Czym jest i kto może uprawiać swimrun?
© Andriy Bezuglov/Adobe Stock
Styl życia

Swimrun - nowa dyscyplina dla wytrzymałych osób

Swimrun jest wytrzymałościową dyscypliną sportową, która powstała niespełna 20 lat temu w Szwecji. Polega ona na pokonaniu określonych tras w formie pływania i biegu (stąd nazwa od angielskich słów: swim – pływanie, run – bieganie). Swimrun uprawia się na otwartej przestrzeni, a z uwagi na to, że wiąże się on z ekstremalnym wysiłkiem jest przeznaczony dla osób w pełni zdrowych i odpowiednio przygotowanych pod względem fizycznym.

Swimrun jest wytrzymałościową dyscypliną sportową, która powstała niespełna 20 lat temu w Szwecji. Polega ona na pokonaniu określonych tras w formie pływania i biegu (stąd nazwa od angielskich słów: swim – pływanie, run – bieganie). Swimrun uprawia się na otwartej przestrzeni, a z uwagi na to, że wiąże się on z ekstremalnym wysiłkiem jest przeznaczony dla osób w pełni zdrowych i odpowiednio przygotowanych pod względem fizycznym.

 

Pierwsze zawody swimrun odbyły się dopiero w 2006 roku. W Polsce dyscyplina jest obecna dopiero od kilku lat, ale stale zyskuje na popularności wśród osób lubujących się w sportach wytrzymałościowych.

Co o swimrun powinien wiedzieć każdy początkujący?

Zasady swimrun są bardzo proste. Chodzi o pokonanie określonej trasy i dotarcie z punktu A do punktu B. Rywalizacja odbywa się zazwyczaj w parach, chociaż w ostatnim coraz częściej można spotkać się z zawodami organizowanymi dla pojedynczych osób. W przypadku rywalizacji w parach kluczowe znaczenie ma nie tylko wytrzymałość i kondycja fizyczna, ale również umiejętność współpracy i zaufania do partnera.

 

Trasy są bardzo wymagające i należy pokonać je na zmianę biegając i pływając. Dzięki temu, że rywalizacja odbywa się na łonie natury jest bardzo nieprzewidywalna i pozbawiona schematów. To właśnie „dreszczyk emocji” podczas nieprzewidzianych zdarzeń na trasie przyciąga do uprawiania dyscypliny osoby poszukujące mocnych wrażeń.

 

Swimrun może uprawiać każda dorosła osoba, która nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Z racji tego, że podczas tego sportu organizm jest mocno eksploatowany i narażony na ekstremalny wysiłek, wcześniej warto wykonać podstawowe badania i skonsultować się z lekarzem.

Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania swimrun?

Aby uprawianie swiumrun było bezpieczne, niezbędny jest odpowiednio dobrany sprzęt. Rywalizacja ma ściśle określone ramy czasowe, co oznacza, że konkretną trasę należy pokonać w wyznaczonym czasie. W każdym momencie przemierzania trasy – podczas biegu i pływania – zawodnik posiada ze sobą cały sprzęt. Musi być on zatem możliwie najlżejszy i łatwy do przenoszenia.

 

Każda osoba chcąca rozpocząć swoją przygodę ze swimrun powinna zaopatrzyć się w:

  • uniwersalne buty do pływania i biegania,
  • kostium z pianki,
  • boja,
  • gogle do pływania,
  • czepek pływacki.

 

Poza wymienionymi rzeczami można również rozważyć zakup specjalnych linek asekuracyjnych, które przydają się podczas pokonywania najtrudniejszych etapów trasy.

Czym jest wrotkarstwo alpejskie? Gdzie i jak zacząć trenować?
© Crin/Adobe Stock
Styl życia
Wrotkarstwo alpejskie - czym jest, jak i gdzie zacząć trenować?
Od pewnego czasu wrotkarstwo w Polsce jest bardzo popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Między innymi dzięki temu w naszym kraju zaczęła rozwijać się bardzo młoda i wciąż mało popularna dyscyplina, jaką jest wrotkarstwo alpejskie. Inline alpine - bo taką nazwę nosi oficjalnie wrotkarstwo alpejskie, jest połączeniem jazdy na rolkach ze slalomem narciarskim.

Od pewnego czasu wrotkarstwo w Polsce jest bardzo popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Między innymi dzięki temu w naszym kraju zaczęła rozwijać się bardzo młoda i wciąż mało popularna dyscyplina, jaką jest wrotkarstwo alpejskie. Inline alpine - bo taką nazwę nosi oficjalnie wrotkarstwo alpejskie, jest połączeniem jazdy na rolkach ze slalomem narciarskim.   Początki wrotkarstwa alpejskiego mają swoje początki w 1999 roku. Wtedy pierwsze osoby trenowały i rywalizowały ze sobą w Szwajcarii. Wraz z biegiem lat dyscyplina docierała do kolejnych krajów. W Polsce jest uprawiana dopiero od kilku lat. Na czym polega inline i jakie są zasady rywalizacji? Jak można się domyślić, samo założenie wrotkarstwa alpejskiego jest podobne do narciarstwa alpejskiego. Chodzi o to, aby pokonać wyznaczoną trasę, mijając przy tym tyczki. Podstawową różnicą obu dyscyplin jest to, że inline alpine jest wykonywany na asfaltowej nawierzchni o odpowiednim nachyleniu, a narciarstwo alpejskie praktykuje się na śniegu. Długość trasy, jej trudność i rozmieszczenie tyczek przegubowych zależy od rodzaju konkurencji. We wrotkarstwie alpejskim wyróżnia się trzy podstawowe konkurencje: slalom równoległy, slalom, slalom gigant.   Zawodnicy rywalizujący we wrotkarstwie alpejskim muszą pokonać określoną trasę w możliwie najkrótszym czasie. Styl jazdy bardzo przypomina ten, jaki obowiązuje w narciarstwie alpejskim . Jednak w tym przypadku skręt równoległy jest dodatkowo wspomagany krokiem łyżwowym. Jak zacząć i gdzie w Polsce trenować inline alpine? Z racji tego, że wrotkarstwo alpejskie nie jest zbyt popularną dyscypliną, to możliwości jej uprawiania w Polsce nie są zbyt duże. O ile w dużych miastach istnieją specjalne sekcje, w których można spróbować swoich sił pod...

Jakie akcesoria do pływania dla dzieci zabrać na basen?
© Acik/Adobe Stock
Styl życia
Jakie akcesoria do pływania dla dzieci zabrać na basen?
Pływanie jest dyscypliną sportu, która wymaga szczególnego dbania o bezpieczeństwo. Mimo że na każdym basenie czy strzeżonym kąpielisku czuwają wykwalifikowani ratownicy, to należy samemu zminimalizować ryzyko zagrożeń. Aby nauka pływania i zabawy w wodzie dzieci były przyjemne i możliwie najbezpieczniejsze, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pływackie.

Pływanie jest dyscypliną sportu, która wymaga szczególnego dbania o bezpieczeństwo. Mimo że na każdym basenie czy strzeżonym kąpielisku czuwają wykwalifikowani ratownicy, to należy samemu zminimalizować ryzyko zagrożeń. Aby nauka pływania i zabawy w wodzie dzieci były przyjemne i możliwie najbezpieczniejsze, dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne akcesoria pływackie.   W przypadku dzieci każda aktywność fizyczna wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Woda jest zdradliwym żywiołem, który potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych pływaków. W przypadku najmłodszych takie ryzyko jest znacznie większe. Akcesoria do pływania dla niemowlaków Przygodę z pływaniem mogą rozpocząć już 2-3-miesięczne maluchy. Jeżeli lekarz pediatra nie widzi żadnych przeciwwskazań i wyda zgodę, to rodzice mogą zabrać pociechę na zabawy w wodzie. Do tego należy się jednak odpowiednio przygotować. Poza wiedzą dotyczącą zasad postępowania w przypadku zachłyśnięcia wodą , trzeba wiedzieć w jaki sposób niemowlę może się bawić. Równie ważny jest zakup odpowiednich akcesoriów dla malucha. Podczas pierwszej wizyty na basenie należy posiadać: pieluszki do pływania – ich specjalna struktura zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody, rękawki do pływania – są dostępne zarówno rozmiary dla niemowlaków, jak i starszych dzieci. Pozwalają utrzymać szyję i głowę nad powierzchnią wody, pianka neoprenowa – czyli specjalny strój, który pozwala utrzymywać prawidłową temperaturę ciała w momentach przenoszenia dzieci z wody do przebieralni. Ponadto pianka ułatwia rodzicom prawidłowe trzymanie malucha. Akcesoria do pływania dla starszych dzieci W przypadku akcesoriów do pływania dla starszych,...

Beach tennis.
© Vanoa2/Adobe Stock
Styl życia
Beach tennis - letnia dyscyplina dla wszystkich. Jak zacząć grać?
Beach tennis jest plażową odmianą klasycznego tenisa. Tak przynajmniej jest definiowany, choć podobieństw w kwestii zasad gry, sprzętu czy wymiarów boiska jest niewiele. Beach tennis jest ciekawą formą relaksu na plaży, ale ze względu na dosyć wysokie koszty związane z zakupem sprzętu, nie jest on w Polsce zbyt popularny.

Beach tennis jest plażową odmianą klasycznego tenisa. Tak przynajmniej jest definiowany, choć podobieństw w kwestii zasad gry, sprzętu czy wymiarów boiska jest niewiele. Beach tennis jest ciekawą formą relaksu na plaży, ale ze względu na dosyć wysokie koszty związane z zakupem sprzętu, nie jest on w Polsce zbyt popularny.   W zasadzie jedynym podobieństwem beach tennisa i klasycznej odmiany dyscypliny jest to, że do uprawiania tego sportu potrzebne są rakiety i piłka. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprzęt w obu przypadkach znacząco różni się od siebie i poza nazewnictwem nie mają ze sobą nic wspólnego. Sprzęt do tenisa plażowego – gdzie kupić i jakie są ceny? Dostępność profesjonalnego sprzętu do beach tennisa w Polsce nie jest duża. Niewielka popularność tej stosunkowo młodej dyscypliny (oficjalnie uznano ją za dyscyplinę sportową w 2007 roku) sprawia, że oferty sklepów w naszym kraju są dosyć wąskie. Osoby, które chcą zacząć przygodę z beach tennisem na początek powinny kupić specjalne rakiety i piłki .   Rakiety w porównaniu do „normalnych” rakiet tenisowych są zdecydowanie mniejsze i nie posiadają charakterystycznych strun. Profesjonalny sprzęt jest dostosowany do turniejowych wymogów – rakieta nie może być dłuższa niż 55 cm i szersza niż 30 cm. Jeśli chodzi natomiast o piłki, to są to tzw. „soft balls” o obniżonym ciśnieniu.   Decydując się na zakup sprzętu do beach tennnisa , należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Ceny dobrych rakiet dla graczy rekreacyjnych zaczynają się od około 200-300 złotych, piłki można kupić za kilkanaście złotych. Często zawodnicy we własnym zakresie kupują również siatkę i taśmy do linii, które można rozłożyć na plaży. Na polskich plażach boisk do beach tennisa jest...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik