciężarnych istotna jest współpraca ginekologa i psychiatry. Kobiety rzadko proszą o pomoc, myśląc, że zaburzenia są czymś normalnym. Nawet jeśli zostaną zdiagnozowane, nie jest to związane z jakimkolwiek leczeniem. Przyszła matka wymaga ogromnego wsparcia ze strony partnera , rodziny i przyjaciół – muszą...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik